Соціальний проєкт «Донорство в фокусі»

«Кров — не червона, кров — чарівна» Доведено «Агентами крові», зафіксовано кращими фотографами України.

Хто ми і що робимо?

Ми — громадська організація «Агенти крові» — амбасадор регулярного донорства, команда волонтерів, які з серпня 2015 року проводять щотижневі чергування в центрах крові та реалізують різноманітні донорьскі проєкти. 1 грудня ми розпочали проєкт з найкращими українськими фотографами.

Упродовж зими донори, які здають кров в Інституті Амосова, отримують  портрет від таких майстрів як Анна Грабарська, Леся Задорожна, Оксана Канівець, Катя Кондратьєва, Христина Кулаковська, Дар’я Мангубі, Рома Пашковський, Сергій Моргунов, Яна Токарчук, Сергій Сараханов та Даша Шрамко.  

Яку проблему вирішуємо?

Нам вдалося привернути увагу до проблеми нестачі донорської крові під час новорічних та різдвяних свят. Взимку кількість донорів суттєво зменшується, а потреба у крові навпаки зростає.

За даними ВООЗ, на 1000 осіб має припадати 30 донорів, щоб повністю покрити потребу у крові та її компонентах. Ідеальна статистика для України — це 1,4 млн донацій на рік, але, на жаль, реальні цифри у 2,5 рази менші.

Щоб покращити такий стан речей ми вирішили організувати спільну акцію з фотографами, обравши для цієї цілі Інститут Амосова, якому гостро не вистачає крові та її компонентів. Щороку тут проводиться до 7, 5 тис. операцій на серці — до 20 (!) на день — щонайменше третина з яких проходить з використанням компонентів крові.

До початку акції база активних донорів налічувала 1,5 тис. осіб, але для оптимальної роботи лікарні цю цифру необхідно подвоїти. 

Як ми це робимо?  

Акція отримала назву «Кров — чарівна», а її символом став гемакон для донорської крові, наповнений фіолетовим глітером.

У такий спосіб —Агенти крові» нагадують про те, що донорська кров здатна творити дива (як мінімум дарувати пацієнтові новий світанок). Крім того, портретисти фіксують у моменті «чарівників», які поділились кров’ю з тими, хто потім зміг зустріти ще одне Різдво.

Донація – це найпростіший спосіб зробити щось корисне. У людей може не бути грошей чи часу, але 300-450 мілілітрів крові є в кожного. Кров – як знання: ділишся з іншими, але не втрачаєш сам.

Анна Грабарська, фотографка та донорка крові

Що це дало?

Донори ділились фотографіями, тим самим зібрали сотні поширень, відгуків та історій в соц мережах. Акція спровокувала хвилю зацікавленості до доброї справи сотен людей, які раніше не стикались з цією темою.

Тема донорства крові зазвучала по-новому, щотижня на чергування приїздили знімальні групи національних та регіональних медіа та розповідали про потребу донорської крові.

За 7 четвергів два місяці проєкту своєю кров'ю поділилися понад 200(!) осіб, а це понад 90 літрів крові для проведення сотень операцій.

Кількість донорів, які захотіли взяти участь в акції, перевершила наші очікування. Зазвичай за день кров здають 3-5 осіб. Але після того, як стартував наш проєкт, ця кількість збільшилась до 35.

 Олена Балбек, авторка проєкту

Слово донорам 

Вперше здав кров 1 вересня 2020 року, в Амосова, найменшу кількість 370мл). Не дивився на те, як ставлять катетер) та що таїти, і зараз не дивлюсь) На сьогодні вже спробував усі атракціони (кров, тромбоконцентрат та плазму). Мені сподобалось) Кайфую від пінів та обкладинки на посвідчення. Це саме те, що допомагає зробити донацію цікавою та трендовою. Допомагає побачити в натовпі своїх однодумців, тому важливо приходити з цими значками, бо це тригер, талісман причетності до більшого, ніж є сам! Тепер в моєму графіку є графа планування майбутніх здач. 

Денис Сагіров, донор крові

Проект, в котором живёт душа, сердце а теперь ещё и наша кровь. Уверена, что благодаря ему сейчас как минимум один человек живёт счастливую, здоровую жизнь. И это того стоит.

Вікторія, донорка крові

Я кілька років хотіла стати донором, але побоювалась наших мед закладав. Агенти ж крові зробили це дійсно юзер френдлі! Виявилось, від мене потрібно тільки бажання і довезти себе вранці в обраний пункт прийому. Остаточно прийняла рішення нарешті себе довезти, коли дізналась про фоточергування знайомої фотографки Лесі Задорожної у неї ж були посилання на телеграм Агентів. Саме така процедура запису і организаціі в цілому мені дуже зрозуміла. 

Сана, донорка крові

Бути донором — весело й гідно. Я зрозумів це дуже чітко і закликаю кожного стати краплиною у невпинному русі добра. Донорство — про намір, донорство про відповідальність , донорство — про тебе сьогоднішнього. Хто ти є у цьому світі і так далі. Бути донором - велика змога, котра дана далеко не кожному навіть і самою природою. Це взагалі поза коментарями. Сдавайте кровушку!)

Віктор Виноградов, донор крові


Над проєктом працювали

  • Олена Балбек — авторка їдеї, засновниця Агентів крові
  • Олеся Саченко — спів-авторка їдеї та продюсерка проєкту
  • Ірина Виговська — PR- та креативна консультантка
  • Софія Телишевська — медіа-менеджерка, волонтер
  • Дмитро Стогнієнко-Виговський — оператор
  • Кирило Шлямін — оператор
  • Сабу Новрузов — оператор

Волонтери-чергові Агенти крові: Маша Байлиєва, Юлія Верб’яна, Ельвіра Караєва, Іванка Коваль, Катерина Лаврик, Ірина Лисенко, Ольга Лактіонова, Дмитро Охрименко, Олеся Саченко, Софія Телішевська.

До закінчення проєкту залишилось ще чотири чергування! Приходьте!


3303