Як побудувати команду для стартапу вартістю $1 мільйон

Створення команди розробників – це те, що сприймається набагато простіше, ніж це є насправді. Я бачив десятки засновників нетехнічного профілю, які намагалися самостійно знайти окремих фрілансерів і створити команду розробників з дорослих людей. На жаль, у 90% випадків це закінчується високим відтоком талантів і вкрай безладним продуктом. Коли я приходжу в такі проєкти, то перше питання, яке я ставлю: "Чи хочемо ми закинути наш продукт і почати з нуля або спробувати підтримати його?".

Як у засновника нетехнічного профілю та нетехнологічної компанії, у вас завжди є можливість працювати з агентством. Але якщо у вас є мета побудувати власний технологічний стартап, ви не можете віддати команду розробників на аутсорсинг. Саме добре сформована команда розробників буде вашою конкурентною перевагою, а не продукт, який ви маєте.

У своїй кар'єрі я провів 2 роки, працюючи в топовому агентстві Upwork, а потім 3 роки будував стартап сам і допомагав іншим засновникам створювати власні команди розробників як консультант. Причина №1, чому люди звертаються до мене – це їхні проблеми зі створенням команди розробників. Більшість людей шукають швидкого рішення, але його не існує. Створення чудової команди розробників займе місяці, а не роки, і в цій статті я поясню, як виглядатиме ваш шлях протягом цього періоду.

Етап 1. Невідомі незнайомці

Під час створення команди розробників єдине, що має значення – це ваші зв'язки. Скоріш за все, у ваших контактах немає чудових інженерів, тож вам потрібно почати їх шукати. На жаль, немає способу переконатися, що вони чудові, не попрацювавши з ними деякий час. Ви можете організувати розгорнуті співбесіди та дати їм тестовий проєкт. Це допоможе, але все одно, щоб переконатися повністю треба буде взяти їх на випробувальний термін. Крім того, ви все одно будете хотіти створити свій продукт, навіть якщо інженер середнього рівня, у вас просто може не бути іншого варіанту.

Популярним місцем для пошуку розробників є фріланс-платформи, такі як Upwork та Fiverr. Вони не надають жодних послуг з перевірки якості, але на них працюють тисячі розробників. За статистикою, лише 1 з 30 розробників, яких ви зустрінете на Upwork, буде гравцем класу А, якого ви шукаєте, тому вам потрібно буде провести співбесіди з усіма ними.

Швидше за все, ви наймете 1-2 або навіть 3 інженерів і залишитеся з ними на деякий час, щоб оцінити їхні навички та досягти певного прогресу в розробці продукту. Через 1 місяць ви побачите, що один з них не заслуговує на довіру та ви заміните його новим інженером. Процес запущено та тепер ваша головна мета – знайти гравця, який стане керівником вашої команди – технічним директором.

Якщо вам пощастить, ви зможете знайти його дуже швидко, в гіршому випадку ви застрягнете з середньою командою розробників і високою плинністю кадрів довгостроково. Ви запровадите такі процеси, як щотижневе планування, щоденні стендапи, відстеження часу та демоверсії. Кожен у вашій команді буде незнайомим, а ви станете лідером. Дуже скоро ви зрозумієте, що керувати ними не так, як ви собі уявляли, коли починали бізнес, і що є люди, які можуть зробити це набагато краще за досить низьку ціну, тому ви наймете проєктного менеджера.

Загальні характеристики команди на стадії 1:

  1. Висока плинність кадрів
  2. Низька довіра
  3. Відсутність проєктного менеджменту
  4. Непередбачувані терміни
  5. Погане виконання з помилками

Етап 2. Команда незнайомців

Основною характеристикою Етапу 1 та Етапу 2 є низький рівень довіри та вкрай погана комунікація. Після того, як ви знайшли менеджера проєкту, впровадили інструмент управління, налаштували комунікації та додали процеси розробки, ви переходите до Стадії 2 – розвитку команди розробників. Тепер ви все ще незнайомі люди, але ви знаєте один одного і працюєте як одна команда.

Ваша робота добре структурована та тепер ви можете легко проводити ітерації та оцінювати таланти, коли вони приєднуються до вашого проєкту. На цьому етапі менеджер зазвичай виконує 90% роботи, а завдання власника бізнесу – щотижня керувати розвитком.

Кожен місяць починається з планування дорожньої карти, де ви обираєте траєкторію розвитку компанії. Хорошою практикою є залучення технічного радника, який допоможе вам приймати правильні рішення на цьому етапі. У вашій команді поки що немає людей, яким ви довіряєте, тому важливо переконатися, що ви рухаєтеся у правильному напрямку.

