Binance Smart Chain: Добре, погане та потворне

Binance на зорі свого розвитку

Багато було сказано щодо Binance Smart Chain. Всього три тижні тому це було головною темою в криптовалютах. Оскільки емоції вже вщухли, а на західному фронті все здається тихим, тепер ми можемо дивитися на речі без зайвих ємоцій та інфо шуму.

Перш ніж ми почнемо, давайте з'ясуємо різницю між Binance, Binance Chain та Binance Smart Chain, отже:

Binance

Одна з найбільших централізованих бірж — тут не потрібно заглиблюватися. Однак варто зазначити, що Binance також є зонтичним брендом для всієї екосистеми Binance — справжнім гігантом у світі криптовалют, який містить венчурний фонд, панелі запуску проектів, лабораторію-інкубатор, благодійний фонд… ну Ви зрозуміли.

Binance Chain 

Це перша мережа блокчейн під брендом Binance. Вона використовує Tendermint, тому її можна розглядати як частину екосистеми Cosmos.

Була запущена у 2019 році і навмисно розроблена, щоб не підтримувати смарт-контракти. З огляду на це, основним варіантом використання була торгівля через Binance DEX — «децентралізовану» біржу, яка використовується для завантаження ліквідності кількох проектів, які не є ETH, включаючи Thorchain. Thorchain також зараз використовує його (BEPswap знаходиться на Binance Chain). Я не міг знайти подробиць для перевірку. У FAQ сказано:

«Binance Chain використовує механізм консенсусу на основі BFT та PoS (майбутнього) для створення блоків серед серії кваліфікованих валідаторів... Зараз визначається процес налаштування валідаторів між різними сутностями в Binance Chain».

Можна з упевненістю стверджувати, що набір валідаторів Binance Chain є централізованим.

Binance Smart Chain

У той час як альтернативні екосистеми були зайняті будівництвом базових рейок, хвиля інновацій з DeFi була зосереджена на Ethereum. Визнаючи це, Binance роздвоїла Ethereum EVM і запустила другий блокчейн — Binance Smart Chain з підтримкою смарт-контрактів.

По суті, це копія Ethereum зі збільшеною пропускною здатністю та централізованим набором валідаторів з 21 валідатора, відібраного вручну керівництвом (як EOS). Вони називають це PoSA = Proof of Stake Authority.

Наявність двох блокчейнів під одним брендом досить заплутана, і я не знаю, чому вони не назвали це по-різному. Однак обидва блокчейни тепер знаходяться в основному домені Binance і утворюють те, що Binance називає «архітектурою подвійного ланцюга».

(Якщо це здасться вам незрозумілим, уявіть, що ви новачок, який тільки почав торгувати на Binance і має можливість вивести свої монети в Ethereum, Binance Chain і Binance Smart Chain).

Хоча тепер, коли ми маємо базове розуміння екосистеми Binance, ми можемо рухатися в багатьох напрямках, решта статті буде зосереджена на хорошому, поганому та потворному Smart Chain Binance.

Без прикрас: Добре, Погане та Потворне

Плюси користування Binance Smart Chain

1. Низькі збори

Немає ніякого способу обійти це, основна мережа Ethereum зараз сильно перевантажена, оскільки транзакції коштують сотні доларів, а розгортання контракту коштує тисячі. Незалежно від того, наскільки сильно ви бажаєте децентралізації, якщо вам коштує Манхеттен, вам потрібна наступна найкраща альтернатива. А завдяки Binance Smart Chain ви можете спробувати досвід DeFi з компонуванням, високою віддачею та плавним UX в середовищі з низькими налогами.

З огляду на це, багато альтернативних мереж похвалилися низькими комісіями та високими TPS і ніяк не взлетіли. 

2. Досвід розробника

Одна з моїх твердих думок щодо криптовалют полягає в тому, що досвід розробника є одним із найважливіших аспектів для прийняття. Якщо ваш протокол не пропонує досвід розробників — середовище, яке дозволяє незалежним розробникам легко працювати з ним і надбудовувати його, швидко розгортати й повторювати, — ніщо інше не має значення для прийняття. Не ваша ціна токена, не впливові особи, не блискучий логотип і яскравий веб-сайт, ані оголошення про партнерство.

Я працюю з кількома проектами, які базуються на альтернативних рівнях, і хоча деякі пропонують різні переваги перед Ethereum, одна річ завжди до болю ясна.

Ethereum і EVM мають багаторічну фору, коли справа доходить до досвіду розробників. Рішення було тут раніше, і багато компаній (на чолі з Consensys) витратили роки і десятки мільйонів доларів на створення інфраструктури розробників для підтримки екосистеми Ethereum.

