Відповідальність за невиконання проєкту

Цей матеріал створено в межах безкоштовного онлайн-курсу «Європейські гранти для культурних та креативних проєктів» від рамкової програми Європейського Союзу «Креативна Європа» та освітньої платформи Креативна Практика.

Коли ви отримуєте грант, ви берете на себе зобов'язання виконати проєкт. І якщо вже ви вирішили брати участь в конкурсі «Креативної Європи», це означає, що ви у себе вірите. А якщо ви отримали фінансування, це означає, що «Креативна Європа» теж у вас вірить. Поговорімо ж про те, як впоратися з усіма труднощами під час реалізації проєкту і до чого треба бути готовим, якщо щось піде не так.

Як налаштуватися на успіх проєкту

За статистикою «Креативної Європи», майже всі грантові проєкти доводяться до кінця. Сам факт того, що партнери змогли зібрати консорціум, скласти заявку, пройти складний відбір і обійти безліч суперників, говорить про те, що вони готові до цього завдання.

Навіть у 2020 році, під час пандемії коронавірусу, майже не було скасованих проєктів. Так, комусь довелося перенести офлайнові заходи в онлайн, комусь — змінити плани й терміни, але так чи інакше, всі впоралися.

Звичайно, завжди щось може піти не так. Але в більшості випадків всі проблеми можна вирішити. Вам потрібно спочатку налаштуватися на те, щоб в такі моменти не панікувати, не опускати руки, а шукати вихід з важкого становища. Грантодавець теж зацікавлений в тому, щоб ваш проєкт, на який уже виділено кошти, відбувся. Тому ваша задача — придумати рішення, переконатися, що ви при цьому залишаєтеся в рамках бюджету, і обговорити це з вашим менеджером від «Креативної Європи». Якщо це хороший варіант, який піде на користь проєкту, він вас обов'язково підтримає.

Що буде, якщо проєкт все ж не виконано

Якщо ви все-таки зрозумієте, що проєкт реалізувати неможливо, вам доведеться повернути грант. У Європейської комісії є всі інструменти, щоб домогтися повернення грошей, аж до судових позовів.

Але хочеться ще раз підкреслити, що це малоймовірний сценарій розвитку подій. Набагато продуктивніше думати не про те, як повернути грант, а про те, як довести проєкт до кінця.

Чому це важливо? Всі проєкти, що були реалізовані в рамках «Креативної Європи», потрапляють у звіти, і інформація про них поширюється досить широко. Від цих звітів залежить ваша репутація. Якщо ви отримали грант «Креативної Європи» і виконали проєкт, це, швидше за все, приведе вас до нових проєктів, партнерств і грантів. Але якщо ви не впоралися, ваша репутація погіршиться — навіть якщо ви при цьому повернули гроші. Після такого вам набагато складніше буде отримати наступного разу не тільки грант «Креативної Європи», а й будь-який інший міжнародний грант.

Тому у вас тільки один шлях — вперед до успіху, незважаючи ні на що!

990