Рекорд за кількістю вакансій за час повномасштабної війни: що було з ринком праці у січні

У січні 2023-го вперше від 24 лютого минулого року кількість вакансій наблизилася до 60 000. Робота є, українські компанії продовжують найм, відкриваючи більше нових робочих місць.

Від -8 до +10: на ринку праці відлига

У січні 2023 року на ринку праці зафіксовано рекордну кількість вакансій з моменту повномасштабного вторгнення рф — українські компанії розмістили на сайті Work.ua понад 59 тисяч пропозицій роботи. Останній раз така ситуація спостерігалася торік, у жовтні, коли було 56 719 вакансій.

Цей показник набагато кращий ніж минулого року, коли було падіння -8%. Зараз же маємо позитивний тренд зростання +10%.

Захід відновився, центр і південь підтягуються

На заході України ринок праці вже відновився. Про це свідчить те, що тут компанії розміщували вакансій більше, ніж у січні 2022-го. У центрі та на півдні країни також спостерігається позитивний тренд — відновлення складає 50-60% від довоєнного рівня.

За даними аналітики системи управління наймом (СУН) від Work.ua, найбільшу динаміку відновлення у січні, як порівняти з груднем, показали такі області:

 • Одеська — 26%.
 • Хмельницька — 23%.
 • Харківська — 20%.
 • Сумська — 19%.
 • Кіровоградська — 18%.

Лідерами за кількістю розміщених вакансій стали Київська — 17 846, Львівська — 6 374, Дніпропетровська — 5 541, Одеська — 3 983, Івано-Франківська області — 1 893.

У сільському господарстві починається найм

В останні місяці зими агробізнес активно готується до посівної кампанії та нового сільськогосподарського сезону. Тож найбільше нових пропозицій роботи у січні з’являлося саме в категорії «Сільське господарство, агробізнес» (+33%). Також до п'ятірки категорій з найбільшим приростом вакансій у січні ввійшли: «Бухгалтерія, аудит» (+24%), «Нерухомість» (+22%), «Управління персоналом, HR» (+21%), «Краса, фітнес, спорт» (+19%).

Помітно, що роботодавці намагаються відновлювати та розвивати свої підприємства, надавати їм бусту і для цього шукають відповідних фахівців. Аналітика СУН показує, що найбільший приріст вакансій у січні спостерігався за посадами «Виконроб» (+78%), «Керуючий мережі магазинів» (+74%), SMM-спеціаліст (+66%), «Механізатор» (+57%).

Традиційно більше шукають менеджерів з продажу, продавців-консультантів, бухгалтерів, водіїв, кухарів.

Кандидати активізували пошук роботи й віддають перевагу віддаленці

Станом на січень 2023 року конкуренція між шукачами незначно виросла і тримається на рівні осені 2022-го. Однак це зростання менше, ніж у січні 2022, як порівняти з груднем 2021.

Найбільша конкуренція шукачів на вакансію спостерігається у Харківській, Київській, Одеській, Вінницькій та Запорізькій областях. Тут бізнеси й люди активно повертаються до роботи. На заході України конкуренція нижча через відновлення ринку праці. У Закарпатській, Чернівецькій, Кіровоградській, Тернопільській областях, а також Херсоні вона найменша.

Посади на дистанційну зайнятість є найбільш конкурентними серед шукачів. Вони охочіше відгукуються на вакансії тестувальника, Front-end програміста, вебдизайнера, ретушера.

Найнижча конкуренція спостерігається у медичній сфері: найменше шукають роботу гастроентеролога, лікаря УЗД, завідувача аптеки. Також бізнесу не вистачає електрослюсарів та гірників — на ці посади відгуків дуже мало.

Бізнес відкриває найм, проте не поспішає підіймати зарплати

Середня зарплата в Україні весь 2022 рік трималася на рівні 15 000 грн. Січень 2023-го не приніс змін — заробітна плата лишилася на тому ж рівні. Не спостерігається значних коливань і на регіональному рівні.

Роботодавців все ще перебувають у режимі економії та в очікуванні, як будуть розгортатися події в країні в кінці зими та на початку весни. І через цю невідомість не поспішають переглядати зарплати працівникам.

Найвищу зарплату в січні платили:

 • медіабайєру — 52 500 грн;
 • водію-міжнароднику — 42 500 грн;
 • директору з маркетингу — 40 000 грн;
 • керівнику відділу продажу — 37 500 грн;
 • фінансовому директору — 37 500 грн;
 • рихтувальнику — 34 500 грн.

П’ятірку категорій з найбільшою зарплатою у січні очолила «Нерухомість» — тут у середньому пропонують 30 000 грн. Далі йде «Топменеджмент, керівництво вищої ланки» — 25 000 грн; «Транспорт, автобізнес» — 22 500 грн; «Продаж, закупівля» та «Сільське господарство, агробізнес» — 20 000 грн.

Українські бізнеси підвищували зарплати насамперед тим співробітникам, які працюють з людьми, наприклад HR-фахівцям.

Найнижче оплачувалася праця прибиральників (8 000 грн), музичних керівників (8 250 грн), посудомийників (8 500 грн), майстрів виробничого навчання (8 925 грн), санітарів (9 000 грн).

Шукачів-жінок вийшло на ринок праці більше, ніж чоловіків

У січні на ринок праці вийшло на 44% більше жінок, ніж у грудні минулого року, а чоловіків — на 20% в аналогічний період.

За даними аналітики СУН, найбільше прибуло нових шукачів у Чернівецькій (+46%), Сумській (+44%), Київській (+43%), Житомирській (+39%) та Вінницькій областях (+38%).

Більше кандидатів стало у таких сферах:

 • «Нерухомість» (+61%);
 • «Адміністрація, керівництво середньої ланки» (+52%);
 • «Секретаріат, діловодство, АГВ» (+51%);
 • «Дизайн, творчість» (+48%);
 • «Культура, музика, шоубізнес» (+46%).

В Україні є робота, бізнес активно шукає персонал, відкриває вакансії, але, ймовірно, що в умовах кадрового голоду проблема гендерних та вікових стереотипів спонукає роботодавців до подальших змін — дивитись у бік молодих спеціалістів і вчитися використовувати потенціал людей із досвідом.

1394