Україна входить у топ 5 країн за популярністю криптовалют – Chainalysis

Україна займає пʼяте місце у світі за використанням криптовалют.

Такі дані отримала компанія Chainalysis у результаті власного щорічного дослідження “World Crypto Adoption Index 2023”.

Chainalysis – це одна з найбільших авторитетних компаній із блокчейн-аналітики. Вона надає програмне забезпечення та послуги дослідження у понад 70 країнах світу.

За рівнем криптопрогресу Україна випереджає такі технічно-передові країни, як Велику Британію, Японію, Бразилію та Філіппіни.

У той же час, наша держава поступається лише Індії, Нігерії і Вʼєтнаму, а також США – усесвітньому центру інновацій і фінансів.

Про дослідження

Щороку Chainalysis аналізує глобальний ринок криптовалют і викладає результати дослідження у звіті “World Crypto Adoption”. Воно представляє собою розрахунок так званого Глобального індексу впровадження криптовалют, що відображає рівень розвитку індустрії на рівні світових держав.

Важливо зазначити, що Chainalysis не аналізує популярність криптовалют у цілому. Якраз навпаки: дослідження використовує досить чітку методологію, яку ми розглянемо нижче.

Методологія

Глобальний індекс впровадження криптовалют складається з п'яти субіндексів. Кожен з цих субіндексів базується на використанні країнами різних типів криптовалютних послуг.

При дослідженні 154 країни, у яких криптовалюта є доступною, ранжуються та зважуються за низкою критеріїв, зокрема чисельністю населення та купівельною спроможністю.

Потім, компанія вираховує середнє арифметичне, яке згодом нормалізується в підсумкове число за шкалою від 0 до 1 щоб присвоїти кожній країні балу, який і визначає загальний рейтинг.

Чим ближче підсумковий бал країни до 1, тим вищий її рейтинг.

Джерело даних

Для розрахунку субіндексів Chainalysis оцінює обсяги транзакцій для різних типів криптовалютних сервісів і протоколів на основі структури веб-трафіку. Отримані дані пізніше перевіряються місцевими криптоекспертами та операторами по всьому світу задля їх верифікації.

Критерії дослідження

Вартість криптовалюти, отриманої на централізованих біржах, зважена за паритетом купівельної спроможності (ПКС) на душу населення

Мета цього субіндексу – оцінити кожну країну за загальною криптовалютною активністю, що відбувається на централізованих криптовалютних біржах, і зважити рейтинги на користь країн, де ця сума є більш значною, виходячи з багатства середньостатистичної людини в цій країні.

Роздрібна вартість криптовалют, отриманих на централізованих біржах, зважена на ПКС на душу населення

Мета цієї метрики – виміряти активність непрофесійних індивідуальних користувачів криптовалют на централізованих сервісах, виходячи з того, якою кількістю криптовалюти вони оперують порівняно зі статком середньостатистичної людини.

Обсяг пірингової (P2P) біржової торгівлі, зважений за ПКС на душу населення та кількістю інтернет-користувачів

Обсяг P2P-торгівлі становить значний відсоток всієї криптовалютної активності на ринках, що розвиваються. Для цього субіндексу країни ранжуються за обсягом P2P-торгівлі. Потім, метрику зважують на користь країн з нижчим ПКС на душу населення та меншою кількістю інтернет-користувачів, щоб виокремити країни, де більше жителів вкладають більшу частку своїх статків у P2P-криптовалютні транзакції.

Вартість криптовалюти в ланцюжку, отриманої від протоколів DeFi, зважена за ПКС на душу населення

DeFi є передовим сектором у блокчейн-технологіях, тому такий індекс відображає скоріше рівень розвитку інновацій, аніж певні кількісні дані. Для його розрахунку враховується обсягом транзакцій на DeFi ресурсах і мережах.

Роздрібна вартість в мережі, отримана від протоколів DeFi, зважена за ПКС на душу населення

Ранжування країн за обсягом транзакцій DeFi, здійснених у роздрібних переказах, зважених на користь країн з нижчим показником ПКС на душу населення.

Що цікаво, у порівнянні з минулим роком Україна змістилася на два щаблі нижче, та рівень розвитку критеріїв продемонстрував неабиякий прогрес.

Порівняльна характеристика впровадження Україною криптовалют у 2022 і 2023 роках за World Crypto Adoption Index від Chainalysis. Джерело: Павло Осадчук

Про що може свідчити World Crypto Adoption Index?

Для країни, у якій досі не впроваджено регулювання криптовалют, Україна демонструє вкрай високий рівень користування цифровими активами. Це не є дивним: для українців крипта майже стала “альтернативними грошима”.

Справа в тому, що Україна характеризується досить високим рівнем купівельної спроможності користувача криптовалютами. І головна причина для цього – не тільки розвиненість неконвенційної економіки.

Криптовалютна інфраструктура – ось що грає ключову роль у популярності індустрії на теренах держави. Серед світових криптобірж, що діють на території України, і величезної кількості сервісів P2P-обміну та торгівлі, саме сфера криптоплатежів є наріжним каменем вітчизняного криптопрогресу.

Інтеграція міжнародних платіжних систем (як-от Binance Pay чи Whitepay) роблять можливим придбати за криптовалюту продукти, паливо, техніку, одяг і широкий спектр послуг в Україні. Зокрема, за допомогою Binance Pay можна заправити автомобіль на Wog або купити продукти у Varus. У той же час, Whitepay інтегрований у “Техно Їжак”, “ДЕКА”, “Purple Lama” і багато інших дистрибʼюторів і виробників техніки, одягу та послуг.

Whitepay вирізняється і пріоритизацією спорту. Так, за допомогою сервісу можна придбати квитки на матч Україна-Італія за два дні до офіційного старту продажів. Сама гра є кваліфікаційною для Євро-2024 і відбудеться 20 листопада в німецькому місті Леверкузен.

Що важливо, із 2022 року, одним із найважливіших рушіїв криптовалютного прогресу є благодійність. Згідно з дослідженням Chainalysis, майже $70 мільйонів надійшло на українські криптогаманці з гуманітарними та військовими цілями в рамках державних ініціатив. І це тільки офіційні дані. Ураховуючи, що левова частка благодійних фондів (як величезних, так і невеликих) використовує Whitepay, реальний обіг криптовалют в Україні є вкрай вищим за дані аналізу.

Та головний меседж, який транслюють результати World Crypto Adoption – необхідність розвивати індустрію шляхом упровадження регулювання. Нормативно-правовий базис тільки підсилить реалізацію потенціалу України, а також нівелює безпекові ризики, які можуть спричинити блокчейн-фінанси.

Висновки

Повернемося до пʼятірки найкращих країн за рівнем впровадження криптовалют. Окрім США й України, у всіх державах економіка знаходиться в стані розвитку, що робить їх “країнами, що розвиваються”. То що ж робить у переліку східноєвропейська держава зі змішаною структурою економіки?

Неконвенційна економіка – один із ключових елементів, який є скоріше не причиною, а свідченням популярності криптовалют в Україні. Справа в тому, що купівельна спроможність України суттєво випереджає її номінальний ВВП на душу населення.

Так, формально ВВП на душу населення в Україні за 2021 рік становив $4,384, у той час як фактичний ВВП (за ПКС) демонстрував показник у аж $14,145.

Вищевказана розбіжність між номінальним і фактичним валовим продуктом є й підґрунтям для помилкової характеризації нашої держави як “небагатої”. Та саме криптовалюта є одним із головних джерел статків українців, що й підсумовує World Crypto Adoption Index.

1
3288
Community
Videos
About Us