Моніторити медіа, щоб закохувати українців у книжки: як працює відділ комунікацій #книголав

Читати паперові книги – це new luxury. А з виходом російських книжок з українського ринку наші видавництва розширюють аудиторію, видають крутих авторів та конкурують за вибагливого читача.

Видавництво #книголав засноване у 2016 році і є одним із топових в Україні, видаючи світові бестселери та українських авторів. Це і художні твори, і нонфікшн, і дитяча література. У портфоліо #книголаву – співпраця з селебрітіс, а тако державними й міжнародними організаціями: Міністерством Закордонних Справ, ЮНІСЕФ, Фондом ООН у галузі народонаселення, Європейським Домом.

Назва видавництва – не випадкова. Своєю місією команда бачить прищепити людям любов до книг. У #книголав розповіли, як за допомогою інтегрованих комунікацій закохують українців у читання та яка роль медіамоніторинга LOOQME в цьому.

Чим займаються піарники видавництва?

У видавництві #книголав відділ комунікації супроводжує книжку на кожній стадії її життя. І по суті ми створюємо історію про історію книжки, аби з-поміж тисячі інших видань читачі обрали її. Привертаючи увагу до книжок та їх авторів, опосередковано збільшуємо продажі через підвищення знання про нас. Головне наше завдання – зберегти і покращити репутацію видавництва, залучаючи нових читачів та авторів для співпраці, розвиваючи та розширюючи партнерства з іншими учасниками літературного ринку.

Вимірювання ефективності комунікацій. Навіщо потрібен моніторинг?

Довгий час ефективність роботи до моніторингу ми оцінювали в кількості публікацій. Нам потрібен був мікс із традиційних та соціальних медіа, які охоплюють суттєво більшу аудиторію, ніж ЗМІ, на які раніше опирався бізнес. Безумовно, кожен спеціаліст з роками виробляє власні критерії ефективності. Проте в еру технологій, алгоритмів та великих даних, це вже застарілий та малоефективний підхід.

Загалом потреба мати тверді дані, які й дає моніторинг, є завжди, та не всі компанії навіть знають про такі сервіси. І так, #книголав не працював з цим інструментом раніше. Формування потреби було поступовим. На початковому етапі у видавництві підключили безкоштовні боти з медіамоніторингу для відстеження власної активності. І цього здавалося достатньо.

Для того, аби компанія вперше спробувала моніторинг важливо визначити переваги користування. Для нас вони були такими:

1. Можливість зібрати всі необхідні дані в єдиному вікні.

2. Конкурентний аналіз з формату "плітки-чутки" переходить у кількісно-якісний.

3. Формування власних бенчмарків та КРІ, враховуючи особливості кожного каналу.

Нові підходи до роботи та вивчення книжкового ринку

З моніторингом робота комунікаційного відділу #книголав перейшла на абсолютно інший рівень. Завдяки LOOQME ми отримали розуміння об’ємів ринку на прикладі ТОП брендів, що складають в інформаційному просторі основу книговидавничої справи. На базі цього ми сформували бенчмарки та встановили конкретні КРІ для активності #книголав, що орієнтовані не лише на частку голосу, а й на якість публікацій та взаємодію з читачами через соціальні медіа.

Наразі робота комунікаційної команди починається та закінчується з того, що продивляються стрічку згадок. На щоденній основі відстежується кількість згадок та їх тональність. Особлива увага – на негатив, оскільки вчасно помічений. він може не перерости у серйозну проблему. А раз на місяць команда робить зрізи по показниках якості MFI, MQ, MV та частки голосу, розподілення згадок між ЗМІ та соціальними медіа.

А ще дізнались багато нового про колег по видавничому ринку – що він є і в публічному просторі він величезний. Коли є цифри, то є і розуміння векторів розвитку, масштабності та викликів. Безумовно, ми ще й досі не бачимо всього ринку, бо моніторимо лише сім ключових брендів. Але вже є розуміння, в який бік спрямовані зусилля більшості; що є брак ЗМІ національного масштабу, аби будувати охоплення, тому більшість згадок концентрується у власних соцмедіа; що не завжди кількість згадок веде до якості. І найголовніше, ми маємо можливість робити аналіз стратегій та тактик, оцінювати #книголав у контексті ринку.

1248