Plan C. Концепт поселення на Марсі від Студії Махно

2020 року під час першого локдауну ми задумалися, чи можливо зробити комфортним життя під землею, якщо на її поверхні воно стане неможливим. Так з'явився наш Plan B — проєктна пропозиція підземного бункера, який облетів весь світ і був опублікований у більш ніж 200 виданнях. 2021 року ми пішли далі та спробували уявити наше життя за межами планети Земля. Так з'явився Plan C — концепт поселення на Марсі. 

Ласкаво просимо на Марс

Plan C — це наше бачення естетики майбутнього, яке, цілком можливо, ніколи не настане.

Наразі не існує жодних доказів ймовірної колонізації Марсу. Невідомо, чи ця холодна далека планета зможе прийняти людей. Не існує ракет, які б могли доставити таку кількість необхідного обладнання на відстань 225 мільйонів кілометрів. Водночас Марс — найбільш подібний до Землі з усіх планет Сонячної системи.

А ще Марс — це тиск, як на трьох Еверестах, атмосфера з вкрай низькою щільністю, майже повна відсутність кисню, активна сонячна радіація на поверхні планети, низька гравітація та середня температура повітря −50°C. Бонусом — часті піщані бурі до 100 м/с та метеорити. Якщо в Землі є умовна «ковдра» — атмосфера планети, яка захищає від сонячної радіації та твердих тіл, то на Марсі ми маємо усі шанси потрапити під метеоритний дощ. І ще купа факторів, про які ми навіть не здогадуємося.

А втім, люди — великі мрійники та винахідники, тому — ласкаво просимо на Марс.

Ніколи не кажи ніколи

Науковці часто апелюють до поняття тераформування. Це зміна кліматичних умов планети для приведення атмосфери, температури та екології до стану, придатного для проживання земних рослин і тварин. Простіше кажучи — це трансформація простору в такий, де є сприятливі умови для життя.

Для Plan C ми взяли умовну часову точку, коли:

  • знайдені способи перероблення марсіанських ресурсів;
  • на Марсі вже представлена робототехніка;
  • знайдені шляхи усунення радіації з реголіту й виробництва необхідної кількості кисню, води та продовольства.

За цих умов ми зможемо збудувати наш Plan C — повноцінне місце для життя з усіма необхідними умовами.

Захисний бублик

Plan C — це автономне поселення, зовнішні стіни якого будуть збудовані 3D-принтерами. Люди цим займатися не зможуть, бо вільно пересуватися без костюмів та апаратів з киснем можливо тільки всередині будівлі.

Поселення має знаходитися якомога ближче до екватора, щоб уможливити досягнення такого тиску й температури, які будуть максимально придатними для життя. Plan C має розміщуватися на схилі кратера для забезпечення належного захисту від піщаних бур і радіації, тому за своєю формою будівля нагадує тор або ж звичайний бублик.

Отже, маємо захисний «бублик», по той бік якого — мертвий, холодний і пронизаний радіацією Марс.

Те, що всередині

Вздовж усього поселення простягається загальний коридор, який слугуватиме і місцем для прогулянок, і зоною для харчування. Половину нашого «бублика» займають спальні зони, іншу половину — технічні, дослідницькі та загальні зони.

Атмосфера інтер’єрів поєднала в собі два світи: незвіданий Марс та рідну Землю. За колірну гаму відповідали піщані бурі, за можливість дихати на повні груди — живі рослини, за можливість жити на мертвій планеті — наука майбутнього.

Коридор — марсіанські джунглі

Рослини — найкращі друзі в процесі адаптації землян до космічного життя. Вздовж усього коридору — дерева та зелень, які завдяки фітоосвітленню будуть перетворювати вуглекислий газ та воду в кисень. Так, дорога до загальних зон нагадує звичайну прогулянку просто неба.

«Серйозні» зони

Серед життєво необхідних зон для космічного поселення — медичний блок та ізолятор, дослідницький центр, в якому спостерігають за планетами та атмосферою, хімічні та біологічні лабораторії, диспетчерський центр та адміністративний блок. Для безпечного входу та виходу важливо розробити шлюз, в якому можна буде зняти або ж навпаки одягнути костюм для космічних прогулянок.

Земний привіт

Оскільки усі харчові продукти мають вирощуватися на місці, аграрна зона — ще один must have. Для підтримання космічного балансу сферичні теплиці з овочами нагадують маленькі планети, що лавірують у відкритому космосі, — це спеціально розроблені капсули для вирощування рослин за допомогою фітоосвітлення. Обладнання має декілька режимів з можливістю перемикання світла та повного закриття капсули.

Зона для переговорів

Місце зустрічі астронавтів, медиків й усіх жителів поселення. Попід стінами простягнулися кам’янисті брили — тут можна сидіти, лежати та мріяти про майбутні світи, які нас чекають. Голограма Землі у центрі кімнати — нагадування про наш перший дім. 

Неонова підсвітка дозволяє налаштуватися на важливе обговорення або ж ввімкнути настрій марсіанської вечірки, — відпочинок у космосі ніхто не скасовував.

Приватні зони

Спальні кімнати розраховані на одну або дві особи. Замість стелі тут — величезний екран з пейзажами хмарного неба, Чумацького шляху чи улюбленим серіалом. У кімнаті немає зайвих деталей і меблів — десять валіз на Марс взяти не вдасться, тому ми залишили в інтер’єрі найнеобхідніше.

Спортзал

Заняття спортом на іншій планеті — це не просто бажання підтримувати тіло в хорошій формі, а обов’язкова умова для підтримки життєздатності. Щоб запобігти атрофії м’язів через низьку гравітацію ми розробили зону велотренажерів, а щоб землянам було легше пережити період адаптації — дизайн басейну нагадує вузьку гірську долину.

В окремому приміщенні знаходиться капсула для флоатингу — місце для відновлення, перезапуску свідомості та занурення у внутрішнє «я». Капсула допоможе новим жителям Марсу звільнити свої думки від піщаних бур, зменшити космічний вплив на тіло й розум і врешті — адаптуватися до нових умов, нового дому.

«Під час довгого перебування на чужій планеті, одна з головних проблем для нашої психіки — це відсутність звичної нам естетики. Людині хочеться бачити красу навколо себе навіть на Марсі. Вам вдалося інтегрувати красивий та практичний простір в досить суворий марсіанський ландшафт», — коментує Володимир Усов, член Міжнародної академії астронавтики та колишній голова Державного космічного агентства України.

Цікаво було б зазирнути на n років вперед і подивитися, яким насправді буде життя на інших планетах. В тому, що воно буде — ми, романтики, впевнені. Адже що ще, окрім наших мрій, здатне рухати нас вперед? 

612
Пробний період
Отримайте 7 днів доступу до всіх курсів безкоштовно

Отримайте доступ до всіх онлайн-курсів від Креативної Практики про дизайн, розробку та креативне підприємництво.

Отримати безкоштовно