БРЕЙНШТОРМ — МАКСИМУМ ІДЕЙ ЗА МІНІМУМ ЧАСУ

Два роки тому я вперше взяв участь у спільному робочому брейнштормі. Говорили багато, а по факту це вийшла марна витрата часу.

Через негативний досвід, ми в агенції довго не практикували такі сесії. Але все ж вирішили дати шанс й спробувати, бо якраз розробляли маркетингову стратегію. Ми ще працюємо, щоб довести до ідеалу проведення брейнштормів, але я вже для себе виділив важливі моменти. Ділюсь з вами :)

1. МОДЕРАТОР

Дуже важливо, щоб хтось один був відповідальний за підготовку та проведення брейншторму. Без цієї людини сесія може піти в неправильне річище* і ви витратите час на пусті розмови. Крім того, ця людина фіксує, щоб ні одна ідея не загубилась. Також, важлива задача модератора — слідкувати, щоб всі в команді сказали свою думку. Адже часто буває, що інтроверти можуть соромитися говорити.

*річище — це українською мовою слово «русло». Я цього не знав, тому вирішив додати примітку, раптом хтось ще цього не знав :))

2. ПІДГОТОВКА

До кожного брейншторму потрібно готуватися залежно від того, яка ціль сесії — чи це ідеї для стратегії, чи для рекламних кампаній, чи просто освіжити контент-план.

Коли я проводив брейншторм для розробки стратегії, то створив гугл-документ. Це найзручніший формат, бо під час зустрічі можна записувати ідеї та думки й всі учасники можуть їх бачити.

ЯКІ ВАЖЛИВІ ПОІНТИ МАЮТЬ БУТИ В ДОКУМЕНТІ?

 • Коротка інформація про бренд
 • Яка ціль сесії?
 • Які напрямки послуг чи продукції має компанія?
 • Які проблеми треба вирішити на сесії?
 • Які особливості бренду?
 • Який план на сесію?
 • Якими техніками генерації ідей будемо користуватися?

ОСЬ ПРИКЛАД, ЯК ЦЕ ЗРОБИВ Я + БАЗОВА ІНФОРМАЦІЯ ПРО БРЕНД БУЛА В ІНШОМУ ФАЙЛІ.

Якщо брейншторм треба для того, щоб придумати щось новеньке для контент-плану, то тут важливих поінтів менше.

 • Коротка інформація про бренд
 • Які проблеми?
 • Які особливості?
 • Який план на сесію?
 • Якими техніками генерації ідей будемо користуватися?

Цей документ потрібно надіслати тим, хто буде брати участь. Вони заздалегідь мають ознайомитися з проєктом та з цілями брейншторму, щоб не витрачати на це час під час сесії.

Також не забудьте підготувати необхідну кількість канцелярії. А якщо ви будете проводити онлайн-сесію, то раджу ось такі сервіси.

 • FigJam — онлайн-дошка від Figma.
 • Ziteboard — дуже проста онлайн-дошка, де не треба навіть реєструватися.

3. УЧАСНИКИ СЕСІЇ

Оптимальна кількість учасників брейншторму — від 5 до 10. Якщо більше, то процесом важко буде керувати, а також буде мало часу, щоб всі висловилися. А якщо група маленька — ідей буде не дуже багато. В ідеалі, класно залучити колег із різних відділів та з різним темпераментом. Таким чином, ідеї будуть цікавішими та більш різноманітними.

Заздалегідь визначте дату та час сесії, щоб колеги розрахували своє навантаження та не хвилювалися під час брейншторму, що в них десь там горять дедлайни.

4. ТЕХНІКИ ГЕНЕРАЦІЇ ІДЕЙ

Скажу відразу, не треба використовувати всі інструменти за одну сесію. Оберіть 2-3 вправи для генерації ідей. Мені подобаються ось ці техніки, адже вони універсальні.

 • Кругова система

 1. Випишіть проблему, яку треба вирішити на брейнштормі. На цьому етапі нічого не обговорюйте, можете лише відповісти на уточнювальні питання від колег.
 2. Установіть таймер на пару хвилин і нехай всі запишуть свої початкові ідеї на аркушах.
 3. Після того, як кожен записав свою ідею, попросіть передати аркуш людині поруч.
 4. Коли відбувся обмін, встановіть таймер ще на пару хвилин і запустіть ще один раунд ідей. Скажіть колегам використовувати ідеї інших членів команди як натхнення для своєї нової ідеї.
 5. Коли всі будуть готові, скажіть знову передати свою ідею сусіду. Так можна робити, доки не буде зібрано достатню кількість ідей для розвʼязання проблеми.

 • Асоціації — ця вправа особливо підходить для генерації ідей незвичних колаборацій.

Треба написати слово, яке повʼязано з брендом. Кожен придумує до цього слова 2 асоціації. До кожної асоціації — ще 2 асоціації. Так потрібно зробити декілька разів. Останні слова, які вийшли — будемо обʼєднувати в ідеї. Поставте таймер на 5 хвилин для цього, а потім кожен нехай поділиться тим, що в нього вийшло.

 • Актуалочка: що у нас зараз на слуху? Ця вправа підходить, щоб додати в контент-план свіжих ідей.

Дається 5 хвилин для пошуку (ну або ж це можна зробити заздалегідь), що зараз в тренді. Наприклад, який фільм чи серіал нещодавно вийшов, можливо мем чи тренд зараз набирає популярності, можливо вийшла чергова технологічна новинка. Нехай кожен учасник сесії складе список і потім обговорюйте.

Потім дається ще 5 хвилин для того, щоб повʼязати це з ідеями для контент-плану. Коли час закінчиться, то учасник по черзі озвучує ідеї та всі обговорюють, як можна ще краще зробити.

ПИТАННЯ НА РОЗДУМ

Як варіант, ви можете скласти список питань і поставить таймер на 5 хвилин, щоб всі обдумали відповідь. Приклад питань, які мені подобаються:

 1. Зараз тренд — персоналізація. Як ми можемо персоналізувати наш звʼязок із клієнтами?
 2. Ви кожного разу можете дивувати вашого клієнта чимось неочікуваним. Такий підхід часто використовують у сфері краси та косметики. Як ви можете використати цю техніку побудови відносин зі своїм клієнтом у вашій сфері?

ДОДАТКОВІ ДЖЕРЕЛА НА ТЕМУ БРЕЙНШТОРМІВ

Якщо вам хочеться детальніше розібратися в цій темі, то дуже раджу ці матеріали:

 • Книга «Посібник креативного мислення»

У ній розповідається про креатив, проведення брейнштормів та й в цілому — як мислити інакше.

Дуже крутий сайт про проведення брейнштормів та стратегічних сесій. Там багато технік для генерації ідей та про професію фасилітатора.

Памʼятайте, не існує поганих ідей. Всі вони — проміжний етап, який треба пройти, щоб придумати «ту саму» ідею. Тому не ображайте чужі ідеї, щоб учасник сесії не закрився в собі й не боявся говорити все, що спало на думку. У цілому, будь-який аналіз у процесі гальмує потік ідей. Тому краще залишайте його на кінець брейншторму.

Бажаю вдалих брейнштормів та гарного врожаю ідей 💜

315