Запуск освітньої конференції на підтримку ЗСУ, що триває понад рік. Історія Марафону Креативної Практики

4 квітня 2022 року команда соцмережі та EdTech-платформи CASES, заручившись підтримкою представників креативних індустрій, розпочала безпрецедентний благодійний Марафон Креативної Практики — серію регулярних лекцій та майстеркласів на підтримку спільноти та Збройних сил України. За рік безперервної діяльності ініціативи до неї долучилися декілька сотень українських компаній. Марафон став найдовготривалішою освітньою конференцію, яка проходить і донині.

На початку повномасштабного вторгнення майбутнє креативних індустрій було невизначеним

Рік тому, ще не оговтавшись від попередньої кризи, спричиненою пандемією, креативні індустрії України зіштовхнулися з новим викликом, який буквально торкнувся кожної людини та команди.

У березні 2022 року ми в CASES провели опитування спільноти, яке показало, що фокусуючись в основному на внутрішній ринок, комунікаційні та дизайн-агенції втратили більшість своїх контрактів та були вимушені зупинити робочі процеси. 4 з 10 компаній взяли паузу в роботі або повністю призупинили свою діяльність, а понад 30% фахівців втратили роботу.

Утім проєкти та клієнти були не єдиним, чого лишилися команди. Тоді буквально кожен перебував у стані невизначеності і не розумів, яким буде його майбутнє. На якийсь час індустрія замовкла і занурилася в ефірну тишу. Багато фахівців не знали, як, а головне, навіщо говорити про дизайн, рекламу чи комунікації й мали сумніви, що їхні знання взагалі мають сенс в реаліях війни. Здавалося, що в один день уся експертиза спільноти втратила сенс, а багаторічний досвід став непотрібним.

З відчуттям безпорадності та розгубленості перед завтрашнім днем перші повномасштабної війни місяці війни зустріла і команда CASES. Ми добре розуміли, що переживає спільнота, адже самі перебували в такому ж становищі. Уся команда CASES залишалася в Україні і була розпорошена різними містами. З перших днів вторгнення ми підтримували регулярний зв’язок з різними командами та щоразу упевнювалися, що креативні індустрії зіштовхнулися з випробовуванням значно складнішим за попередню кризу. І хоч відновити голос було непросто, ми мали чітке розуміння, що мовчати не можна. Натомість варто усіма силами показати, що індустрія жива, а кваліфікації її представників можуть бути корисними для суспільства.

Багато людей знаходили підтримку в освітньому контенті

Ще до повномасштабної війни на CASES сформувалася досить велика спільнота користувачів — дизайнерів, айтівців, копірайтерів, маркетологів тощо. Усі вони були різними: хтось лише починав навчатися і проходив наші курси, а хтось мав значний досвід у своїй галузі. Після 24 лютого, втративши роботу, багато людей відчували розгубленість та шукали додаткових можливостей для самореалізації.

Професії з можливістю віддаленої роботи стали вкрай актуальними і ми зрозуміли, що маємо нагоду допомогти людям на їхньому кар’єрному шляху. Тоді — вирішили зробити доступ до всіх наших курсів безплатним та дати людям можливість розвиватися навіть в умовах війни.

Як виявилося, освітній контент справді допомагав триматися. Лекції з курсів давали можливість сконцентруватися на матеріалі, заспокоїтися та хоча б на деякий час відірватися від хворобливого гортання новин. Ба більше, здобуті на курсах навички, могли стати корисними для боротьби з ворогом.

Поступово спільнота почала формувати фронт креативних індустрій — створювати інформаційні матеріали, вебсайти, листівки та багато ініціатив, що сприяли розповсюдженню правди про війну. Пізніше боротьбі у цифровому вимірі ми в CASES присвятили подкаст «Фронт Креативних індустрій», в якому підсвічували історії спротиву росії. Наприклад, розповіли про благодійний фонд KOLO, який створила команда продуктових менеджерів усього за декілька тижнів.

Ідея розширити доступ до освітніх продуктів і справді спрацювала. Вона ж стала поштовхом до запуску Марафону. Річ у тім, що тематика курсів покривала далеко не усі питання, а кількість контенту була обмеженою. Так у нас з’явилася мета створити інший, безпрецедентний формат — регулярний Марафон корисних безплатних лекцій від фахівців індустрії.

Народження Марафону Креативної Практики

Марафон мав на меті пожвавити креативні індустрії і стати інструментом, що допоміг би зробити їхній професійний досвід якомога кориснішим для суспільства. Попри війну залишалось багато тем, про які необхідно було говорити — саморозвиток, ментальне здоров’я, а ще — важливість підтримки Збройних сил України.

