Музейні проєкти у 2020 році та перспективи у 2021. Досвід компанії Amuseum

Amuseum - компанія, що спеціалізується на розробці проєктів для музеїв, галерей і виставкових просторів під «ключ»: від ідеї до її реалізації.

Розглянемо, які проєкти створювала компанія у 2020 під час карантинних обмежень та переходу музейної справи в онлайн.

Віртуальний фестиваль мистецтва

Amuseum долучилася до створення віртуального простору для фестивалю сучасного мистецтва Kyiv Art Week. Цього року він цілком перейшов в мережу, і компанія підготувала для нього онлайн-простір.

Фестиваль тривав у серпні-жовтні на сайті Kyiv Art Week та став першим фестивалем, що був реалізований таким чином.

Галереї, що брали участь у Kyiv Art Week заздалегідь спланували свої експозиції, отже, віртуальний музей мав їх відтворити. Проте створювати онлайн-простір з нуля було б у чомусь простіше, адже віртуальна реальність має свої особливості й логіку представлення.

Учасники виставок зісканували фестивальні роботи та перевели у 3D-моделі. Спеціально для тих, хто прагне побачити їх у найвищій якості, зробили можливість завантажити велику версію музею.

Кожен гість фестивалю міг не тільки походити віртуальними залами та роздивлятися роботи, а ще й побачити записи подій – лекцій, інтерв’ю, круглих столів. До того ж велася трансляція подій на Facebook-сторінку фестивалю. Усі матеріали й зараз доступні на сайті.

Офлайн-виставки та їхні 3D-моделі

Компанія Amuseum цього року займалася і створенням “класичної” офлайнової експозиції. Це була виставка-дослідження “Ген непокори: хроніки українського спротиву на Донеччині від першої половини ХХ століття до 1991 року” – історичний проєкт для Донецького обласного краєзнавчого музею в Краматорську.

Проєкт, що відкрився в жовтні, розповідає про спротив місцевих мешканців радянському та нацистському режимам. Експозиція побудована на архівних матеріалах – документах, фотографіях, свідченнях очевидців, побутових речах відомих діячів спротиву Донеччини: Василя Стуса, Олекси Тихого, Алли Горської, Віктора Зарецького, Ганни Юрченко та інших.

Крім того, виставка має інтерактивні елементи – наприклад, відвідувачі можуть побачити додаткові матеріали на планшетах або ж послухати заборонені “голоси” – підпільні радіостанції - на старому радіоприймачі.

Amuseum забезпечила інклюзивність експозиції: для людей з порушеннями зору є тексти шрифтом Брайля та спеціальні аудіогіди.

Виставкою зроблено спеціальний 3D-тур, який можна побачити на сайті музею.Також у 3D можна подивитися експозицію “Людина в просторі степу. Доба каменю. Доба бронзи”.

Замість підсумків

Робота музейної сфери 2020 року перейшла в онлайн в багатьох аспектах, і цей тренд вочевидь збережеться і наступного року. Компаніям та закладам, що працюють із виставковими просторами, необхідно знаходити варіанти втілення ідей експозицій в віртуальному середовищі або принаймні дублювати їх онлайн у вигляді 3D-турів, відеоекскурсій або принаймні галерей на сайтах. 

4450