Зустрічайте переможців Хататон 4.0: Ukraine Heritage Edition

Понад 1300 учасників взяли участь в онлайн-марафоні зі створення рішень для збереження культурної спадщини України.

Минулого тижня пройшов Хататон 4.0: Ukraine Heritage Edition, організований програмою House of Europe, що фінансується Європейським Союзом, та Goethe-Institut в Україні разом з інноваційною агенцією Digitizing Space. Цей семиденний онлайн-марафон об’єднав технології, креативність і професійний досвід, аби знайти рішення для збереження багатої культурної спадщини України. 1300 учасників із різних галузей працювали над тим, щоб подарувати диджитал-життя культурним памʼяткам, а пʼятнадцять команд представили свої проєкти в фіналі. Хататон 4.0 вкотре став потужною платформою, яка об’єднує культурний, творчий та технологічні кластери.

Відкриття

На офіційному відкритті Хататону 24 липня учасників, менторів та експертів привітали Франциска Сімон, керівниця програми House of Europe, Ілона Демченко, експертка, консультантка, грантова менеджерка House of Europe, Анастасія Слєпцова та Анастасія Силенок, співзасновниці Digitizing Space. Сандра Біалyсток, директорка з комунікацій та партнерства фонду ALIPH, поділилася думками щодо зусиль фонду із захисту культурної спадщини в зонах конфлікту. Крім того, Софі Таес, віце-голова правління Europeana Network Association, Том Майлс, Metadata координатор у Europeana Network Association, Фулженсіо Санмартін, співробітник з питань політики відділу цифрових технологій для культури Європейської комісії, розповіли про проєкт Europeana як важливу платформу для оцифрування європейська спадщина та можливості співпраці з Україною.

Освітня частина

Освітня програма Хататону була не менш насиченою: українські та міжнародні експерти провели два дні лекцій та майстер-класів:

  • Оцифровування спадщини — Ірина Глік, сертифікована фахівчиня із оцифрування культурної спадщини, розкрила нюанси процесу та розповіла, як спланувати успішний проєкт оцифрування.
  • Experience design для культурних інституцій — Олексій Булат, засновник і СЕО Bellaciao.dev, заглибився в мистецтво дизайну досвіду за допомогою інноваційних інструментів.
  • Конфіденційність і зберігання даних — Андрій Удовиченко, workflow designer в Bot&Partners, розповів про безпечні рішення для зберігання даних та захисту культурних цінностей.
  • Web3 для закладів культури — Таїсія Пода, креативна продюсерка і арт-директорка в галузі мультимедіа та tech-heavy art, та Денис Круподьоров (Jungle Symbol), цифровий художник-візіонер та арт колекціонер, досліджували можливості технології Web3 для збереження культурної спадщини.
  • Кураторство та сторітелінг — Софі Таес, віце-голова правління Europeana Network Association, та Александра Стрелічовська, старша спеціалістка з онлайн-маркетингу в Europeana, провели семінар із роботи з культурними колекціями з використанням комунікацій, що залучають.
  • ШІ для культурної спадщини — Олександр Краковецький, генеральний директор DevRain, Microsoft AI Most Valuable Professional, занурився у тонкоці використання штучного інтелекту для збереження культурної спадщини.
  • Імерсивні технології — Світлана Коршунова, кураторка арт проєкту Артефакт, проєктна менеджерка у Digital Culture, відкрила світ віртуальної та доповненої реальності, метареальностей для просування культурної спадщини.
  • 3D-сканування для збереження — Юрій Преподобний, співзасновник SKEIRON, представив кейси, які ілюструють, як технологія 3D-сканування зберігає культурну спадщину в її найскладніших деталях.
  • Проєкт #TouchTheWarInUA — Станіслав Онопрієнко, ініціатор проєктів #TouchTheWarInUA, cancelrussianow, mask of maidan, розповів на практичних кейсах про технології 3D-сканування.
  • No-code інструменти без коду: швидке створення проектів — Степан Доктор, засновник і СЕО 5.0 Solutions, і Андрій Удовиченко, workflow designer в Bot&Partners, відкрили секрети швидкого та ефективного створення проєктів.

Завдяки освітній частині Хататону учасники отримали найактуальніші знання та навички для розроблення власних диджитал-проєктів.