Ключовою ідеєю лекцій було нагадати — зараз кожен має підтримувати армію та надсилати ЗСУ хоча б мінімальні донати.

З іншого боку, контент Марафону міг би допомогти спільноті легше переживати важкі часи. Ми сподівалися, що регулярні освітні лекції можуть хоча б на годину змістити фокус уваги людей та вмотивувати їх не зупиняти свій саморозвиток попри війну.

По суті, тоді не було жодних альтернатив Марафону. Ніхто не проводив масових живих заходів, а будь-які ініціативи відкладалися на потім. Для нас було важливо дати креативній галузі своєрідний поштовх і показати, що важливо використовувати будь-які способи бути корисним. Водночас для цього було необхідно тримати інтенсивний темп. Короткостроковий формат в цьому випадку був неефективним.

Люди відчували пригніченість та емоційний занепад щодня, отже, й лекції повинні були виходити регулярно. Так і народилася ця назва «Марафон», адже вона якнайкраще передає суть цього проєкту — не тимчасовий спринт чи благодійний забіг, а справжній виснажливий марафон, який буде проходити аж до самої перемоги.

Тоді нашу ініціативу підтримали різні медіа та державні інституції, зокрема, Міносвіти. А медіасервіс MEGOGO погодився стати дистриб’ютором контенту.

Так розпочалася історія Марафону Креативної Практики, який на сьогодні триває уже понад рік.

Марафон перетворився на безперервну освітню конференцію

Далі команда зіштовхнулася з першим важливим викликом — як виготовляти такий формат і забезпечувати безперервне виробництво лекцій.

Перші пів року лекції виходили без вихідних. Щодня, рівно о 20:00. Тож відкладати та переносити роботу над Марафоном просто не було нагоди. В команді CASES навіть була людина, менеджерка проєкту, яка проводила записи кожного дня, зокрема на вихідних. Багато дзвінків зі спікерами організовувалися з укриттів або під звуки повітряної тривоги.

Попри складні внутрішні процеси ми щиро прагнули створити якісний продукт, який викликатиме позитивні емоції та показуватиме, що не все втрачено і життя може продовжувати навіть під час війни.

Тоді команда замислилася над тим, як передати це повідомлення за допомогою візуального брендингу. На допомогу прийшла ілюстраторка Ірина Вале, що створила круту ілюстрацію спеціально для Марафону. Вона зображувала різних персонажів, які уособлювали креативні індустрії, але особливо нам припав до душі патріотичний кіт. Ми дали йому відповідне ім’я «Кот-Патріот» і зробили фірмовим маскотом Марафону. 

«Кот-Патріот» є маскотом Марафону Креативної Практики

Персонаж з’являвся у кожній лекції, зокрема, закликав донатити на ЗСУ і підіймав глядачам настрій своїм зовнішнім виглядом. А одного разу навіть став героєм ролика, в якому звертався до спільноти із закликом долучатися до Марафону.

Анатолій Попель, CEO CASES

Розвиток й підтримка Марафону потребувала значних ресурсів

Ініціатива не могла розраховувати на грантову підтримку, оскільки однією з цілей заходу була допомога армії, а на момент початку формату українські фонди були виснажені, а іноземні — боялись підтримувати будь-які ініціативи навіть з мінімальною мілітарною складовою. Усі витрати команда CASES взяла на себе.

До виробництва лекцій ми зокрема долучали й нашу спільноту. На початку Марафону у нас сформувалась команда з 5 монтажерів, більшість з яких були нашими студентами. Вони погодилися долучитися до ініціативи за зовсім невеликі гонорари. Звісно ж комерційна вартість монтажу коштувала набагато більше, але ми не могли залучати людей виключно на волонтерських засадах і хотіли надати фахівцям хоча б мінімальну фінансову підтримку.

Пошук спікерів тривав щодня

Напочатку Марафону команда мала сумніви стосовно того, чи їй і справді вдасться продовжувати подію щодня, зокрема — зібрати потрібну кількість спікерів. Утім, ініціатива знайшла відгук у спільноти.