Binance Smart Chain розумно обходить цю потребу, просто застосовуючи EVM. З його допомогою вони можуть легко розгорнути свій форк Etherscan, підтримку Metamask та ряд інших продуктів та інструментів, популярних в Ethereum.

Якщо ви розробник, який просто хоче швидко та дешево поекспериментувати в живій мережі, яка має більшість інструментів Ethereum, ліквідність та користувачів, BSC, мабуть, хороший шлях.

Все, що ви там створюєте, пізніше може бути перенесено в основну мережу Ethereum.

3. Ліквідність і композиційність

Влітку 2020 року виник абсолютно новий рівень криптоекспериментів. Для цього були потрібні два ключових інгредієнта:

Ліквідність: завдяки токеновим стимулам протоколи кредитування та децентралізовані біржі залучили достатньо ліквідності, щоб стати життєздатною альтернативою своїм централізованим аналогам.

Композиція: коли базові протоколи DeFi (переважно платформи кредитування та AMM) стали достатньо ліквідними, інші похідні продукти DeFi, такі як агрегатори доходів, можна було створювати та використовувати в масштабі.

Після цього стався кембрійський вибух у DeFi. І хоча це сталося на Ethereum, зауважте, що децентралізація (хоча й дуже важлива) не була обов’язковою складовою цього!

Binance зрозуміла, що їм не потрібна децентралізація, щоб йти на хвилі. Їм просто потрібні два ключових інгредієнта, згадані вище. У них вже достатньо ліквідності. Binance може похвалитися, ймовірно, найбільшою базою роздрібних користувачів у сфері криптовалют, а також величезними резервами капіталу, які можна використовувати за їх бажанням.

Комбінація була вирішена шляхом розділення EVM та стимулювання розробників копіювати найпопулярніші проекти DeFi. Так народився CeDeFi. Досить кричущий термін, але він дещо відображає реальність BSC.

Я вважаю, що ліквідність є однією з ключових відмінностей між BSC та іншими недорогими екосистемами EVM, такими як xDAI. Ми будуємо фінанси, безсумнівно, багато грошей допомагає!

🧠 Примітка автора: Є деякі звинувачення в тому, що BSC переважає у фальшивому обсязі. У той час як Binance, ймовірно, використовує багато свого неактивного капіталу для завантаження ліквідності, Rewkang у своєму нещодавньому твіт-штормі розвінчує думку про те, що BSC не використовується реальними користувачами.

Дані показують, що справді існує багато справжньої активності, принаймні, щодо PancakeSwap, основного DEX для BSC.

4. Конкурентоспроможність

Не забуваймо, що вільний ринок керується прибутком і конкуренцією. Криптообмінний бізнес дуже прибутковий, але також надзвичайно конкурентний, і великі гравці, такі як Binance, повинні використовувати будь-які переваги, які вони можуть отримати, щоб вони могли відбиватися від конкуренції.

Якщо Binance може використовувати свої ресурси для створення напіввідкритої екосистеми DeFi, зосередженої на їхньому бренді та біржі, якщо вони можуть захопити своїх користувачів у своїй екосистемі та збільшити вартість своїх токенів та капіталу, вони повинні це зробити.

Якщо вони можуть створити безкоштовний відкритий вихідний код і використовувати його для отримання цінності у своєму бізнесі, вони повинні.

Копіювання також є життєздатною бізнес-стратегією, і жодна кількість розлючених пальців не змінює її. У світі бізнесу панує прагматизм. Хоча дослідники та розробники Ethereum старанно просувають простір вперед, вони створюють суспільні блага у вигляді вільно доступного програмного забезпечення з відкритим кодом.

Там, де інші рівні намагаються перебудувати примітиви блокчейну з нуля, Binance просто зірвав низько висячі плоди легкодоступного відкритого коду, щоб отримати повну користь.

5. Декомпресор

Хоча ми можемо стверджувати, що BSC висмоктує деяку кількість ліквідності з Ethereum, я не думаю, що нам варто хвилюватися.

Деякі користувачі, безсумнівно, залишають, щоб скористатися дешевшими комісіями, але більшість із них все одно було сплачено з Ethereum. Згодом утвориться природна рівновага, поки не будуть доступні інші рішення масштабування.

У короткостроковій перспективі BSC діє як аварійний клапан, щоб зменшити тиск. Я також помітив, що більшість короткострокових проектів DeFi та залучення грошей також перейшли на BSC, покращуючи таким чином якість середнього проекту DeFi Ethereum.

Погане

Тепер, коли ми висвітлили хороші сторони BSC, я спробую аргументувати з протилежного напрямку, розбираючи найбільші слабкі сторони та негативні зовнішні ефекти BSC.

