Трансформація фінтех сфери та оптимізація бізнес-процесів

Говоримо про вплив пандемії на бізнес і природу споживання. 

Розкажіть, будь ласка, які зміни у процесі й звичках споживання відбулися після пандемії?

Пандемія змусила компанії в прискореному режимі перебудовувати бізнес-процеси. Люди адаптувалися до онлайн послуг, а бізнес трансформувався під ці потреби – поліпшив сервіс, службу підтримки, скоротив час логістики та обробки замовлення.

Компанії тепер приділяють більше уваги веб-продуктам і роботі з клієнтами у віртуальному просторі. Наприклад, у В2С сегменті мобільні додатки стали популярнішими, ніж повноцінні PC-версії. Чат-боти отримують глобальний розвиток і вирішують до 95% запитів, які надходять в служби підтримки.

Що стало актуальним в споживанні, а що втратило свій сенс?

Звички споживання не втратили сенс – вони трансформувалися. Тенденція переходу в онлайн відчутно прискорилася. Навіть офлайн бізнес намагається відразу ж вийти в онлайн сегмент і тримати рівні пропорції в цих зонах.

Також є тенденція діджиталізації таких сфер як: навчання, медицина, послуги психологів і т.д. Цей тренд з’явився в Україні з кінця минулого року. Далі розповім на прикладі ринку лікарських засобів. За результатами дослідження Digital-агентства UAMaster, люди стали більше користуватися послугами онлайн консультацій, замовлення і доставки ліків. За 2020 рік кількість українців, які почали замовляти лікарські препарати онлайн, збільшилася вдвічі. Тобто зараз понад 40% клієнтів аптечних мереж роблять замовлення в інтернеті.

Також, за даними дослідження Ольшанський & Партнери, українці стали активно цікавитися доставкою медикаментів додому, про що свідчить збільшення кількості відповідних запитів за останній рік у 4 рази.

Крім того, сектор страхування також зайняв свою нішу. Популярність набувають ініціативи, що заохочують здорові звички, а також послуги зі страхування здоров'я. Ці ініціативи також покращують відносини між страховиками і страхувальниками, оскільки працюють разом для досягнення мети – поліпшення здоров'я.

Як трансформувався бізнес у фінтех сфері?

За останній рік фінтех компанії модернізувалися і розподіляли ресурси для прискорення процесу розробки. Покращилась якість обслуговування і, головне, прискорилося підключення нового бізнесу і процес інтеграції. Фінтех компанії переконалися в тому, що важливо швидко організувати приймання платежів, мінімізувати паперову бюрократію і полегшити технічну інтеграцію.

Фінтех компанії інтегруються і входять партнерство з SAAS-платформами, які обслуговують вже готові бізнеси. Наприклад, це CRM-системи, сайт-білдери, готові платформи на базі яких працюють різні бізнеси – від ресторанів і до Instagram-магазинів.

Крім того, деякі платіжні компанії почали самі розробляти шаблони інтернет-магазинів і пропонувати торговцям послуги: юридичні, послуги з відкриття рахунків, реєструвати онлайн-платежі в податкову службу і т.д. Впевнений, що розвиток фінтех сфери на цьому не зупиниться.

Розкажіть про ваші успішні кейси за останній рік.

З недавнього часу співпрацюємо з сервісами онлайн доставки продуктів. Наприклад, з Cooker ми запустили проект онлайн оплати замовлення і додавання банківської карти в особистий кабінет.

Партнерство з сервісом із надання особистої безпеки Safor – додаток в смартфоні, який захищає вже понад 50 тисяч людей і їх близьких від зловмисників. Якщо людина відчуває небезпеку – натискає кнопку тривоги, Safor визначає її місце розташування і відправляє сигнал найближчому патрулю.

Ще один кейс – співпраця з Електронним Кабінетом Водія (Сервісного центру МВС), у новому продукті по вибору та купівлі страхового поліса страхової компанії. Ми забезпечуємо приймання платежів і розрахунок безпосередньо зі страховою компанією. Відтепер власник авто може обрати й придбати страховий поліс ОСАГО з особистого кабінету водія і при цьому, інформація про покупку страхового поліса моментально буде занесена в МТСБУ і Кабінеті водія, а потім інформація буде доступна і в Дія. Це яскравий приклад страхової діджиталізації (insuretech) в Україні.

UAPAY став платіжним партнером Електронного кабінету водія


Цілі на найближчий час?

У планах – розширення спектру послуг, особливо у напрямку фінансових сервісів. Ми йдемо до того, щоб надавати нашим партнерам не тільки послуги з приймання платежів, а й з аналізу та динаміці платежів. Давати додаткові дані, які дадуть змогу проводити якісний маркетинг і зорієнтувати рекламу для буста продажів.

Ми вже працюємо над переходом в онлайн підключення бізнесу, шляхом Bank ID, що дозволить бізнесу пройти процедуру KYC в рази швидше й автоматизованіше.

Основна наша мета залишається незмінною – забезпечувати наших поточних і нових клієнтів якісним сервісом, швидшим підключенням і створювати їм економічну доцільність роботи з нами.

Які ваші прогнози щодо розвитку споживання в фінтех і суміжних сферах на найближчі кілька років?

З урахуванням прийнятого Закону про платіжні послуги на найближчі кілька років, впевнений, що банки перейдуть у формат роботи PSD2 Open Banking. Це дозволяє платіжним компаніям надавати онлайн оплати не тільки картами Visa / Mastercard, а й з розрахункового рахунку.

З'явиться багато сервісів, які зможуть контролювати витрати, тобто ввести персональну фінансову аналітику на базі реальних даних. Також з'являться сервіси, які дозволять проводити аналітику за видатками та доходами в розрізі банків. Маючи картку для конкретного мобільного банку, користувач зможе додати ще картки інших банків і при цьому там же бачити залишки балансів.

Прогнозую, що ми побачимо нові techfin компанії, які запропонують ринку готові платформи під конкретні завдання. І їх цільовою аудиторією можуть стати великі компанії. Такі організації вже мають досить велику базу клієнтів і їм вигідніше користуватися власним платіжним рішенням.

Впровадження технологій, заснованих на big data, інтернеті речей і штучному інтелекті також вплине на страхові компанії, закладаючи основу для збільшення доходів і майбутніх інновацій. Страхова індустрія еволюціонує, відкриваючи можливості, щоб стати ініціатором змін. Лідери завтрашнього дня вже впроваджують технології, що використовують ті ж big data, штучний інтелект (AI) і автоматизацію. У той час як індустрія охоплює безліч секторів, страхові компанії, що працюють в кожному секторі – від охорони здоров'я до автомобільного страхування – можуть отримати вигоду з нових тенденцій.

2472