Документальний серіал про розпад СРСР: український зміст і західна якість

Розсекречені за останні роки матеріали КДБ і ЦРУ, віднайдені кінохроніки та інтерв'ю з учасниками історичних подій із правильно поставленими питаннями. Так може побачити серіал "Колапс: як українці зруйнували імперію зла" глядач, що цікавиться історією і для нього 30-та річниця Незалежності більше, ніж червона дата в календарі. 

Проте, під цією зовнішньою оболонкою захована колосальна робота команди, яка створила цей політичний трилер.

Проєкт народився завдяки сценарію Суспільного мовлення та продакшен потужностям компанії Esse Production House. Остання відома не лише в Україні, але й за кордоном. Зокрема, отримали "Кришталевого ведмедя" 71-го "Берлінале" в 2021-му році. 

«Колапс: як українці зруйнували імперію зла» — це детальна розповідь про доленості дні серпня 1991 року та участь у подіях цих днів українців. Їхню роль в процес, що вплинули на подальшу долю не лише сходу Європи, але й в сього світу.

Автори “Колапсу” віднайшли повний запис історичного засідання Верховної Ради 24 серпня 1991 року, який раніше вважався втраченим, і фото з учасниками тих подій, які раніше ніде не публікувалися. Зокрема й світлину, на якій Дмитро Павличко в ультимативній формі вимагає від голови ВР Леоніда Кравчука зачитати Акт проголошення Незалежності (“Читай, або задушу!”).

Стрічка знакова зокрема своїми героями. 

Леонід Кравчук — перший президент України. Оксана Забужко — письменниця, поетеса. Лех Валенса — президент Польщі в 1990—1995 роках. Віталій Портніков — журналіст, публіцист, письменник. Один з перших парламентських кореспондентів у СРСР, з 1991 року співпрацює з «Радіо Свобода». Надія і Роберт Макконнелл — одні з головних лобістів підтримки незалежності України в США. Сергій Плохій — історик, професор української історії в Гарвардському університеті, де він також обіймає посаду директора Гарвардського українського наукового інституту. Один з провідних спеціалістів з історії Східної Європи. Марія Бурмака — українська співачка, учасниця фестивалю «Червона рута» 1989 року. Євген Марчук — перший голова Служби безпеки України. До цього — член уряду УРСР. Адам Міхнік — польський дисидент, журналіст і видавець. Соратник Леха Валенси. Катерина Ющенко — економістка, дружина третього президента України Віктора Ющенка. Марта Дичок — канадська науковиця українського погодження. Та інші. 

Над сценарієм серіалу працював історик Олександр Зінченко. Він склав буквально посекундну хронологію подій.

"Для відновлення послідовності подій на рівні написання сценарію, роботи з матеріалом, доводилося робити таку роботу, щоб чітко встановити хронологію подій. Файл із хронологією зайняв близько 40 сторінок. Оскільки серіал називається «Колапс. Як українці зруйнували Імперію Зла», ми намагаємося зрозуміти від якого моменту можна відраховувати руйнівні процеси, які відбувалися з СРСР. Де і яка тут роль українців, який їхній внесок у знищення Імперії Зла. Однією з проблем було те, що деякі люди, яких би ми обов’язково хотіли бачити в цьому проекті, вже, на жаль, відійшли у вічність. І тому про Левка Лук’яненка, який був автором чернетки проекту Акта проголошення незалежності, оповідатимуть його побратими по боротьбі за вільну Україну" - розповідає Олександр Зінченко.

Режисером проєкту висрупив Сергій Лисенко, який до цього зняв фільм "Екс". Опреаторами проєкту стали Сергій Михальчук (лауреат кінофестивалів у Берліні й Сан-Себастьяні, зняв фільми «Поводир», «Екс», «Дике поле») та Дмитро Санін ("Тільки диво"). 

За словами учасників команди творців проєкту, вони думали в першу чергу про те, як розповісти цю історію максимально цікаво для українського глядача. При цьому, український змість доповнюється якістю виробництва із орієнтацією на західну документалістику.

До продюсерської команди увійшли Ярослав Лодигін, Віталій Шеремєтьєв, Ольга Безхмельниціна, Ірина Бубнова, Сергій Недзельський.

"Серіал став серйозним викликом для нас, як для компанії, що займається зокрема створенням документальних фільмів та серіалів. Так само робота над ним стала викликом для команди, яку ми зібрали під цей проєкт. Його знімали в стислі терміни, як для такого масштабного проєкту (7 серій по 48 хвилин). Все було зроблено приблизно за півроку.
Також треба враховувати те, що створення серіалу відбувалося в період пандемії, тому доводилося маневрувати між запровадженням і послабленням локдаунів у різних країнах. Адже зйомки відбувалися не лише в Україні, а й в США, Канаді, країнах Європи. Те саме стосується роботи з архівами, адже крім українських, велася робота в західних архівах, які періодично закривалися на карантин. Тому напевне найбільшим викликом було встигнути реалізувати все задумане. За інших обставин, труднощі, створені пандемією вважалися б непередбачуваними і робота переносилася б. Проте, перенести 30-ту річницю Незалежності неможливо, тому вибору не було. Ми мали встигнути і встигли" - розповідає Ольга Безхмельниціна, продюсерка Esse Production House. 

Серіал “Колапс: як українці зруйнували імперію зла” вийде в ефірі суспільного телеканалу UA: ПЕРШИЙ 23 серпня о 17:00 (4 серії) та у вівторок, 24 серпня, о 18:00 (3 серії).·
475
Подкаст
Історії того, як представники нашої галузі протистоять російській агресії та підтримують Україну та один одного.
Слухайте, де вам зручніше:
Головна