"Демон" режисера атакує продакшн. Інструкція з приборкання


Геловін вже відгримів, тож з нечистю мало б бути покінчено, але ні. Темні сили продовжують завдавати клопотів. Вони вселяються у ще вчора адекватних та повністю світлих людей, перетворюючи їх на безкомпромісних, рішучих та вередливих «режисерів». Про внутрішніх демонів, котрі атакують навіть найкращих та найрозумніших клієнтів, читайте далі.

Понад 10 років я працюю в медіа і понад 10 років спостерігаю за тим, як, щойно виникає потреба знайти продакшн, абсолютно адекватні, серйозні та розумні люди, які ще хвилину тому сприймали відео на рівні з іншими пересічними користувачами інтернету та звичайними споживачами контенту, перетворюються на режисерів, художників та сценаристів з операторами в одному флаконі. Погодьтеся, коли кожен з нас є глядачем, вимоги до відео не надто серйозні: цікавий відеоряд, корисна інформація, трохи розваги – і нормально. Утім, щойно людина стає замовником відео – демон режисера атакує її.

Впевнена, що хтось із читачів впізнає себе або своїх клієнтів. Клієнт знає, як краще, він точно може порадити, де саме у приміщенні більш виграшне освітлення, і як намалювати кота для рекламного відеоролика. Не виключено, що клієнт може навіть запропонувати фото свого кота для референсу) Це реалії мало не кожної продакшн-студії, яка працює в нашій країні, тож з власного досвіду – про максимально ефективну комунікацію з клієнтом.

7 правил порятунку від «демона». Очима продакшна

Найбільшими крадіями часу зазвичай стають клієнтські правки. Часто можна чути про недоречні правки, про постійні правки, про правки правок і нескінченну кількість перероблень та покращень того, що вже й так було добре. «Клієнт хоче», «клієнту так не подобається, а подобається інакше», «клієнт попросив замінити одне на інше» - історія, яка дужче часто трапляється. Як зменшити кількість правок та що робити, аби затвердження роликів проходило максимально швидко та безболісно?

1. Мистецтво маленьких кроків. Погоджуйте з клієнтом креативне рішення, стилістику, сценарій, розкадровку та обговорюйте всі деталі завчано. Після затвердження розкадровки внесення змін можливо лише у монтаж.

2. Відзнятий матеріал – це ексклюзив. Бувають випадки, коли клієнт просить надати матеріали, які ви використовували для створення відео. Таку можливість потрібно обговорити заздалегідь, адже зйомки – це продукт інтелектуальної творчості, у них теж є автор. Звісно, продакшн передає клієнту права на використання відеоряду, але не зобов’язаний передавати весь відзнятий матеріал – це поле для обговорення.

3. Логотипи – смішно, але ніщо не буває настільки суперечливим, як розміщення логотипів. Отже, краще дізнатися про це ще на етапі чорнового монтажу. Здавалося б, така дрібниця на тлі масштабного процесу, але їй варто приділити увагу, аби потім не гаяти час та сили.

4. Навіть найменший ролик – це драматургічний твір. Ви маєте про це пам’ятати. Завжди. Відеоконтент створюється за тими самими законами, що й інші художні твори, і вносити зміни у структуру ролика заборонено.

5. Допкости проговорюйте завчасно. Це обов’язкова умова під час підписання договору. Тож на етапі затвердження і продакшну клієнту має бути абсолютно зрозуміло, які послуги – це предмет домовленостей, а які потребуватимуть додаткових витрат.

6. Не показуйте клієнту чорновий монтаж. Золоте правило, яке наполовину зменшить кількість зауважень та клієнтських побажань. Люди не розуміються на тому, як зміниться відеоряд після кольорокорекції, саунд-дизайну та фінального монтажу. Ваші клієнти й не мають цього розуміти. Серед двох залучених сторін експерти - ви. Тож робіть свою справу чесно і якісно й демонструйте замовникам вже фінальну, чистову версію.

7. Цей продукт – частина вашого портфоліо. Робіть його якдля себе. І все буде добре.

І ще раз хочу наголосити - прості речі, котрі врятують продакшн від величезної кількості правок, а клієнтів від постійного невдоволення, повинні бути зроблені задовго до затвердження фінального готового продукту.

1617