Адресні покажчики

Майже півтори сотні вулиць у Києві змінили назву протягом останніх двох років. Це означає, що адресні таблички доведеться замінити на тисячах будинків. Нам здається, це чудова можливість навести, нарешті, лад у тому «зоопарку» табличок, які за відсутності єдиного стандарту створили хаос на стінах будинків.

Ми розробили ескізний зразок і нещодавно підписали меморандум з міським головою щодо розробки нових адресних покажчиків на основі нашого прототипу.

Проблема

В Києві відсутня єдина система адресних покажчиків. За декілька десятиліть на стінах будинків назбиралась чимала кількість різноманітних табличок. Всі вони різних розмірів, кольорів, ба навіть з різним інформаційним наповненням. На одних ми бачимо лише назву вулиці, на інших — ще й номер будинку, під’їзду, кількість квартир, фото Батьківщини-матері, а в найгіршому випадку ще й рекламу. 

У більшості адресних табличок шрифтова робота низької якості, хоча шрифт є найважливішою складовою таблички, де, окрім написів, немає інших інформаційних елементів. Зараз розмір таблички фіксований, а назву вулиці втискують в задані розміри, тому написи нівечать, хто як може: розтягують, звужують, зменшують. На тлі такої вакханалії зі шрифтом можна вже й не згадувати про засилля непотрібних декоративних елементів, які засмічують таблички і погіршують читабельність.

Виклик

Адресна табличка — це немов візитівка міста. Навіть якщо табличка має сумнівний естетичний вигляд, але в її дизайні присутній характерний елемент, він одразу відрізняє це місто від інших.

Приклади табличок з різних міст світу (Париж, Стамбул, Стокгольм, Лондон).

Більше тут: www.pinterest.com/agentyzmin/street-sign

Київ складається з нашарувань різноманітних архітектурних стилів та планувальних систем: вузькі вулиці з модерновими будинками початку минулого століття, широкі проспекти спальних районів з панельною забудовою, великі промислові райони розміром з невелике місто, а на додачу ще й столітні храми. Разом з тим, в Києві майже не збереглось історичних кварталів, споруджених в єдиному стилі. Більшість центральних вулиць — це пазл, який зібрано з розташованих поруч будинків, між якими прірва в масштабі, стилістиці та даті спорудження. Але єдина система табличок повинна однаково добре виглядати та використовуватись в будь-якому середовищі.

Дизайн-рішення

На покажчику: 

 • Вулиця, проспект, бульвар тощо
 • Назва вулиці
 • Транслітерація назви
 • Номер будинку
 • Номери будинків у кінцях кварталу

Типовий розмір

Ми проаналізували назви всіх 2387 вулиць з розподілом по кількості слів та кількості символів і визначили довжину назв, яка зустрічається найчастіше — 10 символів. Її й взяли за основу для типового розміру таблички. 

Діаграма кількості слів у назвах вулиць
Діаграма кількості символів у назвах з розподілом по районах

Горизонтальний варіант

Щоб не нашкодити естетичному вигляду будівлі, за один з основних принципів дизайну табличок ми взяли їхню відповідність пропорціям та розмірам декоративних елементів будівлі. На фасадах краще компонується горизонтальний варіант табличок, оскільки він відповідає горизонтальній розбивці рустового каменю, що часто зустрічається в старих будинках. Вертикальна ж табличка стає занадто великою, оскільки повинна бути значної ширини, щоб написи лишались зручними для читання.

Синє тло

В Києві кожну будівлю пофарбовано у власний колір, тому тло нашої таблички повинно бути контрастним до більшості з них та виділяти табличку серед інших вивісок. Для цього ми обрали темно-синій колір, наближений до кольору старих адресних табличок, які іноді ще можна знайти в місті.

Старі сині покажчики

Підсвітка знаку

Останній варіант адресних табличок, затверджений до Євро 2012, розробили у вигляді лайтбоксів. У такому вигляді покажчики використовують лише в пострадянських країнах, оскільки вулиці часто взагалі неосвітлені. Однак неякісне освітлення вулиць не повинно погіршувати адресні покажчики, тому ми використовуємо металеві таблички з емальованими написами. Їх важче пошкодити, ніж пластикові лайтбокси, вони мають естетичніший вигляд та кращу читабельність. 

Сумарно 87% покажчиків з підсвіткою не працюють.


Перевірені вулиці:

 • Мала Житомирська
 • Артилерійський пров.
 • Дегтярівська
 • Дмитрівська
 • Еспланадна
 • Шота Руставелі
 • Саксаганського
 • Велика Васильківська
 • Скоропадського
 • Жилянська
 • Гончара
 • Велика Житомирська
 • Тургенівська
 • Рогнідинська
 • Басейна
 • пр-т Перемоги (частково)

Розділені покажчики

Для більшої гнучкості в компонуванні вивісок на фасаді та для зручнішого розташування вздовж вулиць ми розділили між собою вказівники назви вулиці та номеру будинку. Тепер це два незалежних елементи, кожен з яких розміщується у відведеному для нього місці, проте нічого не заважає компонувати їх як єдиний знак. Покажчики вулиці розміщуються в місцях, де людина потрапляє на вулицю (наприклад, на кутах кварталів), а покажчики номерів — на кожному будинку. Так ми даємо лише ту інформацію, яка необхідна в конкретному місці, та зменшуємо кількість табличок.

Примірка горизонтального варіанту табличок

В спальних районах будинки зазвичай стоять далеко один від одного і від проїжджої частини, оскільки відділені широкими тротуарами і газонами. Навіть якщо вулиця вузька, відстань між будинками все одно лишається значною, і розгледіти з протилежного боку вулиці написи на табличці буде проблематично. Щоб уникнути подібних ситуацій, ми підберемо різні типорозміри, котрі відрізнятимуться габаритами табличок: вони краще відповідатимуть масштабу оточення.

Транслітерація

Якщо ви дочитали до цих пір, і вам в кожній фотографії наших табличок все ще ріже око транслітерація вулиць, то прочитайте нашу публікацію щодо переваг транслітерації над перекладом.

Що далі

Зараз ми розробляємо типорозміри табличок для різних видів забудови: центр та мікрорайони, збираємо статистику відстаней між будинками. Невдовзі про все розповімо на відкритій презентації, щоб отримати ваші відгуки та рекомендації, а потім впровадимо покажчики в тестовому кварталі, щоб перевірити їх на справжніх будинках, містянах і туристах. 

Команда проекту

Керівник проекту: Максим Головко

Арт-директор: Ігор Скляревський

Дизайнери:

 • Олександр Колодько
 • Максим Головко
 • Владислав Кулик
 • Анастасія Бурлак

Дослідник: Юрій Грановський

Команда «Агентів змін» дякує Олегу Котляренку за ініціювання розробки нових адресних покажчиків.

Джерело: http://a3.kyiv.ua/

·
2366
·
super 2
Головна