Чи стануть використовувати Tik-Tok замість Google?

Згідно із статистикою Google, близько 40% молоді віком від 18 до 24 років використовують TikTok для пошуку інформації. Цей соціальний сервіс заручився великою активною аудиторією — мільярд користувачів кожен місяць, завдяки чому став конкурентом для інших популярних соціальних мереж та пошукових систем.

Редакторка Serpstat провела опитування серед користувачів платформи, включаючи SEO-спеціалістів та інтернет-маркетологів, і також провела дослідження для оцінки зручності використання TikTok як інструменту пошуку.

 

У чому таємниця привабливості TikTok?

За словами Прабхакара Рагхавана, керівника відділу знань та інформації Google, сучасні користувачі уникають введення ключових слів та більше цікавляться захоплюючим контентом. Завдяки TikTok, вони можуть не лише спостерігати за короткими відео, знятими на смартфони, а й самі створювати цей захоплюючий контент. Тому здатність сервісу вдихнути творчий дух у сучасній молоді вражає.

З моменту виходу на ринок у 2016 році, TikTok завойовує стабільну популярність, особливо вибухову під час пандемії. Мільярди користувачів щомісяця активно взаємодіють з цим соціальним сервісом, що робить його конкурентоспроможним порівняно з іншими популярними соцмережами та пошуковими системами.

Чому деякі користувачі обирають використання TikTok замість Google?

 1. Очевидно, що сучасні юзери характеризуються меншою здатністю до концентрації й хочуть отримувати інформацію якнайшвидше. Усе це знаходить відображення у коротких однохвилинних відео TikTok.
 2. Крім того, не всі задоволені якістю результатів пошуку в Google. Одна з причин полягає в тому, що пошукова система примушує користувачів переглядати рекламу та забезпечує цифровим маркетологам контроль над тим, які продукти та послуги з'являються в результатах пошуку. На відміну від цього, TikTok надає швидкий доступ до вмісту від творців, що мають власний досвід з продуктами та експертизу в певних темах.
 3. Ключовим фактором TikTok є розділ «‎Для тебе»‎, де показують персоналізовані відео, що з великою ймовірністю зацікавлять користувачів. Це робить пошук захоплюючого контенту набагато простішим, оскільки користувачі бачать відео, які відповідають їхнім інтересам, тривалості перегляду відео та реакціям на них. У Google також є своя система факторів ранжування та визначення інтента пошуку, але персоналізація результатів для користувачів не настільки детальна, як у TikTok.

Із звіту Пошукові питання від Serpstat можна проаналізувати запити Google, пов'язані з соцмережею TikTok, наприклад:

 • «як вести прямий ефір в TikTok»;
 • «як зробити відео в TikTok»;
 • «як можна заробляти в TikTok»;
 • «як створити групу в TikTok» та багато інших.

Останні тренди ключових слів у США та Великобританії виявляють значний інтерес до додатка TikTok, особливо стосовно використання фільтрів штучного інтелекту та голосових ефектів.

Захоплюючі функції додатка, такі як AI фільтри, дозволяють користувачам творити комедійні обличчя, створювати унікальні ефекти і використовувати різноманітні меми та челенджі. В результаті користувачі здатні створювати контент, який вигідно вирізняється та приваблює увагу для їхніх відео.

Під час роздумів про те, чи може TikTok замінити Google для деяких користувачів, варто глибше дослідити функції пошуку в TikTok.

Як саме працює функція пошуку в TikTok?

Пошуковий алгоритм TikTok є складним і базується на різних факторах, які допомагають відібрати контент, який буде цікавим та актуальним для кожного користувача. Згідно з опитом, більше третини респондентів використовують TikTok для пошуку. Більшість користувачів використовують обидва сервіси — і Google, і TikTok, залежно від того, який тип запиту і наміри у них є.

Залежно від категорії, контент в TikTok можна класифікувати на наступні типи:

 1. Розважальний контент: сюди входять популярні TikTok-челенджі, відео з хештегами та синхронні виконання. Наприклад, популярний TikTok-челендж, де користувачі виконують танцювальний рух під пісню з хештегом #DanceChallenge, що допомагає розважитися та позитивно провести час.
 2. Навчальний контент: ця категорія включає лайфхаки, інструкції з IT, дизайну, обробки фотографій, програмування, інтернет-маркетингу, SEO та інші корисні відеоматеріали, що допомагають навчитися чомусь новому.
 3. Огляди продуктів: у цій категорії можна знайти посібники та відгуки про різноманітні товари та послуги, що допомагають користувачам зробити осмислені покупки.
 4. Інформаційні відео: це рекомендації щодо трендів у моді, поради, як створити стильний макіяж, виконання фітнес-вправ, цікаві місця для відвідування та різноманітні заходи тощо.
 5. Новини: в цій категорії можна знайти оновлення зі світу моди, індустрії краси та IT-сфери, що допомагає бути в курсі останніх подій та трендів.
 6. Пошук інфлюенсерів: це допомагає знаходити популярних користувачів для співпраці з брендами, колаборацій та промоакцій.

У додатку TikTok легко ідентифікувати різні типи запитів та формати пошуку, особливо використовуючи перевірки фраз «‎Як…»‎. Наприклад, запит «‎Як зробити...»‎ приводить до широкого спектра відеоконтенту, що задовольняє потреби користувачів у різних сферах та допомагає вивчити нові речі.

