Дослідження CASES: як війна вплинула на креативні індустрії України

Наша команда вважає важливим розуміти, як війна впливає на креативні індустрії України. На жаль, неприємних запитань на тлі війни постає чимало. Скільки компаній зуміли продовжити роботу? Які галузі креативних індустрій ліпше долають кризу, а які — гірше? Скільки фахівців наразі залишились без роботи? Ми провели дослідження з метою з'ясувати, як креативні індустрії провели перший місяць війни, і тепер ділимось із вами результатами.

Як ми проводили дослідження

Опитування проводилося з 28 по 31 березня за допомогою анкети Google Forms. В цілому, в ньому взяли участь понад 1000 респондентів. Ми опрацювали результати опитування, зібрали на їх основі інфографіку та доповнили коментарями команди.

Вихідні дані опитування ви можете знайти за цим посиланням: https://bit.ly/3iYmYGG 

Важливо зробити обмовку: дане дослідження, на жаль, дає не повну картину, адже в опитуванні мали можливість взяти участь не всі учасники спільноти. Лише ті, хто знаходився у відносній безпеці, мав доступ до інтернету та можливість відповідати на запитання.

Вплив війни на креативні індустрії

Цього разу ми не ставили собі за мету досліджувати гендерний, віковий чи соціальний портрет аудиторії. Натомість нас цікавив вплив війни на роботу як окремих фахівців, так і цілих галузей креативних індустрій.

До війни більша частина респондентів мала сталу роботу — 73% опитаних. 27% такої роботи не мали (до цієї групи відносяться як студенти, так і фрилансери).

Аудиторія CASES об'єднує представників багатьох галузей: маркетинг, реклама, брендинг, дизайн, ІТ, комунікації, тощо. Найбільше фахівців спільноти були залучені в галузі маркетингу, реклами та брендингу (25,2%) та графічному дизайні (20,2%). Значна частина спільноти також є представником ІТ-галузі (14,7%). Таке розмаїття галузей, в яких працювали фахівці, дало нам змогу досліджувати вплив війни на кожну із них.

Майже 4 із 10 компаній в креативних індустріях призупинили свою діяльність 

У людей, що мали сталу роботу на момент початку війни, ми питали, чи продовжує їхня компанія працювати. 37,2% відповіли, що компанія призупинила свою діяльність. Це може означати як паузу у роботі, так і повну зупинку діяльності.

У відсотковому співвідношенні, сильніше всього постраждали компанії, що займаються архітектурним дизайном — 68%. Але вони мало представлені в спільноті. 

В середньому по креативних індустріях відсоток менший, але все одно значний — від 35 до 40%. Спираючись на окремі інтерв'ю з учасниками спільноти, ми вбачаємо, що найбільше війна вразила ті компанії, чия діяльність була здебільшого зосереджена на клієнтах з України. Вони відзначають, що значна частина українських замовників не оплатила вже виконані роботи, зупинила обслуговування за контрактами або навіть перестала виходити на зв'язок.

Найліпше з викликаною війною кризою традиційно впорались компанії з галузі ІТ та геймдев — 13,1% і 10% відповідно. 

Така ситуація болісно вдарила по ринку праці. 34,6% відсотків фахівців, що мали сталу роботу до війни, залишились без неї.

Це стосується багатьох типів фахівців. Серед тих, хто втратив роботу, чимало дизайнерів (графічних, веб- та продуктових), контент-менеджерів та комунікаційників. Але цього разу без роботи залишились також фахівці вищої ланки — креативні директори, артдиректори.

Ще цього разу про втрату роботу (і навіть бізнесу) каждуть власники бізнесів та керівники — 29,7%. Менше всього втрата роботи торкнулася програмістів та стратегів.

Лише 7,4% тих, хто втратив роботу, вже знайшов альтернативу.

Ті ж, хто зберіг робоче місце, відзначають, що обсяг роботи скоротився більш ніж вдвічі (58,3%), робота стала тепер віддаленою для 46,7% фахівців. Більш ніж в третини фахівців 36,5% була скорочена заробітна плата. І близько третини (33,3%) фахівців пройшли через релокейт.

До речі, про переміщення.

Географія і переміщення спільноти

Більша частина спільноти CASES, що брала участь в опитуванні, на момент початку війни знаходилась у Києві. 8,1% — у Харкові. 8,3% — у Львові. 5,3% — у Дніпрі. В інших містах доля учасників склала менше 5%.

Ми просили учасників опитування поділитись інформацією стосовно переміщень: ми хотіли дізнатись, хто залишився в тому ж місті, а хто поїхав до інших міст, на Захід України чи взагалі — за її межі.

На момент опитування, найбільше людей залишили Київ та Харків. Найменше люди полишали Львів. 

В цілому, близко 20% учасників спільноти залишили Україну, і близько третини (33,3%) тимчасово перемістились на Захід України. 

З них, хто полишив домівки, більша частина планує повернутись після війни, але 7,4% респондентів такого наміру не мають.

Майже половина учасників креативної спільноти та їхній сімей боронять Україну

Здебільшого учасники спільноти та їхні сім'ї залучені в Теробороні — 27,2%. 14,1% — в ЗСУ. Є такі, в кого рідні беруть участь і в ЗСУ, і в Теробороні — їх 8,3%. Близько половини учасників спільноти підтримують країну в інший спосіб — на економічному, комунікаційному або волонтерському напрямках.

Майже вся наша спільнота вірить в перемогу

99,2% учасників спільноти вважають, що Україна переможе. Від себе додамо, що вся команда CASES поділяє цю впевненість. 

А щоб наблизити нашу перемогу, можете прямо зараз задонатити тим, хто наближає нашу перемогу!

5055