Перші лекції почали виходити ще тоді, коли значна кількість областей була під повною або частковою окупацією ворога. В той час напругу та знесилля відчув кожен член команди, особливо — їх можна було побачити в очах лекторів, котрі попри вибухи за вікном та моральну розбитість все одно знаходити сили виходити в ефір. Одними з перших, хто прийняв естафету Марафону та допоміг поставити його на рейки були: Ольга Шевченко, креативна директорка агенції Vintage, Ілля Кульбачний, творчий директор Cosmos Studio, Станіслава Чорноус, менеджерка з комунікацій в Dudka Agency, Валентин Панюта, бренд-лідер в Fedoriv, Дмитро Буланов, дизайн-директор Bulanov büro, команда агенції «Варто». В деяких з цих лекцій особливо простежується, наскільки непросто було тоді включитися, говорити, а тим більше — мотивувати своїм виступом інших.

Деякі спікери, що ставали учасниками Марафону лише напередодні виїжджали з окупації, утім, попри це все одно погоджувалися мовити, підтримувати глядачів і поширювати важливе повідомлення.

На сьогодні до події долучилися вже понад 270 експертів з індустрії.

Налаштувати виробничі процеси вдалося за декілька місяців

Після двох місяців проведення Марафону ми змогли налагодити організаційні процеси і перейти до більш зваженого планування. Зокрема пристосувавшись до інтенсивного ритму навчились монтувати лекції наперед та будувати довгостроковий графік записів ефірів.

Вже понад рік до Марафону продовжують долучатися нові круті експерти. Цей захід допоміг зрозуміти, наскільки потужні креативні індустрії сформувалися в Україні. Зокрема він показав, що у цієї галузі є велике майбутнє. З крутими експертами та найзавзятішою аудиторією.

За свої виступи спікери не отримували жодних гонорарів. Адже наша позиція була чіткою — ми не заробляємо на ініціативі і не проводимо донати на ЗСУ через власні рахунки. Коли ініціатива лише розпочалась, організатори закликали надсилати підтримку перевіреним фондам або на спецрахунок для збору коштів на потреби армії від Національного банку. З часом вдалося залучити до співпраці фонд компетентної допомоги армії «Повернись живим», який став офіційним партнером ініціативи.

Блекаути випробовували Марафон на міцність

Напочатку жовтня амбітна мета продовжувати Марафон безперервно зазнала ще однієї значної перешкоди. По всій Україні відбувалися масові відключення світла, які ускладнювали запис онлайн-лекцій. Часто траплялися ситуації, коли спікеру доводилося перезаписувати один й той самий матеріал декілька разів або відкладати запис на потім. В один момент здавалося, що Марафон не витримає такого режиму і його доведеться перервати. Тримати щоденний темп і справді стало значно важче, утім, команда вирішила продовжувати. Адже кожна лекція, нагадуючи про необхідність підтримувати ЗСУ, була наближенням нашої перемоги. Тож просто так відмовитися від проведення ініціативи CASES не могли. Головне, що спікери були готові до таких умов, продовжували долучатися та з розумінням ставилися до форс-мажорів.

Завдяки Марафону сформувалася бібліотека з безплатним освітнім контентом

За перший рік проведення Марафону команді CASES вдалося сформувати велику бібліотеку з безплатним освітнім контентом, яка налічує понад 280 різних лекцій, майстеркласів та кейсів. Серед них багато матеріалів, присвячених розвитку навичок в різних галузях, зокрема, в дизайні, IT, маркетингу, копірайтингу тощо. Під час формування програми команді важливо було враховувати актуальний стан індустрії та потреби аудиторії. Саме тому, в бібліотеці можна знайти багато доповідей про пошук першої роботи, побудову кар’єри на фрилансі, а також ментальне здоров’я та психологію.

Наразі такий масив контенту потребує систематизації та переосмислення. В наших планах — створити зручний каталог, в якому користувачі легко зможуть знайти лекцію за цікавою тематикою.

І звісно ж ми продовжимо залучати до ініціативи якомога більше експертів і заохочуватимемо цим людей робити більше донатів на підтримку ЗСУ.

Найважливіші результати події за цей рік більші за будь-які цифри

Завдяки згуртованості та ефективній колаборації всіх учасників Марафону ми змогли продовжувати захід цілий рік. Звісно, хочеться, аби він нарешті добіг кінця, адже це означатиме, що настала перемога.

Утім, ми вдячні кожному, хто долучився до ініціативи (а це понад 270 експертів) і допоміг своєю доповіддю наблизити перемогу!

Найважливіше досягнення заходу не можна виміряти у цифрах — вже понад рік Марафон Креативної Практики є джерелом підтримки, натхнення та мотивації розвиватися для 100 тисячної спільноти і як зазначено в титрах до лекцій Марафону:

2612