Люблять GameDev та MilitaryTech, хейтять Gambling: де хочуть працювати українські айтівці — дослідження ITExpert

На ринку IT існує багато стереотипів про те, які домени та сфери люблять та оминають айтівці. IT-рекрутери з перших рук знають, як тематика проєкту та домен може повпливати на швидкість та легкість наймання, які вакансії отримають більше резюме, а які — скоріше призведуть до негативних відгуків. Чи правдиві ці стереотипи на практиці?

Цьогоріч команда IT-рекрутингової агенції ITExpert провела дослідження про те, де хочуть та не хочуть працювати айтівці в Україні. У анкетуванні взяли участь понад 228 фахівців: розробники, QA, DevOps Engineer’и та інші IT-спеціалісти.

Топ доменів: де хочуть працювати айтівці

Найбільш популярними тематиками проєктів виявилися:

 • GameDev — сфера розробки ігор.
 • MilitaryTech — напрямок розробки військових технологічних продуктів, створюють дрони, спеціальні ERP системи та інші продукти для потреб військових.
 • Ecommerce — розробка продуктів для електронної комерції, наприклад, маркетплейсів.
 • Fintech* — сфера фінансових технологій, яка охоплює: електронні гроші та гаманці, брокерські онлайн-послуги, кредити та мікрокредити, інвестування, трейдинг, Forex та інші продукти.

*Для прозорості результатів банківську сферу ми винесли як окремий домен.

 • Data Science — продукти у напрямку збирання, обробки та подання даних. Стосується розробок у Big Data, AR/VR, Computer Vision, NLP, Deep Learning, найчастіше охоплює і поняття Штучного інтелекту.

У топ-10 також увійшли: IoT, Healthcare, EdTech, Travels та Blockchain. А 4,8% айтівців не надають переваги жодному домену. 37,8% айтівців зараз працюють у домені, який відмітили як бажаний.

Цікаво, що для розробників та DevOps Engineer’ів топ-1 став MilitaryTech, для QA-фахівців — це Ecommerce, а для Team Lead/Tech Lead — Fintech. Найбільше у GameDev хочуть працювати фахівці з цієї ж сфери (23,7%), Ecommerce (13,2%) та B2B-продуктів (10,5%). Про MilitaryTech найчастіше мріють айтівці з Ecommerce (23,5%) та Fintech (8,8%). У Ecommerce хотіли б працювати фахівці з того ж домену (48,8%) та B2B-рішень (9,8%).

Стас Шихов, CEO в ITExpert, впевнений, що тематика проєкту така ж важлива для кандидатів, як і зарплатня чи соцпакет. Він зазначає: «Інколи домен — це ще й сильна сторона вакансії — наприклад, у продуктах з високою соціальною місією. Саме тому зараз популярність набирає MilitaryTech — можна побачити, як результати твоєї праці вже зараз наближають перемогу».

Ні за які гроші: де не погодяться працювати IT-фахівці

Найменш привабливими сферами розробки продуктів виявилися:

 • Gambling (продукти у сфері азартних ігор),
 • Adult (18+ контент),
 • Blockchain (криптовалюти, NFT маркетплейси, Crypto-трейдинг загалом, De-fi тощо),
 • Banking,
 • GameDev.

До антитопу також увійшли FinTech, B2G (послуги для державних органів, муніципальні послуги тощо), Ecommerce, Logistics & Retail, Insurance. 12,3% фахівців зазначили, що не мають сфер, де б не хотіли працювати. 6,6% айтівців вже працевлаштовані у доменах, де б не хотіли продовжувати кар’єру.

Чи справді айтівці люблять лише продуктові компанії

Загалом рейтинг за типами компаній серед IT-кандидатів виглядає наступним чином:

 • продуктова — 57,9% респондентів,
 • аутсорс — 9,2% респондентів,
 • аутстаф — 4,8% респондентів,
 • стартап – 6,6% респондентів,
 • немає різниці — 21,5% респондентів.

Абсолютна більшість респондентів (75,7%), які працюють у продуктах, зазначають саме цей тип роботодавців як свій улюблений.

Про респондентів:

Усього у дослідженні взяли участь 228 фахівців. З них: розробників — 45,2%, QA спеціалістів — 14,9%, Team Lead/Tech Lead — 14%, HR/рекрутерів — 6,6%, PM/PO — 4,4%, DevOps Engineer’ів — 3,9%, а також спеціалістів на інших позиціях — 11%.

Найбільш популярні поточні домени/тематики проєктів серед айтівців: Ecommerce (17,5%), B2B solutions (14,5%) та Fintech (11,4%). Важливо зазначити: один фахівець міг обрати одразу кілька доменів, адже продукти можуть охоплювати одразу кілька сфер.

Більшість з респондентів працюють у продуктових компаніях (45,2%). Менше — у аутсорсах (27,6%) та аутстафі (11,4%). У стартапах працевлаштовані 9,6% фахівців. Інший тип компанії відмітили 6,1% айтівців.

2072