Консультант підготує road map і розділить всі пункти на менші завдання, додавши до них специфікації та критерії прийнятності. Далі ваша команда візьметься за роботу і почне розробку, у той час, як проєктний менеджер буде стежити за тим, щоб всі вимоги були виконані та проєкт став на рейки.

Щотижня, ймовірно, у п'ятницю, ви отримуватимете демонстрацію прогресу, де команда презентуватиме свої напрацювання. Після демонстрації у вас буде можливість висловити свої зауваження та пропозиції щодо того, як зробити структуру команди кращою.

Щоб переконатися, що всі працюють належним чином, ми запровадимо тайм-трекери та естимацію. Люди, які не мають естимації і мають низьку активність, незабаром покинуть команду, і ви зрештою знайдете того, хто вам потрібен.

Загальні характеристики команди на стадії 2:

  1. Висока плинність кадрів.
  2. Низький рівень довіри.
  3. Налагоджене управління проєктом.
  4. Певним чином передбачувані терміни.
  5. Прийнятне виконання.

Етап 3. Надійний незнайомець

Одного дня ви помітите, що ваш новий інженер працює набагато краще, ніж всі інші, яких ви коли-небудь наймали. Коли він розмовляє з вами, він ставить правильні запитання, а коли виконує роботу, ви отримуєте саме те, чого очікували в результаті. Рано чи пізно він почне консультувати інших членів команди та брати на свої плечі все більше і більше обов'язків. Ви помічаєте, що він може стати чудовим лідером, і починаєте довіряти йому як діловому партнеру.

Під час переходу до стадії 3 вам здається, що все нарешті стане стабільним, але це не так. Після того, як ви запропонуєте вашому новоприбулому гравцеві А припинити відстежувати час і приєднатися до команди в ролі лідера, він змінить команду, причому в кращий бік. Перш за все, відпаде потреба в проєктному менеджері, тому що дуже ймовірно, що ваш технічний партнер вирішить звільнити 80% команди та взяти з собою когось зі своїх друзів або колишніх колег.

Проєктний менеджер потрібен командам, які не мають керівника або технічного директора. Коли команда невелика, всі її члени віддані своїй справі та мають хороші комунікативні навички – команда буде самокерованою. Керівник вашої команди візьме на себе управління проєктом і буде пропонувати нові наймання та звільнення.

Загальні характеристики команди на стадії 3:

  1. Висока плинність кадрів.
  2. Висока довіра до одного члена команди.
  3. Налагоджене управління проєктом.
  4. Певною мірою передбачувані терміни.
  5. Хороше виконання.

Етап 4. Команда, якій можна довіряти

Через пару місяців ви опинитеся в ситуації, коли нарешті закриєте ярлик "Наймаю" на LinkedIn і почнете концентруватися на тому, щоб надавати клієнтам найкращий можливий продукт. Тепер ви працюєте з командою, як з партнерами, і довіряєте кожному їхньому слову. Якщо щось триває довше, ніж очікувалося, ви розумієте, що це не є чиєюсь помилкою, іноді все може тривати довше.

Щоб побудувати надійну команду, потрібна не лише удача, а й набір правильних процесів. Ви маєте переконатися, що команда довіряє вам і між собою вони довіряють один одному. У цьому допоможуть тімбілдинги. Наприклад, у нашій команді ми граємо в Bobble League в Discord щодня після денного созвону. Це час, коли ми зустрічаємося не як колеги, а як друзі. Довірливі команди мають дещо важливіше за гроші та роботу, вони проводять вільний час разом, вони лояльні до компанії та один до одного.

Після того, як команда, якій довіряють, створена, ви повинні переконатися, що ніхто з неї не піде. Організуйте постійні індивідуальні зустрічі та переконайтеся, що всі задоволені своєю зарплатою і не мають внутрішніх конфліктів один з одним.

Загальні характеристики команди 4-го етапу:

  1. Відсутність плинності кадрів.
  2. Висока довіра до команди.
  3. Налагоджене управління проєктами.
  4. Передбачувані терміни.
  5. Якісне виконання.

Висновок

Створення чудової команди розробників потребує часу. Якщо вам пощастить, ви можете зробити це за 2-3 місяці, але в середньому це займе щонайменше 1 рік. Деякі люди ніколи не досягають стадії 4 і назавжди залишаються на стадії 2. Якщо ви хочете побудувати успішний технологічний стартап, ви повинні досягти рівня 4. Якщо ваш бізнес більше орієнтований на контент або спільноту, вам буде достатньо стадії 2.

Зрештою, якщо ви не можете знайти надійну людину, яка зможе працювати з вами на повну ставку, принаймні найміть Fractional CTO або консультанта, який забезпечить якісне виконання роботи.

908
Спільнота
Відеотека
Про нас