Команда Serpstat спробувала використати TikTok як пошуковий інструмент і залишилася задоволеною тим, як алгоритми додатка адаптувалися до уваги до контенту під час перебування в ньому.

Проте, щодо отримання освітнього контенту, ми надавали перевагу знайомим інфлюенсерам на YouTube, а для знаходження релевантної інформації про фітнес, модні тренди та рецепти, часто доводилося багаторазово переглядати однаковий контент на TikTok.

Популярні запити в Google, такі як «що подивитися», з легкістю можна знайти в TikTok завдяки рекомендаціям з різних жанрів та інформації.

Команда Serpstat ділиться порадою: щоб швидше адаптувати контент до особистих уподобань, можна уникати вказання локалізації. Це допоможе уникнути домінування у стрічці інфлюенсерів певної місцевості, які можуть не відповідати персональним вподобанням.

Після використання TikTok і перегляду розміщеного контенту є відчуття, ніби спілкується з добрими знайомими. Також хочемо підкреслити, що довга тривалість перегляду відео позитивно впливає на довіру до творців контенту, а ознака "Verified" часто додатково підтверджує досвід кріейтера.

Проте важливо пам'ятати, що інформацію в медичній та фінансовій сферах необхідно перевіряти, оскільки її використання без додаткової верифікації може бути небезпечним.

Команда Serpstat вважає, що Google все одно варто використовувати для отримання додаткової інформації, оскільки, незважаючи на ідеальну персоналізацію алгоритмів TikTok, періодично перевіряти надійніші джерела інформації завжди корисно.

TikTok проти Google

На основі опитування про пошук в TikTok виявлено, що апдейт візуального пошуку може мати безліч плюсів. Попри це, деякі учасники опитування вважають, що Google є більш серйозним джерелом інформації, а TikTok має основну мету розважати користувачів.

В коментарях щодо недоліків пошуку в TikTok часто згадували відволікання уваги та нестачу прямої відповіді на запит. Деякі користувачі також вказували на необхідність проведення додаткового фактчекінгу. Відмічалася і необхідність завантаження додатка або складнощі з адаптацією до результатів пошуку на платформі.

Тривалі, глибокі та вічнозелені відео можуть не так добре працювати для отримання багато переглядів на TikTok, що вимагає пошуку нових методів стимулювання кріейтерів для створення подібного контенту, що привертає увагу.

Дефіцит довіри до TikTok пов'язаний з недостатнім фактчекінгом та поширенням дезінформації, особливо стосовно політичних тем. Проте, сервіс активно працює над вдосконаленням алгоритмів та видаляє відео з дезінформацією. Наприклад дослідження Guardian виявило, що TikTok сприймає фейкові дані про вибори як правдиві.

Однак TikTok активно поліпшує алгоритми і щороку видаляє близько 700 000 відео, що містить дезінформацію різних форматів.

Основна мета опитування, проведеного командою Serpstat, полягала в визначенні основних трендів, пов'язаних з візуальним пошуком та переходом до різноманітніших форматів. Команда також досліджувала можливість того, що пошуки в TikTok стануть такими ж поширеними, як в Google.

Щодо повторюваності результатів та недосконалості алгоритмів пошуку, респонденти наводили приклади з практики, які призводили до розчарування, особливо в інформаційних та вузькопрофільних запитах.

У зв'язку з цим, варто розглянути можливість повної заміни Google, включаючи запити, для яких логічніше було б використовувати повноцінну пошукову систему. Під час опитування запитання «‎Чи вважаєте ви, що TikTok може замінити Google у повсякденному пошуку?»‎ позитивно відповіли лише 10% респондентів.

З власного досвіду редакторка Serpstat зазначає, що знаходить більш детальні та релевантні дані для роботи та навчання в Google Scholar та на спеціалізованих довірених ресурсах. Вона не сподівається, що результат пошуку буде ідеальним з першого ключового слова. Зрештою, редакторка віддає перевагу застосунку Google, оскільки всі цінні функції та параметри пошуку завжди доступні.

Більшість з нас з легкістю розпізнає переваги Google, а изначити його мінуси набагато складніше. Зосереджуючись на творчому контенті та різноманітних форматах, таких як відео та подкасти, наш обсяг знань зростає, що дозволяє розширювати власний арсенал текстового контенту та уникнути повторень першоджерел.

Висновки

Результати опитування користувачів TikTok підтверджують, що, незважаючи на те, що платформа вважається розважальною, алгоритми її пошуку можуть успішно конкурувати з Google та YouTube.

Кожен метод пошуку має свої переваги та недоліки, і TikTok виявляється особливо ефективним у певних запитах, де акцент робиться на контенті, створеному самими користувачами (UGC). Це збільшує попит на оптимізацію TikTok-сторінок для різних брендів.

Стосовно питання про можливість TikTok повністю замінити Google, ймовірність такої заміни найближчим часом досить низька. Однак конкуренція з боку візуальних пошукових сервісів безсумнівно буде корисною для Google. Це стимулюватиме стандартну пошукову систему розвиватися на висококонкурентному ринку та підніме пошуковий досвід на новий рівень.

1543