1. Театр децентралізації

У централізованих сервісах немає нічого поганого; проте смердить, якщо вони намагаються діяти так, ніби мають ті самі гарантії, що й децентралізовані. Одна справа, коли BSC вас приваблює через низькі комісійні, інша справа — покладатися на нього зі своїми грошима, думаючи, що ви перебуваєте на недозволеному, децентралізованому та достовірно нейтральному рівні розрахунків.

Незважаючи на те, що Binance Smart Chain відкритий (будь-який може розширити його), важко стверджувати, що він децентралізований, враховуючи дозволений набір валідаторів, імовірно, під прямим контролем керівництва Binance.

Однак, цитуючи засновника 1inch vs uniswap Сергія Кунца:

«Ми не знаємо напевно, чи є BSC централізованим, оскільки не знаємо, хто є валідаторами їхньої мережі. Але 1inch  планує запустити власний валідатор на BSC».

Джерело: CoinTelegraph

Дуже незрозуміло, як можна приєднатися до цих міфічних 21 валідаторів. Система валідації 21 схожа на EOS, але навіть там ви можете делегувати токени та голосувати.

З БНБ такого механізму немає.

2. Відсутність надійного нейтралітету

Binance жорстко контролює свою межу. Вони не тільки можуть зупинити виведення коштів до певних мереж зі свого CEX за бажанням. Вони навіть можуть відключити міст між BSC та іншими мережами.

Звісно, ​​на практиці це трапляється нечасто, але сама можливість, що це станеться, зникає в сліді надійного нейтралітету.

Особисто я вважаю надійний нейтралітет дуже цінним, і з цієї причини я тримаю більшу частину свого капіталу в достовірно нейтральній екосистемі, сплачуючи за це більшу плату. Я раджу будь-кому розглядати екосистему BSC як більш відкрите та складне розширення їх централізованого обміну, а не децентралізовану екосистему.

Це означає, що BSC більше схожий на дозволений сайдчейн Ethereum (я скерую вас до цієї чудової статті, щоб зрозуміти нюанси визначення сайдчейну).

Тож на практиці ви повинні вважати, що ваш капітал на BSC підпадає під той самий режим і правила, що і на розміщення їх на Binance CEX. Коли ви об’єднуєте свої активи з Ethereum в BSC, ви отримуєте розписки.

🧠 Примітка автора: хоча L1 Ethereum достовірно нейтральний, вам слід бути обережними, використовуючи розумні контракти та додатки DeFi, створені на його основі, багато з них насправді схожі на зберігання, оскільки вони мають ключі адміністратора або інші способи контролю вашого капіталу, заблокованого всередині їх. Однак різниця все ще полягає в тому, чи створені вони на бездоступному надійному нейтральному рівні, чи на іншому рівні, що базується на довірі.

3. Цільовий ринок

У короткостроковій перспективі BSC може задовольнити попит на «CeDeFi» — імовірно, великий ринок користувачів, які не піклуються про надійний нейтралітет і/або хочуть низькі комісії, насолоджуючись вирощуванням урожайності та експериментуванням з DeFi.

4. Технічні проблеми

Binance намагається продати BSC як якусь технологічну інновацію в масштабованості проти «повільного та дорогого» Ethereum.

Давайте зрозуміємо раз і назавжди, що BSC — це не будь-яка технологічна інновація. Єдине, що він робить, це переміщує місце в трикутнику трилеми блокчейн від децентралізації до масштабованості, при цьому дуже мало змінюючи технічно.

Потворне

Я спробував узагальнити як добре, так і погано, плюси і мінуси BSC вище. Те, що залишилося, потворне. Купорос між спільнотами та впливовими особами. Маркетингова війна і атаки.

Крипто — це світ, де фінансові стимули суперечать ідеалам, відмінності в цінностях і технічних нюансах переростають у трайбалізм і посилюються сумками. Я не хочу брати сторони тут, злісні атаки летять в обидві сторони.

CZ натякає на те, що Ethereum непридатний або 1 дюйм (поширюється на BSC, порівнюючи Ethereum) з пекельною випаленою землею

Фінальні думки

BSC, швидше за все, залишиться тут принаймні на середньострокову перспективу.

Я не вважаю екосистему особливо цікавою.

Якщо ви серйозний користувач криптовалют і занадто багато зосереджуєтесь на цьому, ви можете пропустити важливіші події, які відбуваються в інших місцях. Однак для багатьох користувачів і розробників він залишиться життєздатним короткостроковим варіантом, централізованим, але дешевим і простим у використанні, з великою кількістю ліквідності та роздрібними користувачами.

Ми повинні просто прийняти це та зробити наголос на неупередженому навчанні нових користувачів, чекаючи кращих рішень щодо масштабування.

446