Діджиталізація Чорнобиля: розробники мобільного додатку відсканують Зону Відчуження

Команда презентувала демо-версію першого мобільного додатку Чорнобиля та проводить діджитальне сканування об'єктів Зони Відчуження, щоб зберегти їх у 3D моделях та у віртуальних просторах, не допустивши втрати культурної спадщини через природні руйнування та пожежі.

Цієї весни під час пожеж Україна втратила частину пам’яток Чорнобиля. Від вогню постраждало близько 5% території заповідної території, 12 віддалених сіл, санаторій «Смарагдовий», піонерський табір «Казковий», військове місто Чорнобиль-2. Перелік не є вичерпним, але навіть він дає зрозуміти, що втрачено значну частину культурної спадщини України, і якщо природа і фауна ще може відновитись, то побудовані людиною споруди - ні, адже крім пожеж для них також є характерними і природні руйнування, через які відвідувачам заборонено заходити в будівлі Зони Відчуження.

Саме тому, команда першого мобільного додатку Чорнобиля почала процес сканування об’єктів Зони та відцифрувала значну їх кількість, серед яких: Колесо Огляду, об’єкти центральної площі міста Прип’ять, радіолокаційна станція Дуга. Діджиталізація об’єктів проходить за допомогою сучасних засобів фотограмметрії, лазерного сканування об’єктів та створення сферичного фото та відео для віртуальних просторів, для чого використовують: дрони, лазерні сканери та високоякісну знімальну техніку.

«Я займаюся Чорнобилем близько 3-х років, реалізуючи культурні та соціальні проєкти у Зоні Відчуження. Під час пожеж у квітні 2020 я був головою Волонтерського Штабу при Громадській раді ДАЗВ на межі з Зоною Відчуження та на власні очі бачив, як горять покинуті села та відомі локації Зони. Саме в той момент мені стало цілком зрозуміло, що Чорнобилю, яким ми знаємо зараз, залишилося небагато часу. Природа повертається, на дахах та балконах домів у Прип’яті вже виросли великі дерева, будівлі руйнуються, села заростають. Ми повинні зберегти те, що маємо для історії України та наших дітей.

Це робота з матеріальною і нематеріальною культурною спадщиною, фіксація моменту та діджиталізація історичних об’єктів сучасними засобами. Це вкрай важливе питання! Як ми собі пробачимо, наприклад, якщо при можливих пожежах згорить ще щось цінне?», — відомий український медіа артист, автор проєкту ARTEFACT Валерій Коршунов.

Відцифровані об'єкти стануть основою карти першого мобільного додатку Чорнобиля, присвяченого до 35-х роковин аварії на ЧАЕС. Організатори продемонстрували роботу демо-версії, яка також зможе супроводжувати туристів в Зоні Відчуження навіть без доступу в інтернет. Мобільний додаток надасть інформацію про сучасний стан Зони Відчуження, підготує до подорожі та навіть дозволить побачити Чорнобиль у віртуальному форматі у супроводжені аудіогіда, та познайомить світ з історією Чорнобильської катастрофи. Додаток реалізують у вільному доступі українською та англійською мовами, і доступний він буде уже наприкінці жовтня.

«Цим проєктом ми вирішуємо чи не найважливішу проблему інформаційного простору щодо Чорнобиля - збираємо усю перевірену інформацію в одному сучасному діджитал-рішенні, де кожен зможе знайти для себе відповідний контент, без маніпуляцій та спотворення фактів. Неважливо що саме вас цікавить - культурне надбання, арт, новини, сучасний стан Зони, історія трагедії, дослідження розсекречених матеріалів - УСЕ це ви зможете побачити в одному додатку вашого смартфона.

Зона та її історія має тяжке емоційне підґрунтя, тож наважитись на відвідування, чи то просто почитати офіційні джерела та знайти перевірену та правдиву інформацію по деяким питанням нині просто неможливо без додаткових зусиль. Завдання додатку - спростити цей шлях і посприяти глибшому вивченню теми і її впливу на нашу історію і суспільний кодекс як українців, так і цілого світу», — керівник проєкту Марія Тінтул.

Працює над мобільним додатком досвідчена команда розробників, що вже має у своєму портфоліо додатки, створені для проєкту HeForShe Ukraine і за підтримки UN Women, EASY PAY, а минулого року саме ця команда створила додаток, що відкривав портал у Чорнобиль з Burning Man. Переважно кожен із команди має власну сімейну прив’язку до аварії на ЧАЕС: батьків-ліквідаторів або згадку про евакуацію.

Проєкт відбувається за підтримки Українського культурного фонду та за сприянням Міністерства культури та інформаційної політики України, Державного агентства України з управління зоною відчуження, Національного Музею Чорнобиля, МОО «Центр ПРИПЯТЬ.ком», МГО «Європейський Інститут Чорнобиля».

622
Пробний період
Отримайте 7 днів доступу до всіх курсів безкоштовно

Отримайте доступ до всіх онлайн-курсів від Креативної Практики про дизайн, розробку та креативне підприємництво.

Отримати безкоштовно