Етапи проходження найму. Як підготуватись? Частина 1.
У цій статті поговоримо про повний цикл найму: від пошуку вакансії до онбордингу на новому місці. У різних джерелах є досить багато інформації по кожному з етапів, тому я зібрала все до купи у статті та розділила її на 2 частини, щоб ви могли ознайомитись та ретельно підготуватися.
Отже, сьогодні поговоримо про такі етапи найму:
- пошук вакансії та інформації про компанію
- створення резюме
- написання супровідного листа
- телефонний скринінг
Зазначу, що кожна компанія має свої власні вибудовані етапи та їх послідовність, тому вони можуть різнитись.
Перший етап — пошук вакансії та інформації про компанію.
Існує кілька варіантів пошуку вакансій:
- Job платформи: rabota.ua. work.ua, DOU, Djinni. На таких сайтах ви можете знайти вакансії від різних компаній, що дозволяє зробити вибір серед багатьох пропозицій. Підходить для кандидатів, які орієнтуються саме на спеціалізацію позиції та сферу, а не на конкретну компанію.
- Соціальні мережі. Найбільш відома профільна соцмережа – LinkedIn, а також групи та чати з пошуку роботи в Telegram і Facebook. Там ви знайдете вакансії, які відповідають вашому профілю та досвіду. Крім того, досить часто на таких ресурсах рекрутери залишають свої контакти, що дозволяє зв'язатися з ними напряму та поцікавитись деталями посади.
- Сайти компаній. Як рекрутер, можу зазначити, що на сайтах компаній завжди найбільш актуальна інформація і, якщо ви зацікавленні у працевлаштуванні в конкретні компанії, це буде найкращий варіант пошуку.
Коли визначились з вакансією, важливо дізнатись й про майбутнє місце роботи. Є певні критерії, на які варто звернути увагу під час працевлаштування:
- співпраця з агресором;
- тривалість роботи компанії на ринку;
- стабільність бізнесу;
- впізнаваність та бренд;
- зп та соц. пакет.
З цього і випливає питання: а де шукати таку інформацію про компанію? Я пропоную вам два підходи.
Стандартний
– Сайт компанії. Зверніть увагу на мовні версії сайту – якщо є російська, скоріш за все компанія має ру-клієнтів та співробітників.
– Профіль на сайті DOU. Подивіться на відгуки, хто їх писав і коли. Досвід колишніх працівників дуже важливий, зверніть увагу на їх слова.
– Статті компанії. Дослідіть присутність компанії в медіапросторі: про що вона розповідає, якою експертизою ділиться. До речі, вийшла стаття компанії Zeeks про зовнішню реферальну програму та грошову нагороду за рекомендації.
– Соцмережі компанії. Що вони транслюють? Це дасть вам змогу оцінити корпоративну культуру та цінності компанії, якими вона готова ділитись. Чим більше прозорості та інформації, тим краще.
Нестандартний
– Пошукайте в соцмережах С-level менеджерів та інших працівників, які зараз працюють в цій компанії й подивіться чим вони живуть, які думки транслюють, як спілкуються з іншими. Так ви зможете проаналізувати чи збігаються їх патерни поведінки з вашими. Це важливо, бо ви будете працювати з ними в одній компанії / команді.
– Також рекомендую пошукати колишніх працівників на схожій позиції, на яку ви подаєтесь, і звернути увагу скільки часу вони працювали в компанії. Для сміливих — можете написати їм у приватні повідомлення та запитати, чому вони вирішили піти з компанії.
Загалом, якщо бренд компанії розвивається, то інформації можна знайти безліч! А зараз це must have для бізнесу, бо на ринку праці відбувається боротьба за увагу кандидатів. Окрім цього, такий підхід створює додаткову довіру до компанії.
Наступним кроком необхідно підготувати резюме.
Маю кілька порад як зробити резюме читабельним:
- Оберіть один читабельний шрифт для всього тексту в резюме.
- Перевірте текст на наявність орфографічних помилок. Для перевірки можна використовувати Gramarly, LanguageTool – найкращий для української мови.
- Зробіть всі посилання в резюме клікабельними.
- Інформація про сімейний стан, наявність водійського посвідчення, адреса проживання не важливі для резюме, якщо, звичайно, це не вимагається особливістю позицію (наприклад, водій).
- Додайте посилання на лінкедин, гітхаб, телеграм.
- Досвід роботи впишіть від найбільш актуального до першого.
- Дати початку і закінчення роботи вкажіть у форматі місяць і рік (наприклад, 06.2020-08.2022).
- Блок про навички та освіту додайте після досвіду роботу.
- Фото в резюме не є обов’язковим елементом. Якщо вирішите додати, то оберіть фото до поясу, де видно ваше обличчя.
- Збережіть резюме в форматі pdf, doc.
