Тримовний каталог виставки «За волю України!» був презентований у Військовому музеї ім. Вітовта Великого

Міжнародний проєкт з мілітарної історії України ХХ ст. експонувався у Військовому музеї протягом 2022–2023 рр. й здобув логічне продовження.

Презентацію видання відвідав куратор проєкту, генеральний директор Музею війни Юрій Савчук. У промові він підкреслив, наскільки важливою є підтримка Литвою України зараз. Саме Литва у перші тижні широкомасштабної війни ініціювала поряд з мілітарною та економічною культурну підтримку. Це була перша країна у світі, яка запропонувала культурну підтримку способом не лише матеріальної допомоги, а культурної інтеграції.

Таке всебічне сприяння мала й виставка «За волю України!». Вона була відкрита з нагоди 30-річчя Незалежності України в серпні 2021 у Виставковому центрі Музею війни в м. Київ, і мовою артефактів, низка з яких була презентована загалу вперше, розповідала історію українського війська початку ХХ ст. Проте 24 лютого 2022 р. її довелося передчасно закрити через широкомасштабне вторгнення росії. Увесь світ зрозумів: за сторіччя ворог України не змінився.

Завдяки підтримці та патронату прем’єр-міністра Литовської Республіки Інґріди Шимоніте вже у вересні виставковий проєкт «За волю України!» був презентований у м. Каунас – культурній столиці Європи. Ця експозиція символічна ще й тому, що вона була першою закордонною музейною виставкою України в статусі кандидата в ЄС.

Тепер експоновані ескізи одностроїв тогочасних українських військ, прапори, шоломи, шапки, погони, мундири та унікальні елементи військової форми й спорядження з колекцій музеїв, архівів та бібліотек України і США ввійшли до тримовного каталога. Частина накладу передана партнерами в Україну.

Вдячні партнерам та учасникам цього проєкту за всебічне сприяння й за його реалізацію. Передусім – Ріті Малінаускене, директорці Військового музею ім. Вітовта Великого, та Ґабріеле Жайдіте, радниці прем’єр-міністра Литовської Республіки з питань культури.


110