UX-дизайн європротоколу у застосунку «Мій Поліс»
Ідея
Європротокол — це спрощена процедура для оформлення невеликих ДТП, яка є стандартною по всій Європі і призначена економити час та ресурси, самих учасників аварії, поліції та інших водіїв на дорозі.
В Україні європротокол діє з 2011 року і початково являє собою паперовий двосторонній бланк, який водію видає страхова компанія. Але не кожен день заповнюєш європротоколи, тож водії боялися внести інформацію неправильно; якщо зробив помилку — треба брати новий бланк, все це створює незручності. Тож загалом водії продовжували викликати поліцію, на яку часто треба очікувати годинами. Крім того, бланк міг просто загубитися.
В 2017 році законодавчо був введений електронний європротокол, який можна і зараз заповнити на сайті МТСБУ. Цей варіант значно покращив ситуацію, адже вирішував зазначені проблеми. І на сьогодні вже 35% аварій, в яких немає постраждалих, оформлюється через європротокол без виклику поліції.
Проте ми розуміємо, що найчастіше водії не возять з собою комп'ютери в машині, а мобільна версія сайту є не досить зручною, адже все-таки вона працює в браузері і має певні обмеження.
Ми поставили перед собою завдання розробити мобільний застосунок, в якому можна заповнити європротокол просто, зручно і безпомилково. Що і зробили.
Відтепер, щоб зафіксувати ДТП, необхідний лише смартфон, який сьогодні зазвичай під рукою у кожного, і лише 10 хвилин на заповнення.
Ми очікуємо, що мобільний застосунок Мій Поліс ще більше сприятиме розвитку культури на дорозі та допоможе зменшити затори у великих містах.
Перевірка дійсності автоцивілки
Коли користувач завантажив застосунок, йому перш за все необхідно додати до нього свою автоцивілку. Це необхідно, щоб застосунок перевірив, чи дійсний страховий поліс, а отже чи має право користувач скористатися європротоколом (відповідно до законодавства).
Спочатку у нас була гіпотеза, що додати автоцивілку найшвидше і зручніше просто через QR-код. Його можна відсканувати і з паперового поліса, і з екрану монітора комп’ютера, у випадку, якщо поліс електронний. Тому цьому сканеру ми відвели «почесне» найбільше місце на першому екрані.
Проте протягом роботи застосунку ми зафіксували, що відсоток додавання полісу через QR-код складає лише 35%. А 65% полісів користувачі додають вручну — за номером транспортного засобу. Тому в новій версії ми змінили акцент на цьому екрані і зручно розмістили поле для введення номеру авто, а сканування залишили більше як опцію.
Крім того ми з’ясували, що автоцивілка у смартфоні є і просто зручним способом для її зберігання — не загубиш, як паперову і не треба шукати електронну в поштові скринці, куди її надсилає страхова компанія. Страховий поліс завжди під рукою у водія.
Після того, як страховий поліс додано, можна заповнювати європротокол.
Ніяких незрозумілих бланків
Перед заповненням
Виходячи з того, що в разі непередбачуваної ситуації, в стані стресу чи поспішаючи, учасники ДТП можуть трохи розгубитися, ми передбачили демо-режим оформлення європротоколу.
Водії можуть протестувати сервіс заздалегідь та ще більш впевнено діяти, якщо трапиться дорожня пригода.
Європротокол можна складати тільки за певних стандартних умов. Тому при переході до його оформлення, в застосунку одразу з’являється екран, де користувач має підтвердити, що ніхто не постраждав.
Наявність постраждалих передбачає вже не адміністративне, а кримінальне провадження, тому такі випадки мають оформлюватися тільки поліцією. Про ці та інші умови використання європротоколу застосунок попереджає і продовжити процедуру користувач може тільки, якщо підтвердив, що умови відповідні.
Європротокол оформлює тільки один із учасників, але мати з собою справний телефон повинен кожен з них, для того, щоб підтвердити інформацію.
Покрокові підказки
Процесс заповнення європротоколу ми розділили на декілька кроків, кожен з яких з’являється на екрані по черзі і містить конкретні вказівки и підказки, що саме треба зробити. Це дозволяє виключити помилки і безпомилково оформити документ.
Якщо в інтерфейсі щось написане не зрозуміло, скоріше за все користувач не піде в help (довідку) шукати роз’яснення, тому підбирати однозначні поняття — це must, щоб не втратити користувачів.
На першому кроці безпосереднього заповнення європротоколу необхідно внести номери автомобілів учасників ДТП. Застосунок звертається до бази МТСБУ і автоматично перевіряє чи дійсні їх страхові поліси. Якщо все в порядку, система переходить до наступного кроку.
Доступ до камери
Мобільна версія електронного європротоколу дає більше можливостей спростити процедуру порівняно з десктопною, в тому числі завдяки прямому доступу до камери.
Отже, наступним кроком необхідно додати фото аварії з чотирьох сторін. Водій може фотографувати прямо із застосунку або додати фото із галереї. Після того як аварія зафіксована, застосунок запропонує прибрати автомобілі з проїжджої частини, щоб не затримувати дорожній рух.
Процесс оформлення європротоколу автоматично зберігається. Тож якщо користувач випадково вийшов із застосунку, при поверненні може продовжити далі з того кроку, на якому зупинився.
Геолокація
Місцезнаходження події застосунок визначає автоматично, при необхідності водій може його уточнити, перетягнувши вказівник геолокації на екрані смартфону.
Готові схеми зіткнень
При оформленні аварії необхідно надати інформацію, обставини зіткнення. Можливо, ви звертали увагу, як такі схеми креслять поліцейські. В «Мій Поліс» вже є популярні схеми зіткнень, тож водій може просто обрати відповідну.
Схеми ми згрупували за обставинами дорожньої ситуації, в якій виникла аварія (під час стоянки, при круговому русі, при русі в одному напрямку, при маневрі) та з точки зору кожного учасника.
Наприклад, відповідно Автомобіля А зіткнення відбулося, коли він стояв біля краю дороги. А Автомобіль Б врізався в двері Автомобіля А, які в той час відкривав його пасажир.
При необхідності є можливість додати і свою схему: накреслити та сфотографувати.
Висновки
Коли всі дані дорожньої пригоди внесено, учасники отримують повідомлення на телефони для її підтвердження. Після чого європротокол автоматично фіксується в базі даних МТСБУ і надсилається страховим компаніям, а водії можуть спокійно продовжити свій шлях.
При створенні застосунку ми виходили з того, що формат послуги, який існує на папері продиктований обмеженням самого паперу (необхідністю в універсальності, форматом А4 та ін.). Тому не можна їх в тому ж вигляді переносити в діджитал. Можливо паперова форма європротоколу є ідеальним рішенням в паперовому вигляді, адже вона претерпіла велику кількість змін, випробувана роками європейської практики і є універсальною. Але в діджиталі екран безкінечний і можна спроєктувати послугу зовсім іншим чином, щоб забезпечити користувачам справді зручний досвід.
Далі на основі зворотного зв’язку користувачів готуємо до запуску оновлення і нові послуги для водіїв.