Найбільш злісні даркпаттерни в соціальних мережах
Дарк паттерн - це маніпулятивна практика в дизайні інтерфейсів, що спеціально спроектована для того, щоб змусити користувача робити дії, які він не планував або не хотів робити. Сучасні соціальні мережі часто використовують такі практики для збільшення часу, проведеного на платформі, та підвищення залученості користувачів. Розглянемо найбільш злісні даркпаттерни в соціальних мережах.
😵💫 Автоплей відео
Коли ви переглядаєте стрічку, відео автоматично відтворюється, як тільки потрапляє в поле вашої уваги. Це погано, тому що автоматичне відтворення контенту відволікає користувача від його основної мети. Ви могли б шукати певну інформацію або спілкуватися з друзями, але раптово починається відео, яке привертає вашу увагу і змушує витрачати час на те, що вас, можливо, взагалі не цікавить.
Дослідження від Global Web Index показало, що автоматичне відтворення відео збільшує час перегляду на 49%.
Багато користувачів вважають автоплей нав’язливим і дратівливим, але усе одно продовжують його споживати через психологічний ефект FOMO (fear of missing out).
😵💫 Передчасне автоматичне завантаження відео
Для забезпечення миттєвого ефекту автоплей сайти використовують передчасне завантаження відео, навіть коли ви ще не дійшли до нього в стрічці. Ви могли це помічати, коли у вас пропав інтернет, але ви все ще могли продовжувати переглядати стрічку і навіть дивитися початок відеороликів. Це погано, тому що передчасне завантаження споживає ваші дані, що може вплинути на вашу мобільну квоту або уповільнити інтернет-з'єднання. Більш того, це сприяє зростанню затримок і використання енергії пристрою.
Згідно з дослідженнями від Cisco, відео будуть складати понад 80% усього інтернет-трафіку до 2022 року.
Передчасне завантаження відео збільшує використання мобільних даних в середньому на 20-30%, що впливає на витрати користувачів.
👺 Соціальні мережі часто використовують тригерний контент у прев’ю
Часто теми еротичного або провокаційного характеру, щоб залучити та утримати увагу користувачів. Це може відволікати, викликати сильні емоційні реакції та спричиняти зниження особистих стандартів щодо прийнятного контенту.
Дослідження показують, що контент з еротичними або провокаційними зображеннями отримує на 41% більше переглядів та взаємодій.
Однак, такий «клікбейт» знижує здатність користувачів критично мислити і робить їх більш вразливими до маніпуляцій.
Як захиститися від даркпаттернів?
Варто бути свідомими цих маніпулятивних прийомів, налаштовувати фільтри контенту та обмежувати час, проведений у соціальних мережах, щоб мінімізувати негативний вплив.
Обмежте використання мобільних даних для додатків, які активно передчасно завантажують відео.
Застосовуйте фільтри контенту та уникайте матеріалів з провокаційними прев’ю для збереження вашого психічного здоров’я.
Pleex - Альтернатива без даркпаттернів
На Pleex, як і на Case.media ми не використовуємо такі підходи і бережемо ментальне здоров'я людей та їх час. Pleex — це платформа, яка створена для спільнот та спрямована на створення безпечного та корисного середовища. Ми віримо в те, що взаємоповага та свідомий підхід до використання соціальних мереж допоможе нам створити краще інтернет-середовище для всіх.
Долучайтеся до Pleex та будьте частиною свідомої спільноти!