Олександр Федотов, Ольшанський та партнери: про розробку ефективної стратегії, «накручених» підписників та роль TikTok для бізнесу

Олександр Федотов

Минулого місяця в креативному просторі UNDERHUB директор з розвитку бізнесу Олександр Федотов та керівник комплексних проектів Валерія Бедім з консалтингової компанії «Ольшанський і партнери» провели воркшоп про розробку ефективної діджитал-стратегії для бізнесу.

Перед воркшопом ми поговорили з Олександром про те, як змінювався маркетинг, в чому сила соцмереж та чи є сенс українському бізнесу заходити в TikTok.

До речі, це був не останній воркшоп Валерії та Олександра. Стежте за оновленнями 😊

Олександр, вітаємо! Ви вже понад 10 років в маркетингу. Безсумнівно, що зміни в світі сильно впливають на рекламну галузь. А яка світова подія, на вашу думку, найбільш вплинула на маркетингову індустрію?

Залежно про який відрізок часу ми говоримо, за останні 30 років маркетинг взагалі змінився докорінно.

Якщо в розрізі останніх 30 років — це, безсумнівно, інтернет як засіб комунікації людей, нова реальність, в якій люди не лише спілкуються та обмінюються інформацією, а ще й купують товари. Сьогодні світовий b2c ecommerce — це близько 2 трильйонів доларів.

Якщо брати проміжок часу в 20 років — це пошук, те як ми шукаємо інформацію і як формується видача у пошукових системах.

10 років — соціальні мережі як явище, що забирає наш час. Вони стали ідеальним інструментом для маркетингу, що дозволяє запропонувати продукт саме тому користувачу, якому він потрібний, тим самим зробивши роботу маркетолога більш точною.

За останні роки на маркетинг сильно вплинули смартфони, вони змінили те, як і де ми споживаємо інформацію.

Є велика кількість потенційно проривних технологій, зокрема BigData та AI. Але сьогодні такі інструменти більш доступні для великих компаній, малі та середні користуються цими технологіями опосередковано, налаштовуючи рекламу в Facebook або використовуючи SAAS-рішення, засноване на таких алгоритмах.

Дуже актуальними сьогодні є проблеми пошуковика Google, що повинен сильно вдосконалити свій сервіс. Якщо він цього не зробить — основними джерелами трафіку будуть Facebook, Instagram, TikTok, Amazon та інші shopping-based сервіси, зокрема — від того самого Google. Вважаю, що саме це може кардинально змінити маркетинг в найближчі роки.

Яка маркетингова порада від іншого фахівця запам’яталася вам найбільше?

Раджу прислухатись до Генрі Форда: «Якби я питав своїх клієнтів, що їм потрібно, вони б все відповіли — швидший кінь!». Потрібно чути своїх клієнтів, розуміти чого вони хочуть. Але робити маркетинг треба виходячи зі свого бачення, а не з тих думок, що ви побачили чи почули. Адже правда в поведінці, а не в словах.

З чого варто розпочати розробку успішної стратегії?

Якщо коротко — це аналіз. Якщо детальніше — треба дати відповідь на наступні питання:

  • Що ми продаємо, який продукт? Треба його проаналізувати.
  • Кому ми його продаємо? Треба визначити персони, цільові аудиторії та їх сегменти.

Потім нам необхідно перейти до стратегічних питань:

  • Як ми продаємо продукт?
  • Де ми продаємо продукт?

Останнє питання — це вже перехід до тактичного маркетингового плану. Питань, в принципі, чотири, але головне — почати з аналізу.

Олександр Федотов

Питання, яке часто хвилює людей, що починають вести пабліки невеликого бізнесу в Instagram або Facebook: чи варто накручувати підписників? Є який зиск від гарної цифри у фоловерах, чи сенс є тільки в активних підписниках?

Все залежить від того, якою є кінцева мета і специфіка бізнесу. Якщо ваш клієнт повинен зробити покупку дуже швидко і лише одним оком кине на профайл компанії — так, це спрацює. За умови невеликого чеку. Але якщо покупка дорожча і є важливою для клієнта — це не буде основним чинником вибору.

Крім того, є ще самі правила instagram, і треба багато часу та зусиль, щоб уникнути блокування. У такому випадку власник має бути готовим самому сидіти днями за форумами, розбираючись, що значить новий «бан» і як його уникнути. Якщо власник хоче цим займатись — можливо йому краще відкривати діджитал-агенцію, що спеціалізується у просуванні в Instagram.

Щодо питання активності підписників — тут треба визначитись, про кого ми говоримо. Є різні групи аудиторій: перші нічого не знають про продукт, другі щось чули про нього, треті вже купили його, четверті купили і стали фанатами продукту.

Головне питання: хто з них нам потрібний? Активний підписник — це не лише активний коментатор сторінки у Facebook. На мою думку, найцінніші підписники — це люди, які знають і купили продукт, готові його рекомендувати. Саме з таких підписників можна формувати ком'юніті.

Є багато сфер, в яких головний фактор прийняття рішення про покупку — це відгук інших покупців. Покупця косметики в першу чергу зацікавлять відгуки, коментарі, відео від людей, що вже користувалися продуктом. Якщо у вашому бізнесі це настільки важливо — значить, вам потрібно формувати своє ком'юніті.

Тому рекомендую замислитися — по яким ознакам ви будете вирізняти «активних підписників» і чи саме вони потрібні вашому бізнесу.

І наше традиційне питання: на що, крім роботи, людині варто завжди знаходити час?

Треба знайти час на те, щоб і розібратись, хто ти є і що важливо в житті для тебе, а що — ні. Якщо дасиш відповідь на це питання, все інше стає набагато простіше.

Клас! Дякуємо за інтерв'ю!

1626