Нова економіка Івано-Франківська: кейс зі створення серії меблів під час війни

Під час воркшопу з предметного дизайну команда урбаністичної лабораторії METALAB в рамках проєкту Нова економіка Івано-Франківська створила прототипи дизайнерських меблів для помешкання людей зі статусом ВПО. Ділимося ґайдом, як створювати нові, потрібні для ринку продукти, навіть під час війни.

Кінець грудня 2022 року. 120 людей, переміщених до Івано-Франківська з регіонів, де ведуться бойові дії, переїжджають із приміщення школи, в якій вони проживали кілька місяців, в нову житлову будівлю, відремонтовану в рамках ініціативи КО-ХАТИ.
Люди отримали новий, нехай і тимчасовий, але безпечний і затишний дім.
З квітами на підвіконнях, шторами на вікнах, великою їдальнею, новим кухонним приладдям, зручними дерев’яними ліжками та красивими стелажами.

З першого погляду стає зрозуміло, що цей шелтер відрізняється від інших своєю індивідуальністю. Це добре видно на фото, але, кажуть, наживо відчувається ще краще. Однією із складових цієї індивідуальності є дизайнерські дерев’яні меблі.

Інтер'єр спільної кухні-їдальні в шелтері КО-ХАТИ в Івано-Франківську. На задньому плані — стелаж, який був спроектований в рамках воркшопу в проєкті «Нова економіка Івано-Франківська». Фото: Ярина Онуфрієнко

Для тимчасового прихистку людей, що постраждали внаслідок війни, команда дизайнерів-архітекторів під час воркшопу, організованого урбаністичною лабораторією METALAB в рамках проєкту «Нова економіка Івано-Франківська», спеціально розробила доступні та натуральні меблі, які разом із теракотовим кольором стін, м’якими матрасами та килимками біля ліжок створюють відчуття затишку.

Розповідаючи про ці дизайнерські меблі — ліжко та стелаж — ми вирішили поділитись інструкцією, як перетворити ідею у готовий конкурентний продукт, і який шлях виходу такого продукту на ринок, навіть під час війни.

Ліжка, виготовлені в рамках проєкту та розміщені в кімнатах мешканців шелтеру КО-ХАТИ в Івано-Франківську. 
Фото: Анна Пашинська

Цей ґайд для тих, хто створює чи планує створювати нові продукти для ринку і хоче здолати цей шлях швидше, легше, цікавіше, щоб отримати достойний результат.

Отже, 5 кроків, які пройшла команда під час створення дизайнерських меблів для шелтера.

 1. Аналіз потреб.
  Дизайнерам допоміг досвід спілкування з людьми зі статусом ВПО, що переїхали до Івано-Франківська, починаючи з квітня. Спілкуючись з ними, вивчали проблематику, зрозуміли, в яких умовах проживають люди, чого їм не вистачає. Спостереження, взаємодія та аналіз допомогли зрозуміти, що є потреба в якісних і доступних меблях, які можна виготовити швидко та відносно не затратно. 
 2. Розробка дизайну і створення креслень.
  Етап розробки продукту складався з двох частин:
  - проектування та розробка першого тестового прототипу;
  - розробка другого прототипу, з урахуванням результатів першого тесту.
  Основну частину роботи з проектування команда зробила під час воркшопу зі створення прототипу меблів, який відбувся у вересні в рамках проєкту «Нова економіка Івано-Франківська».
 3. Виготовлення тестових зразків - прототипів
  На цьому етапі команда оцінювала локальні виробничі ресурси: технологію виробництва, матеріали, з якими працює підприємство, весь цикл створення продукту на підприємстві. Після вибору підрядника креслення передали для виробництва прототипів.
 4. Тестування прототипу.
  Перші тестові зразки потрібні для того, щоб оцінити меблі під час користування ними: вигляд, функціональність, зручність в користуванні, легкість у складанні — адже меблі збірні. На цьому етапі вносяться корективи у попередні креслення, проект доопрацьовується та вже з врахуванням зауважень, за потреби, виготовляється другий прототип. Можлива ситуація, коли прототип з першого разу стане готовим продуктом. Деколи може бути потрібно кілька тестувань. Етап тестування є надзвичайно важливим і багато в чому впливає на кінцевий результат того, яким буде продукт.
 5. Вибір моделі комерціалізації та запуск серійного виробництва. 
  Важливо на старті розуміти потреби цільової аудиторії та наявну пропозицію на ринку. Варто проаналізувати ринок продуктів та матеріалів. Ці дані допоможуть визначитись з типом матеріалів, з якими можна працювати, краще зрозуміти потреби цільової аудиторії та знайти потенційних покупців продукту.
  Також потрібно визначити свою нішу — у нашому випадку питанням було, який тип меблів ми хочемо виготовляти та який у нас цільовий ринок (соціальне, комерційне житло). На етапі побудови бізнес-моделі варто пропрацювати декілька можливих моделей, що включають в себе: власність на продукт, розробку продукту, виробництво, маркетинг та продажі тощо. Тут може бути корисна експертиза бухгалтерів, юристів та бізнес-консультантів.

Проєктна менеджерка METALAB Мар'яна Баран біля стелажів, розроблених в рамках проєкту.
Фото: Ярина Онуфрієнко


У 2023 році команда METALAB проведе ще 6 таких воркшопів з розробки/вдосконалення продуктів для підприємців чи розробників, які планують створити новий чи вдосконалити існуючий продукт.

Ми відкриті до ідей та розробок з потенціалом до новизни та інноваційності. 
Якщо ви працюєте в Івано-Франківську чи плануєте розвивати тут бізнес, розробляєте нові продукти, чи маєте ідею або розробку — у рамках проекту «Нова економіка Івано-Франківська» надамо супровід у розвитку вашого продукту.

Подавайте заявку на підтримку вашого проекту чи ідеї за посиланням

Підтримка передбачає допомогу в напрацюванні моделі комерціалізації, доопрацюванні рішень, додатковій експертизі, фінансуванні тощо.
Ми допоможемо іншим продуктам пройти шлях від ідеї до прототипу чи готового рішення, щоб таких прикладів було більше.

Історія зі створенням меблів для  КО-ХАТИ надихає, адже це хороший приклад трансформації ідеї в готовий продукт з великим соціальним імпактом, реалізація якого тривала 3 місяці. Це відносно швидкий темп, особливо в умовах війни.

Комплект меблів (стелаж та два ліжка), виготовлених та розміщених в шелтері КО-ХАТИ в Івано-Франківську. 
Фото: Назар Назарук


Втілюють проєкт "Нова економіка Івано-Франківська" спільно: Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради, інноваційний центр Promprylad.Renovation, урбаністична лабораторія METALAB, агенція економічного розвитку PPV Knowledge Networks та платформа Тепле Місто

3988