Принципи оформлення взаємовідносин в проєктах, що отримують грант

Цей матеріал створено в межах безкоштовного онлайн-курсу «Європейські гранти для культурних та креативних проєктів» від рамкової програми Європейського Союзу «Креативна Європа» та освітньої платформи Креативна Практика.

Взаємовідносини з командою — одна з ключових складових реалізації проєкту. Про принципи формування команди ми писали в одній з попередніх статей. У цій статті ми з’ясуємо, як слід оформити ці відносини, щоб вони відповідали вимогам програми «Креативна Європа», та які існують форми співпраці з учасниками команди.

Почнемо з головного.

Усі взаємовідносини в проєкті мають бути оформлені офіційно

З кожним учасником команди вам необхідно укласти договір. Якщо фахівець вже працює з вашою компанією, поточний договір також підходить. При цьому, в залежності від того, наскільки щільно фахівець залучений до проєкту, ви можете обрати одну з двох форм співпраці — оформлення в штат або роботу поза штатом.

Оформлення в штат краще підходить, якщо учасник буде працювати з проєктом постійно, протягом всього періоду його втілення. В такому випадку він отримуватиме винагороду за роботу у вигляді заробітної плати. При цьому, зайнятість у такого фахівця може бути повною або частковою. При частковій зайнятості знадобиться заповнювати табель відпрацьованого часу.

У випадках, коли учасник команди залучається на короткий термін, і його частина проєкту буде реалізована повністю, краще оформити договір на виконання робіт, а оплачувати їх у формі гонорарів.

Визначення розміру оплати праці

Розмір оплати членам команди потрібно визначити заздалегідь і вказати в заявці. Зарплати і гонорари мають відповідати аналогічним позиціям на ринку праці в тій країні, до якої належить учасник команди. Корисно, щоб ви були готові навести дані досліджень, які підтверджують, що зазначена вами винагорода дійсно є ринковою. Для цього можна спиратись як на тематичні дослідження, так і на демонстрацію аналогічних вакансій.

Якщо ви описуєте зарплату вже задіяного фахівця, його рівень оплати потрібно пояснити в коментарях. Можна посилатися на попередню оплату, науковий ступінь, ситуацію на ринку тощо.

Плануючи фонд оплати праці, важливо враховувати економічні реалії країни, в якій працюватимуть фахівці. Нерідко учасники одного й того ж рівня, що виконують одну й ту ж роботу в Німеччині та Україні, отримують різну оплату, адже рівень витрат в наших країнах теж різниться.

Приводом для підвищення заробітної плати відносно середньої на ринку є унікальні компетенції фахівця. Наприклад, рідкісна експертиза.

При розрахунку винагороди співробітників є особливості, що пов'язані з формою ваших з ними взаємин:

  • Зарплата постійних співробітників розраховується за стандартною схемою, виходячи з кількості робочих днів на місяць або на рік.
  • Гонорар фахівця, який працює над проєктом, розраховується з кількості фактично відпрацьованих днів. При цьому необхідно заповнювати таблицю обліку робочого часу, яку потім треба буде долучити до звіту.

Не забудьте, що в суму фонду оплати праці повинні також входити податки, соціальні відрахування та інші платежі, що передбачені законодавством країни, в якій працюють фахівці.

Про авторські права

У сфері культури та креативних індустрій створення проєктів часто пов’язане з авторським правом. Воно захищає інтелектуальні та майнові права автора твору — книги, фільму, рекламного ролику тощо.

Наприклад, ви задумали екранізувати літературний твір. Щоб це зробити, в автора першоджерела чи його видавця доведеться купити відповідні права. Вартість цих прав може складати 1 долар США (Стівен Кінг іноді продає права на екранізацію за цією вартістю), а може складати мільйони євро. Відтак об’єктивна оцінка авторських прав є вкрай складною, і тому гранти «Креативної Європи» не покривають витрати, пов’язані з авторським правом.

При цьому, часто грант підтримує проєкти, які самі собою є об’єктами авторського права — книги, кіно, вистави тощо. І, відповідно, на учасників вашої команди авторські права також будуть поширюватись. Але з урахуванням складності з об’єктивною оцінкою вартості цих прав, всі питання стосовно їхнього врегулювання є вашою відповідальністю.

Хороша новина полягає в тому, що програма «Креативна Європа», надаючи гранти для втілення проєктів, жодним чином не претендує на авторські права виконавців. Тобто, авторські права залишаються в авторів проєкту відповідно до того, як ви їх врегулюєте. І після завершення проєкту ви зможете розпоряджатись ними вільно, не озираючись на жодні обмеження. 

Що далі

Тепер, коли ми з’ясували ключові питання стосовно формування команди та оформлення взаємин з її учасниками, саме час поговорити про те, як будувати взаємини з партнерами.

Про це — наш наступний модуль.

1
1430