Олег Карапузов, керівник UX-відділу Vintage: найцікавіше відкривається, коли ви спілкуєтесь з живими користувачами та спостерігаєте, як вони взаємодіють з вашим продуктом

Емпатія — важлива річ, яка конче необхідна дизайнерам, якщо вони хочуть створювати дійсно круті продукти. Без розуміння потреб користувача далеко не підеш. А щоб зрозуміти — треба виходити із дому: бачити, спілкуватися та спостерігати за людьми, для яких ви створюєте продукт.

Що таке UX насправді, як все це працює найкраще та як дізнаватися про користувача якомога більше, на своїй лекції в креативному просторі UNDERHUB розкаже керівник UX-відділу Vintage Web Production Олег Карапузов.

Олеже, вітаємо! Давай почнемо з традиційного питання — розкажи про себе! З чого почалась твоя кар’єра в дизайні?

Це цікава історія. Загалом — я почав займатися версткою вже десь з третього курсу. Тоді верстав таблицями, потім опанував верстку дівами.

Але в той час було дуже складно привести все до ладу: браузери дуже відрізнялись, і все працювало по-різному. Зрозумів, що це не моє.

А на п’ятому курсі за компанію з моїм другом Сашком пішли на ярмарку вакансій. Ніяких сподівань на це не покладав, але від нудьги вирішив все-таки ознайомитись з цікавими стендами. Серед них був стенд однієї з найпотужніших тогочасних інтернет-компаній Бігмір. Мене зацікавила вакансія веб-архітектора (по суті, UX-спеціаліста).

Так я і вподобав цю спеціальність: пропрацював кілька років, і дуже вдячний команді, бо багато чому навчився. Після того працював в різноманітних компаніях (навіть і своя була), фрілансив…

Твоя сьогоднішня позиція — голова UX-відділу в компанії Vintage. Що це означає? В чому полягає робота UX-відділу?

Коли я прийшов в компанію UX-дизайнером — я був одним. Спочатку це було просто проектування, а з часом відділ розрісся (зараз в ньому 6 людей), ми накопичили досвід та знання.

Ми займаємось тим, що збираємо дані, проводимо користувацькі дослідження, і, як результат, робимо mid-fidelity (з активними посиланнями та елементами) прототипи, які потім передаємо на дизайн.

З якими темами вам доводиться там взаємодіяти?

З усім, що стосується користувацького досвіду, зручності, дизайну, стратегії.

Як зазвичай побудован процес створення нового інтерфейсу?

Все починається з брифу із замовником. Далі — дослідження конкурентів, інтерв'ю, опитування, юзабіліті-тестування, інформаційна архітектура, створення прототипу.

Відомо, що для того, щоб змінити лампочку, потрібний один психолог. За умови, що лампочка бажає змінюватись. А от скільки дизайнерів потрібно, щоб змінити інтерфейс, скажімо, банкінгу?

Залежить від того, як багато у вас часу. Вистачить і одного, якщо є достатньо часу.

Дивись, коли ви покращуєте продукт, то в цілому зрозуміло, як зробити його зручним — виправити те, що користувачам не сподобалось. А от як зробити так, щоб новий продукт був максимально зручним?

Є декілька варіантів. Мені подобається підхід lean startup: аби протестувати ідею якнайшвидше, після дослідження користувачів та конкурентів ви робите швидкий прототип продукту «з гівна та дрючків». А вже потім аналізуєте результат.

І все ж часто інтерфейсні продукти стають кращими за рахунок того, що вони вдосконалюються роками. Але купувати роками роботу з UX ззовні — досить дороге задоволення. Деякі продуктові команди згодом через це просто беруть дизайнерів в штат. Як ти думаєш, це правильно? Чи все ж краще аутсорсити UX?

Якщо працюєте з продуктом, то краще брати людину в штат, щоб людина максимально занурилась в продукт, була поруч з розробниками, бізнесом, користувачами. Аутсорс непогано спрацює на початкових етапах, а от розвивати продукт надалі краще вже зсередини.

В чому головна відмінність між українськими UX-продуктами і західними?

Підхід, по суті, один — по максимуму дізнатися, що потрібно людям, хто вони, як мислять, що їх оточує, які в них проблеми тощо. І дати те, чого їм не вистачає.

Є доволі великий набір інструментів, як це зробити — як класичні, так і екзотичні. В Україні, на жаль, мало хто розуміє, що таке UX.

Існує міф, ніби дизайнери з досвідом можуть зробити зручний інтерфейс, не виходячи з дому. Але ж найцікавіше відкривається, коли ви спілкуєтесь з живими користувачами та спостерігаєте, як вони взаємодіють з вашим продуктом.

Про що буде твоя лекція? Кому варто її відвідати?

Лекція буде про те, що таке UX, чому він вартий уваги, про інструменти, та про те, що можна зробити своїми силами.

Цікаво буде тим, хто ніколи не чув про все це — можливо, щось читав уривками, але не зовсім зрозумів, як все це працює в купі.

Лекція підійде радше новачкам. Рівню middle лекція може здатись по-капітанські очевидною, але вибачайте — буду розкладати все по полицях.

Клас! Дякуємо за інтерв'ю та зустрінемось на лекції!

2066