Знайомимо спільноти науковців та підприємців у Івано-Франківську
Одним із завдань проєкту Нова економіка Івано-Франківська є розвиток прикладної науки та стимулювання появи наукоємних бізнес-проєктів у Івано-Франківську. В рамках проєкту буде створена наукова лабораторія на території одного з корпусів інноваційного центру Промприлад.Реновація. Починаємо знайомити спільноти підприємців та науковців між собою на спільних подіях та заходах.
Нетворкінг Технологія біодизайну: як це працює на практиці став справді унікальною подією для Івано-Франківська, тому що об’єднав різні теми: науку, бізнес та мистецтво. Підприємці відвідали наукову біолабораторію на кафедрі біохімії та біотехнологій ПНУ в Івано-Франківську та прослухали лекцію біодизайнерки Даші Цапенко, яка в науковій лабораторії в Нідерландах досліджує теми на перетині агропромисловості, їжі та сталої моди, поєднує науку, дизайн та мистецтво.
Даша 23 роки прожила в Україні та 7 років проживає у Нідерландах. Після навчання в академії дизайну перші проєкти були пов’язані з архітектурою. Пізніше її зацікавила тема одягу та його впливи на тіло людини. Так прийшла ідея створення «живого» одягу, в якому паростки рослин поєднувались з різними матеріалами.
Спочатку Даша сама пророщувала рослини, пізніше почала співпрацювати з науковою лабораторією, де втілила проект про моду спільно з науковцями і де працює досі. Одяг який розробляє Даша — це пророщені на конопляному матеріалі міцелій, паростки різних рослин. Тут багато досліджень та мистецтва, але саме через мистецтво, за словами Даші, можна змінювати сприйняття одягу та значення моди в майбутньому.
Включення біології в дизайн одягу є на сьогодні відносно новою технологією і біодизайнерка розвиває цей напрямок.
Для усіх, хто цікавиться темою нових матеріалів, біотехнології, дизайну, взаємодії цих тем — запис стріму виступу Даші можна подивитись тут.
Знайомство з прикладною наукою також виявилось цікавим досвідом для підприємців.
Під час екскурсії в лабораторію мікроклонального розмноження рослин на кафедрі біохімії та біотехнологій Прикарпатського Національного Університету в Івано-Франківську учасники побачили, чим тут займаються науковці, вирощуючи рослини в спеціальних боксах.
Мікроклональне розмноження застосовують для виведення нових культур, підсилення певних характеристик рослин, покращення якості посадкового матеріалу. Кожна рослина потребує певного набору макро-, мікро- елементів, фіто-гормонів і вітамінів. Науковці в лабораторії розробляють найкращі співвідношення цих елементів для створення середовищ для розвитку саджанців рослин.
Чи допомагає наука бізнесу і як використовуються результати досліджень?
Науковці кажуть, що переважно результати їхньої роботи — це наукові статті та патенти. Але у випадку з рослинами, наприклад, вони можуть надавати рекомендації агробізнесу щодо присутності оптимальної кількості корисних речовин в середовищі, в якому зростає рослина — це дозволяє оптимізувати бюджети на використання добрив. Можуть розробити найкращі середовища для акліматизації рослин, покращити якусь із властивостей того чи іншого виду саджанців, наприклад, морозостійкість. Також консультують щодо створення власної лабораторії на агропідприємстві.
Як обирають рослини? Зазвичай це ті рослини, які цікаві з наукової точки зору або ті, яких потребує ринок. Наприклад, саджанці нових для України культур, або тих, які складно виростити в звичайних умовах. В лабораторії вирощують саджанці морозостійкого ківі, різних видів троянд, карликовий банан, різні ягоди: лохину, ожину, княженіку, джинуру. Також тут проводять досліди із міцелієм. Тим самим, з допомогою якого Даша в Нідерландах створює одяг.
Відкриті двері кафедри для знайомства підприємців з роботою науковців — це хороший і надихаючий приклад взаємодії цих двох спільнот в Івано-Франківську.
Нетворкінг відбувся в рамках проєкту «Нова економіка Івано-Франківська – підтримка нових кластерів інноваційної економічної діяльності в Івано-Франківську» (NEF), що фінансується в межах програми «Мери за економічне зростання» Європейського Союзу.
Втілюють проект спільно: Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради, інноваційний центр Promprylad.Renovation, урбаністична лабораторія METALAB, агенція економічного розвитку PPV Knowledge Networks та платформа Тепле Місто.
Зміст цієї публікації є виключно відповідальністю урбаністичної лабораторії METALAB та не обов’язково відображає точку зору Європейського Союзу.