Від навчальних ігор до цифрових колекцій: відомі переможці Хататону 5.0: Спадщина. Стійкість. Інновації

Пʼять команд розділили призовий фонд 5000 євро. Крім того, три проєкти отримали винагороду в спеціальній номінації від британської культурологічної організації The Institute for Digital Archaeology.

Минулого тижня завершився щорічний Хататон 5.0: Спадщина. Стійкість. Інновації — онлайн-ідеатон та навчальна програма з діджиталізації культурної спадщини. Із 64 проєктів організатори обрали десять фіналістів. Уперше за історію Хататону команди мали нагоду презентувати роботи перед журі та експертами культурної сфери в офлайні — на Форумі «Українська культурна спадщина #ДійЗадляСпадщини».

Оцінювали роботи фахівці провідних культурних і технологічних організацій: Ілона Демченко, грантова менеджерка House of Europe, Світлана Колодій, старша програмна фахівчиня із залучення приватного сектору та стійкості програми «Долучайся», Анастасія Бондар, заступниця міністра з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Міністерства культури та інформаційної політики України, Марія Романова, CEO Radar Tech, Олександр Краковецький, співзасновник DevRain та Донор UA, Ксенія Калина, керівниця комунікаційного відділу Українського інституту.

Призові місця Хататону 5.0: Спадщина. Стійкість. Інновації розподілилися так:

1 місце, 2500 євро — команда Et Cetera з навчальною грою «НОВАТРАДИЦІЯ»

Гра для учнів старшої школи покликана популяризувати культурну спадщину, що знаходиться під загрозою. Персонаж, за якого ведеться гра, відправляється в минуле, аби провести детективне розслідування історичних подій, розпитати про них у очевидців та історичних діячів, виконуючи квест.

2 місце, 1000 євро — команда «Запорозька Січ» із проєктом «Чути очима, бачити серцем»

Метою проєкту є адаптація музейних експозицій Історико-культурного комплексу «Запорозька Січ» Національного заповідника «Хортиця» до потреб людей із порушенням зору та слуху. Команда планує створити відеоекскурсії жестовою мовою, які відвідувачі зможуть переглядати, використовуючи QR-коди. Для людей із порушенням зору будуть реалізовані аудиогід з інформацією про кожну експозицію та можливість «оглянути» копії експонатів тактильно.

3 місце, 500 євро — команда Довженко-Центру з оцифрованою колекцією «Медіатека»

Діджитал-колекція кіноархіву Довженко-Центру поєднає фізичний і віртуальний простори, сприятиме дослідженню кінематографу, стане місцем для комунікацій та перетином мистецьких медіа. «Медіатека» підкреслить інноваційність підходів, освітньої та наукової місії Довженко-Центру, популяризує його архів, Фільмофонд тощо. Проєкт передбачає репрезентацію колекцій через кіноінституції, з історією яких вони пов’язані: Київська кінокопіювальна фабрика, Украніма, Укркінохроніка, Київнаукфільм, Кіностудія ім. О. Довженка тощо.

3 місце, 500 євро — команда «Ланка.про» з настільною грою «АІ Дух Місця»

Гра із використанням штучного інтелекту допоможе громадам осмислювати локальну культурну спадщину. Набір інструкцій скеровує мешканців у дослідженні свого культурного, символічного, природного капіталів і використати їх для побудови стратегії розвитку.

3 місце, 500 євро — команда IMERSUM з XR-квестом​​ «Фортеця Тягинь»

Інтерактивний XR-квест дасть змогу дослідити реконструйовану пам’ятку козацької історії — фортецю Тягинь. Гравець відправляється у віртуальний світ як один із воїнів Отамана Сірка, легендарного українського козака. У ролі курінного отамана він допомагає Сірку захопити фортецю — важливу воєнну ціль, яка належить кримському ханству.

Крім того, три учасники перемогли в додатковій номінації від британської культурологічної організації The Institute for Digital Archaeology. Призи по 500 євро й менторську підтримку фахівців інституту отримали команди «Ланка.про», «Запорозька Січ», «Кримськотатарський національний корпус».

Команда «Кримськотатарський національний корпус» реалізує проєкт «Онлайн-сервіс кримськотатарської мови». Він полягає в створенні нового діджитального кримськотатарсько-українського словника, який включатиме:

— «живі» приклади вживання слів із посиланнями на джерела;

— самобутню базу даних та систему управління для наукового та освітнього використання;

— універсальний доступ до словників через API та покращення перекладацьких моделей штучного інтелекту.

Цього року організатори також обрали для участі в акселераційній програмі платформи HATA Hub пʼятнадцять команд: IMERSUM, «Метакультура», «Ланка.pro», AI Gen, Et Cetera, Space4CC, Довженко-Центр, «Запорозька Січ», «Кримськотатарський національний корпус, громадська організація «Науково-дослідна лабораторія Архаїка», Ukrainian Architectural Library, Центральний державний архів-музей літератури й мистецтва України, Anima.Skil, «Музейні боти», департамент маркетингу міста та туризму Вінницької міської ради. Фінальний список учасників та деталі їхніх проєктів будуть оголошені 13 червня на публічному запуску акселераційної програми HATA Hub.

HATA Hub — платформа для співпраці, обміну досвідом, навчання і розвитку, що обʼєднує спеціалістів із культурних, креативних, технологічних індустрій та представників громадянського суспільства.

Платформа HATA Hub реалізується ГО Civic.Space в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст цього заходу є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США.

Хататон 5.0: Спадщина. Стійкість. Інновації реалізується в співпраці House of Europe, Goethe-Institut в Україні та Digitizing.Space за підтримки Європейського Союзу.

House of Europe («Дім Європи») — програма, що фінансується Європейським Союзом, створена для підтримки професійного та творчого обміну між українцями та їхніми колегами в країнах ЄС і Великій Британії. Вона зосереджена на культурі й креативному секторі, освіті та роботі з молоддю, соціальному підприємництві, медіа.

Goethe-Institut — всесвітня мережа культурних центрів Федеративної Республіки Німеччина. Інститут створює платформу та мережі для міжнародного обміну, підтримує співпрацю в культурній сфері між Німеччиною, Європою і світом, а також популяризує вивчення німецької мови.

Digitizing Space — інноваційна агенція, яка розробляє інклюзивні цифрові проєкти та програми, допомагаючи бізнесу та некомерційним організаціям трансформувати та переосмислити онлайн-колаборації для сприяння цифровій інклюзії.

141