Особливе визнання України на Премії Європейського Союзу з літератури

Вчора під час Паризького книжкового ярмарку було оголошено переможця Премії Європейського Союзу з літератури (the EUPL). 28 лютого 2022 року було визначено 14 номінантів із усіх країн-учасниць програми Європейського Союзу «Креативна Європа». Ними стали письменники з Австрії, Бельгії, Боснії і Герцеговини, Грузії, Греції, Ірландії, Італії, Литви, Північної Македонії, Норвегії, Румунії, Словаччини, Іспанії та України. Авторів та їхніх романів висунули національні організації, які знаються в літературному осередку своїх країн і популяризують національну літературу за кордоном.

Премія Європейського Союзу з літератури відзначає молодих письменників-фантастів з Європейського Союзу та за його межами. Висвітлюючи творчість та величезне і різноманітне багатство сучасної європейської художньої літератури, EUPL прагне сприяти циркуляції літератури в Європі та заохочувати більший інтерес до ненаціональних літературних творів.

Премія 2022 року є особливою, оскільки були внесені певні зміни в її організації. Вперше європейське журі з семи членів визначило одного переможця та окремо п’ятьох номінантів, які отримали спеціальні відзнаки. Переможцем цього року став Іва Пезуашвілі з твором «Сміттєпровід».

Українська письменниця Євгенія Кузнєцова («Спитайте Мієчку») була нагороджена спеціальною відзнакою. Крім неї відзнаку отримали: бельгійка Геа Шотерс («Трофей»), боснійка Сладжана Ніна Перкович, («У канаві»), ірландець Тадхг Мак Доннагайн («Мадам Лазар») та іспанець Якобо Бергареш («Ідеальні дні»).

Україна бере участь у EUPL з 2019 року. До та під час повномасштабного російського вторгнення в Україну консорціум EUPL співпрацював з Українським інститутом книги, щоб включити українського номінанта до премії 2022 року. Обидві організації – EIBF та FEP – солідарні з Україною і, зокрема, з українськими письменниками, перекладачами, видавцями, книговидавництвами та бібліотекарями. Разом із книжковою спільнотою всього світу консорціум EUPL засуджує напади Росії та закликає до відновлення миру в Україні.

Євгенія Кузнєцова — українська письменниця, перекладачка, дослідниця. Народилася та провела дитинство в селі Хомутинці в центральній Україні. Після закінчення Київського національного університету здобула ступінь доктора філософії з літературного аналізу в Іспанії. Зараз Євгенія працює в галузі медіа-досліджень, зосереджуючи увагу на репортажах, які стосуються конфліктів і протидії дезінформації, а також перекладає художню та науково-популярну літературу. Наразі Євгенія видала дві книги. Її перша книга «Кухар у скорботі» опублікована у 2020 році. Її друга книга «Спитайте Мієчку» увійшла до шорт-листа «Книги року BBC News Україна» у 2021 році. Зараз вона працює над монографією про радянську лінгвістичну політику та політику ідентичності та ще одним романом. Обидві книги мають вийти у 2022 році.


European Union Prize for Literature — європейська премія з літератури, організована Консорціумом асоціацій, до складу якого входять Федерація європейських видавців (FEP) та Європейська та міжнародна федерація книготорговців (EIBF), за підтримки Європейської комісії (через програму «Креативна Європа»).

Креативна Європа — це рамкова програма Європейського Союзу, спрямована на підтримку культурного, креативного та аудіовізуального секторів. Метою програми є захист, розвиток та промоція європейського культурного та мовного розмаїття та спадщини, а також підвищення конкурентоспроможності та економічного потенціалу сектору культурних та креативних індустрій, зокрема аудіовізуального. Україна стала учасницею програми у 2016-му році. З того ж часу українські заявники можуть отримувати грантову підтримку у понад 20 різних конкурсах. В Україні постійно працює Національне бюро програми, яке надає консультаційну підтримку українським заявникам та поширює знання про програму. 

·
660
·
super 1
Подкаст
Історії того, як представники нашої галузі протистоять російській агресії та підтримують Україну та один одного.
Слухайте, де вам зручніше:
Головна