Як подолати упередження про ментальне здоровʼя чоловіків: кейс кампанії «Будь другом. Собі теж»
Нещодавно в X жартома запитали: «Розкажіть найбільшу неправду, яку можуть сказати чи не всі чоловіки». Найпопулярніша відповідь була «У мене все добре».
Чоловіки в України не звикли ділитися власними переживаннями. Суспільство накладає на них очікування «мужності» та «сили», створюючи тиск і страх здатися слабким. Ще більша проблема – вони майже не звертаються по психологічну допомогу, навіть коли це необхідно. У результаті чоловіки опинилися за стіною стигми – упереджень та стереотипів про те, якими ж вони повинні бути. Та це не означає, що цю стіну не можна зруйнувати. Або принаймні почати розбирати по цеглинці.
Чому чоловікам важко говорити про свої емоції
Фрази «справжній чоловік не плаче» або «будь чоловіком» сформували цілі покоління. Їх досі доволі легко почути у побутових розмовах, що свідомо чи несвідомо ще глибше вкорінює цей стереотип. Шкідливі установки передаються через родину, школу, культуру та навіть рекламу. Як наслідок – у суспільстві відсутня культура відкрито обговорювати емоції та психологічні труднощі чоловіків.
Тема ментального здоров’я чоловіків стала однією з найбільш замовчуваних. Це створює ілюзію, що якщо вони не говорять про свої проблеми, то їх не існує. Через відсутність культури прийняття, чоловікам важко визнати свої труднощі, і ще важче попросити про допомогу. За різними даними, від 70 до 90% чоловіків в Україні ніколи не зверталися до психотерапевта.
Повномасштабне вторгнення ще більше загострило проблему, адже значна частина чоловіків доєдналися до війська і перебувають у стресових умовах, усе ще будучи частиною суспільства, де про це не прийнято говорити. Навіть попри критичні стани, багато хто знаходить виправдання: «Я сам впораюся», «Не хочу виглядати слабким», «Іншим складніше, ніж мені».
Як комунікувати те, про що звикли мовчати
Шкідливі установки не змінюються за один момент, а потребують довгої і поступової роботи, особливо враховуючи, наскільки тема ментального здоровʼя чоловіків табуйована у суспільстві. На неї рідко звертали увагу і важко перерахувати кампанії, які були б спрямовані на нормалізацію емоцій чоловіків.
Ключове рішення, яким керувалася агенція plusone social impact при підготовці інформаційної кампанії – стигму краще не конфронтувати, а обійти. Особливо на тому етапі, коли вона так глибоко проросла у свідомість людей.
У кампанії «Будь другом. Собі теж» ми вирішили показати тему ментального здоровʼя через чоловічу дружбу, адже для друзів чоловіки часто готові робити набагато більше, ніж для себе. Ідея кампанії пропонує просту зміну перспективи – уявити, що найближчий друг ділиться своїми проблемами, стресом на роботі чи переживаннями про майбутнє. Чи засудив би його за це справжній друг? Чи звинуватив у слабкості і відвернувся? Чи може навпаки, підтримав та допоміг?

Беручи цей приклад, ми хочемо показати: якщо чоловік готовий підтримати свого друга, чому б так само не підтримати себе? Бо якщо ми можемо бути розуміючими і приймати біль інших, варто стати таким другом і для себе.
Визнати та нормалізувати свій моральний стан – перший крок до подолання стигми. Зміна фокусу із себе на тих, хто нам небайдужий, часто допомагає побачити речі збоку, і як наслідок – бути уважнішим до самого себе.
Турбота, розуміння і прийняття – це те, що ми б зробили для своїх найближчих, незалежно від статі. Настав час переосмислити підхід до ментального здоровʼя чоловіків, створюючи простір для відкритих розмов та підтримки. Можливо, тоді менше чоловіків казатимуть, що у них усе добре, і відчують, що звертатися по допомогу – це нормально.