Переможці

Кульмінацією Хататону стала онлайн-презентація фіналістів 30 липня. Експерти, серед яких Ілона Демченко, Ірина Глік, Олександр Дятлов, Олександр Яценко та Дарина Живоглядова, ретельно розглянули 90 проєктів, серед яких обрали в фінал 15. Після презентації та жвавих обговорень журі обрало три проєкти-переможці:

  • Перше місце, 2500 євро — ГО Спогади України з проєктом «‎Спогади воєнних». Ініціатива, що має на меті створення цифрових меморіалів для військових на основі їхніх спогадів з війни. Ці цифрові меморіали у формі фізичних табличок встановлюються у містах, школах та університетах, де жили, навчались, працювали військові. Завдяки доповненій реальності у табличках зашиті короткі фільми, який переносить глядачів у переживання та подвиги героїв.
  • Друге місце, 1500 євро — Місто Марії з проєктом «‎RE: MARIUPOL». Інноваційний проєкт, спрямований на представлення спільного досягнення українських інтелектуалів, громадських активістів та ініціатив, що прагнуть популяризувати, переосмислити та зберегти історично-ментальний образ міста Маріуполь. Метою проєкту є створення багатовимірної інтерактивної бази, яка зберігатиме унікальність культурного середовища та допоможе зламати стереотипи сприйняття міста.
  • Третє місце, 1000 євро — MS з проєктом «Meta Spadok». Проєкт має за мету збереження української культурної спадщини через створення цифрових репродукцій традиційного українського одягу з різних регіонів. Застосовуючи сучасні технології та власний творчий підхід, проєкт переносить пам'ять про минулі покоління відшиваючи та моделюючи експонати з нуля і переносячи їх у веб 3.0.

Крім того, команда ГО Спогади України також перемогла в додатковій номінації від Europeana Network Association. Члени команди візьмуть участь у триденній конференції Europeana Tech 2023, яка збирає понад 1000 міжнародних професіоналів, що працюють у сфері цифрової культурної спадщини в Європі.

Дві команди також отримали додатковий приз — можливість відвідати конференцію iForum, яка збирає інвесторів, керівників компаній, розробників, маркетологів, економістів, зірок IT-світу, креаторів для пошуку шляхів розвитку та ідей:

  • Команда МІЯ з проєктом «EtnoHut». Освітньо-букінгова платформа, що пропонує імерсивний досвід вивчення українського етносу та його інтеграцію у традиційний український побут минулого століття. Команда прагне розробити унікальну освітньо-букінгову платформу, що дозволить вивчати автентичні етносадиби та забронювати їх для відвідування та проживання.
  • Команда UBe з проєктом «Ukrainian Beat». Культурно-благодійна ініціатива, що пропагує українське мистецтво та артистів, які проживають за кордоном, одночасно збираючи кошти на гуманітарні та соціальні потреби. Музика є головним лейтмотивом заходів, де українські діджеї виконують фольклорні та заборонені радянські композиції в сучасних аранжуваннях. Проєкт поєднує різні види мистецтв та сприяє культурному взаємообміну між українцями та іноземцями, прагнучи, щоб український «біт» лунав по всьому світові.

Як відзначив суддя Хататону та Голова Techosystem Олександр Яценко, цей проєкт став потужним доказом того, як новітні технології можуть стати ефективним союзником для збереження культури: «Разом ми будуємо міст між минулим та майбутнім, дозволяючи цифровим інноваціям відтворити та зафіксувати цінні культурні скарби для наступних поколінь. Проєкти учасників Хататону відкрили нові віхи в можливостях захисту та популяризації нашого надбання, і вони мають великий потенціал для позитивних змін у суспільстві».

За словами Анастасії Слепцової, співзасновниці Digitizing Space, «Хататон 4.0: Ukraine Heritage Edition виявився потужним каталізатором поєднання технологій і креативності. Разом ми сприяємо збереженню культурної спадщини, забезпечуючи її цифрове існування для майбутніх поколінь».

Хататон 4.0: Ukraine Heritage Edition є свідченням неймовірного потенціалу спільноти, яка прагне разом захищати та зберігати українську культуру, творчіть, історію.


Довідка:

House of Europe («Дім Європи») — програма, що фінансується Європейським Союзом, створена для підтримки професійного та творчого обміну між українцями та їхніми колегами в країнах ЄС і Великій Британії. Вона зосереджена на культурі і креативному секторі, освіті та роботі з молоддю, соціальному підприємництві, медіа. Програмою керує Goethe-Institut в Україні.

Goethe-Institut — всесвітня мережа культурних центрів Федеративної Республіки Німеччина. Інститут створює платформу та мережі для міжнародного обміну, підтримує співпрацю в культурній сфері між Німеччиною, Європою і світом, а також популяризує вивчення німецької мови.

Digitizing Space — інноваційна агенція, яка розробляє інклюзивні цифрові проєкти та програми, допомагаючи бізнесу та некомерційним організаціям трансформувати та переосмислити онлайн-колаборації для сприяння цифровій інклюзії.

97