А от що краще не використовувати в резюме:
- Рівень володіння мовами та технічні навички вказані шкалою. Краще це прописати словами: Англійська — Upper-Intermediate, Ahrefs — професійне володіння.
- Сімейний стан, кількість та рік дітей, наявність водійського посвідчення, точна адреса — ця інформація не є обов’язковою та навантажує CV.
- Постійні різки зміни в кар’єрі, тобто часта зміна сфери роботи.
- Відсутність релевантних навичок та досвіду роботи на позицію, на яку ви відгукуєтесь.
Якщо маєте сумніви щодо читабельності свого резюме, то можете надіслати його друзям/рідним або знайомим рекрутерам, щоб вони дали фідбек наскільки комфортно їм було ознайомлюватись з ним. Слід пам’ятати, що чим краще ви підготуєте резюме, тим більша ймовірність отримати позитивний фідбек від компанії :)
Далі переходимо до супровідного листа.
Супровідний лист або мотиваційний лист — документ, в якому ви стисло розповідаєте про вашу мотивацію та чим ваші навички й досвід будуть корисні майбутньому роботодавцю. Для когось це стане новиною — рекрутери частіше звертають увагу на резюме, які мають супровідний лист. Особливо, якщо це резюме junior-спеціаліста.
Такий лист говорить про те, що кандидат дійсно зацікавлений вакансією та компанією, він витратив свій час і сили, щоб розповісти про свою справжню мотивацію. Додатково цей лист дає змогу виявити креативне мислення, що може бути плюсом для багатьох позицій.
Кілька рекомендацій як написати такий лист:
- Бажано зробити лист на 1-2 абзаци, щоб його можна було прочитати за 10 секунд.
- Обов’язково вкажіть назву вакансії та причини зацікавленості нею.
- Додатково зазначте свої сильні сторони, які виділяють вас з-поміж інших.
- Додайте супровідний лист першою сторінкою у CV, щоб ATS — системи з управління кандидатами, які використовують рекрутери — могли підтягнути його разом з резюме та коректно відобразитись.
Телефонний скринінг.
Після того як рекрутер переглянув ваше резюме та супровідний лист, вона чи він скоріш за все призначить вам невеличкий дзвінок телефоном, щоб познайомитися. Це називається телефонним скринінгом і в більшості компаній це є першим етапом знайомства.
Такий дзвінок економить багато часу і зусиль рекрутеру, бо допомагає швидко відібрати релевантних кандидатів. А кандидат, своєю чергою, отримує можливість більше дізнатися про компанію, позицію, заробітну плату і про те, чи сумісні цінності команди з його власними. Зазвичай цей етап триває 15-30 хвилин.
Декілька порад як підготуватись до такої розмови:
- Продумайте свою промову заздалегідь. Рекрутер буде питати про ваш досвід і попросити розказати про себе. Не переказуйте резюме, а відокремте свої досягнення, що вам вдалось зробити на попередньому місці роботи, опишіть ваші задачі, KPI і якого результату ви досягли.
- Підготуйте свої питання, щоб дізнатись більше про умови роботи й компанію. Надаю приклад питань, які можна використовувати при розмові:
Питання про позицію та обов’язки:
- Які мої основні обов’язки? Чи будуть вони десь прописані?
- Яка команда працює над проєкт? Хто буде моїм Team Lead’ом?
- У зв’язку з чим відкрилась ця вакансія?
- Новий проєкт чи вже існуючий?
- Як проходить комунікація в команді? Як часто міти?
- Які для мене перспективи розвитку в компанії?
Організаційні питання:
- Чи є соц. пакет для співробітників?
- Чи надаєте техніку для роботи?
- Який графік? Чи можна працювати повність віддалено/в офісі?
- Скільки відпустки/лікарняних надає компанія?
- Чи є випробувальний термін? Що змінюється після його проходження?
- Чи є перегляд заробітної плати?
4. Іноді рекрутери перевіряють англійську на цьому етапу, тому будьте готові. Найчастіше питають:
- What are your strongest character traits?
- How does it help you in your job?
- How do you spend your free time?
- What tasks do you like doing the most at work?
- What do you dislike the most?
- What motivates you to do such tasks?
- What was the most difficult challenge at your job?
- What are your salary expectations?
5. Будьте уважними до деталей, відкритими в спілкуванні та ввічливими.
6. Після закінчення розмови подумайте про те, що вийшло, а що не вдалось донести. Зробіть особисті висновки, щоб майбутні співбесіди телефоном пройшли краще.
Слідуючи цим порадам, ви зможете підготуватися до первинних етапів процесу найму і відчувати себе більш впевненим на кожному з таких.
У наступній частині поговоримо про HR-інтерв’ю, тестове завдання, інтерв’ю з хайрінг менеджером та онбординг. Тож чекайте на продовження!