Андрій Хлякін, продуктовий менеджер EVO.company: продакт-менеджмент — досить цинічна професія: тобі доводиться вбивати купу класних ідей, обираючи і фокусуючись на чомусь одному

Будь-який продукт народжується із гіпотези. Або не народжується — якщо гіпотеза виявилась хибною або нежиттєздатною. Тому перед тим, як витрати купу грошей та часу на реалізацію ідеї, варто впевнитись, що продукт буде потрібен. І в цьому дуже сильно допоможуть експерименти.

Як проводити їх швидко і дешево, як трактувати результати та чому взагалі експеримент в продукті — це важливо і вигідно, розповів продуктовий менеджер EVO.company Андрій Хлякін на своїй лекції, яка відбулася 27 серпня в креативному просторі UNDERHUB. Якщо ви не змогли відвідати захід особисто — ви можете придбати запис події.

Ми зустрілися з Андрієм та попросили його розказати про себе, свою професію та найцікавіші проекти.

Андрію, перше питання традиційне: розкажіть трохи про себе та свою кар’єру.

Все почалося зі школи, коли я з однокласниками заснував «студію веб-дизайну». Ми робили сайти-візитки. Я допомагав компаніям вийти в «мережу» — зараз цим вже нікого не здивуєш, а тоді це було трендом.

Я був і менеджером, і дизайнером, і кодером. Загалом, вебом я займаюся вже близько 15 років. Більшість часу я займався комплексними проектами на замовлення або фрілансом. Був і невеликий стартап, який виріс з хобі. Його я вдало і вчасно закрив.

А потім я вирішив влаштуватися в компанію і попрацювати з більш розумними людьми, ніж я.

Зараз ви працюєте в компанії EVO. Розкажіть трохи про неї. Чим вона займається?

Ми — велика українська продуктова IT-компанія, в якої 12 проектів. Серед них — Prom, нова Rozetka.Travel, Kabanchik, Shafa, Crafta, Izi. Минулого літа ми ще й об'єдналися з [інтернет-супермаркетом] Rozetka.

Коли я прийшов в компанію, був тільки Prom і наші маркетплейси в інших країнах. Зараз ми трохи підросли.

З мене почався бізнес-напрямок EVO: наша торгівельна площадка для державних і комерційних закупівель Zakupki.Prom.ua і сервіс електронного документообігу здорової людини «Вчасно». Так, ми проти вирубки карпатського лісу, і при першій можливості я пропоную підписати договір у «Вчасно». Багато хто вже знає про цей продукт і погоджується. А якщо ще Mobile ID для підписання документів стане більш поширеним — оце заживемо!

Ваша посада в компанії EVO — продуктовий менеджер. Чим саме ви займаєтесь? За які продукти відповідаєте?

Останні п'ять років в EVO я працюю над торговим майданчиком Zakupki.Prom.ua. Це B2B SaaS-сервіс не тільки для дрібного і середнього, але і для великого бізнесу — приміром, Укрпошта, БАДМ-Б та ОККО обирають нас.

Ми допомагаємо купувати та продавати свої послуги і товари за допомогою тендерів або аукціонів. У нас є як державні, так і комерційні торги. Все це відбувається на сучасному майданчику з адаптивним дизайном і «плюшками» — а не так, як ви це собі звикли уявляти при слові 1C.

Ще у нас є класні нативні мобільні додатки за допомогою яких ви зможете брати участь в аукціоні прямо з телефону. В наших конкурентів такого немає.

Як побудован ваш процес роботи над продуктом? З чого все починається?

Якщо коротко — все складно. Все народжується з гіпотези (читай — припущення) що та чи інша ідея продакта, клієнта або менеджера буде комусь потрібна. І в ідеалі — за неї будуть платити.

Ми перевіряємо таку ідею. Якщо є попит — робимо для всіх. Якщо немає — відкладаємо або позбавляємося. Продакт-менеджмент — досить цинічна професія: тобі доводиться вбивати купу класних ідей, обираючи і фокусуючись на чомусь одному. Не можна зробити все і відразу. Навіть якщо дуже хочеться.

Скільки часу має в середньому витратити команда, щоб створити якісний продукт? Чи дійсно деякі проекти створюються роками?

Якщо плануєте створювати продукт кілька років, то це дуже погана ідея. Прям ось дуже. Швидше за все, ви просто викинете гроші на вітер. Десять років тому я зіткнувся саме з цим — протягом року ми «пиляли» проект, і, як ви вже здогадалися, нічим хорошим це не закінчилося. Якщо робити рік, то до моменту релізу продукт вже або буде не потрібен, або ви зробите не те, що потрібно вашим потенційним клієнтам.

Нинішня ситуація в світі змушує запускатися дуже швидко і з не до кінця готовим продуктом. Як говориться в одній стародавній китайській мудрості — «якщо вам подобається ваш MVP, значить, ви запустилися пізно».

Як виміряти ефективність продукту, зрозуміти, що він успішний?

Якщо клієнти регулярно вам платять — це вже успіх. Особливо, якщо на продукт не можна дивитися без сліз. А якщо кожен місяць до вас приходить більше клієнтів, ніж йде, то взагалі чудово. Значить, ваша «скарбничка» поступово поповнюється активними клієнтами, і з часом ви будете ще багатшими.

А чим взагалі зараз компанії вимірюють успішність? Що важливіше — комерційна успішність продукту чи визнання у цільовому сегменті?

Експеримент дозволить вам заощадити купу грошей. Вам просто не доведеться робити ті завдання, які придумав ваш клієнт, ви самі, СЕО або хтось інший. За статистикою — 9 з 10 гіпотез не підтверджується. Це даність, з якою треба змиритися. Тому уявіть, що ви тільки що заощадили 90 годин зі 100 і витратили лише 10 годин на одну задачу, гіпотеза якої більш-менш підтвердилася завдяки експерименту.

Останнє питання — що б ви порадили людям, які прямо зараз працюють над власними або клієнтськими продуктами?

Завжди думайте про сенс. Важливо розуміти. навіщо ви це робите, для кого і в якому контексті ваш продукт буде використовуватися. Книга «Start With Why» від Саймона Сінека (Simon Sinek) вам в цьому сильно допоможе.

Дякуємо за цікаве інтерв’ю і не менш цікаву лекцію!

А для всіх, хто не зміг відвідати захід особисто, є гарна новина — придбати запис події можна в розділі «Медіатека» на CASES.

1558