Як продуктовим ІТ-компаніям залучати спеціалістів: MacPaw провела дослідження бренду роботодавця

Аналітична команда компанії MacPaw провела дослідження бренду роботодавця серед продуктових ІТ-компаній України. Опитування тривало з 25 жовтня по 9 грудня. До дослідження долучилися 403 спеціалісти (-ки) з понад 10 продуктових компаній, зокрема Jooble, Petcube, Reface, Uklon, ЛУН та інших.

Мета дослідження — виявити інтереси та вподобання фахівців продуктових ІТ-компаній в Україні, а також їхні пріоритети у виборі компанії для співпраці.

Завдяки дослідженню вдалося з’ясувати:

 • фактори впливу на вибір роботодавця,
 • принципові для кандидатів заходи компаній з реагування на повномасштабне вторгнення росії в Україну,
 • джерела інформації про новини ІТ-сектору, яким кандидати надають перевагу,
 • ставлення ІТ-спільноти до компаній-резидентів Дія.City.

Висновки з дослідження

 • Більшість респондентів вважають, що вихід із російського ринку, фінансова допомога армії та оплата праці спеціалістам, які проходять військову службу – обов’язковий мінімум заходів, які має ініціювати компанія для підтримки України.
 • 61% респондентів звертає увагу на атмосферу та позитивні відгуки команди при виборі компанії для співпраці.
 • 1.6% опитаних спеціалістів враховують наявність корпоративної програми підтримки ментального здоров’я при виборі компанії.
 • Найбільш популярними джерелами інформації про ІТ-сферу для респондентів є профільні медіа, особисті знайомства та соціальні мережі.
 • 26.6% опитаних спеціалістів точно або скоріше погодяться на співпрацю з компанією, яка є резидентом Дія.City.

Демографія респондентів

Вік більшості (66.7%) опитаних респондентів варіюється в межах 26-35 років. 54.7% з тих, хто взяв участь у дослідженні – жінки.

На момент участі у дослідженні 78.1% спеціалістів (-ок) проживали в обласних центрах України та менше ніж 10% з них – за кордоном. Водночас більш ніж половина опитаних змінювали місце проживання з початку повномасштабної війни (41.4% – по Україні, 20.4% – за кордон).

Найчастіше участь у дослідженні брали Software Engineers (15.7%), наступними йдуть Marketing specialists (9.3%), HR specialists (8.6%) та QA Engineers (8.2%).

Майже рівномірно у дослідженні брали участь Middle (30.9%) та Senior-спеціалісти (-ки) (26.4%). Найнижча залученість була у представників (-ць) топменеджменту.

Детальна аналітика

Пріоритети кандидатів

Одне з ключових питань дослідження стосувалося характеристик, які спонукають спеціалістів (-ок) до співпраці з ІТ-компаніями. За досвідом чисельних попередніх досліджень аналітична команда MacPaw дійшла висновку, що ключовими факторами є рівень оплати, соціальний пакет та набір технологій. Проте, якщо відкинути ці фактори, кандидати переважно звертають увагу на такі характеристики:

 • атмосфера в компанії та позитивні відгуки команди (61%),
 • фінансова стабільність компанії (54.6%),
 • можливість професійного розвитку та навчання (54%),
 • чесність комунікації (49%),
 • громадянська позиція керівництва, що збігається з позицією кандидата (39.3%).


Інші характеристики не переступили десятивідсотковий бар’єр. Найрідше респонденти (-ки) обирали програму підтримки ментального здоров’я (1.6%). Це дисонує з HR-трендами останніх років, які свідчать про важливість таких корпоративних програм. При цьому можна припустити, що на атмосферу в команді також впливає турбота компанії про ментальне здоров’я, тож цей фактор ігнорувати не варто.

Корпоративні заходи на підтримку України

За результатами дослідження трендів брендингу роботодавця у 2022, збереження репутації бренду під час війни є найбільшим викликом для українських компаній і продуктові IT-компанії не є винятком. Так, з лютого 2022 року перелік критеріїв, на які звертають увагу кандидати (-ки) при виборі роботодавця, доповнився реакцією компаній на повномасштабне вторгнення росії на територію України. У MacPaw попросили респондентів (-ок) оцінити значущість найбільш поширених практик. Дані, зображені на графіку нижче – відносні позиції, які базуються на середніх значеннях оцінок респондентів (-ок) за шкалою від 1 до 11, де 1 – найменш значуща практика, а 11 – найбільш значуща.

Так, обов’язковим мінімумом заходів для роботодавця є:

 • вихід з російського ринку (7.5 балів з 11),
 • регулярна фінансова допомога армії (6.5 балів з 11)
 • оплата праці спеціалістам (-кам), які проходять військову службу (5.9 балів з 11).

Далі йдуть вихід із білоруського ринку та забезпечення спорядженням спеціалістів (-ок) на військовій службі (по 5.3 бали кожен).


Канали комунікації з кандидатами

Для розуміння доцільних каналів комунікації зі спеціалістами (-ками) в Україні дослідники MacPaw поцікавилися, з яких джерел респонденти найчастіше отримують новини про ІТ-галузь. Профільні медіа (72.1%) та особисті знайомства (62.4%) мають найбільшу популярність. Сторінки у соціальних мережах є основним джерелом інформації про IT-галузь для 37% спеціалістів (-ок), але також 25.2% респондентів (-ок) надають перевагу сторінкам ІТ-компаній у соціальних мережах, а ще 14.3% – сторінкам менеджменту компаній, тож соціальні мережі – один із лідерів.

Співпраця з резидентами Дія.City

Ще в грудні 2021 року, за результатами опитування DOU, 78% IT-спеціалістів (-ок) не підтримували проєкт Дія.City, а 23% – планували одразу припинити співпрацю з компанією, яка стане резидентом. Опитування охоплювало спеціалістів та спеціалісток з різних типів компаній, більшість з яких представляли outsourcing та outstaff.

Цьогоріч дослідження MacPaw охоплювало лише спеціалістів (-ок), які співпрацюють з продуктовими IT-компаніями. Тому респонденти з великою ймовірністю мали досвід співпраці з резидентами Дія.City або отримували відгуки від знайомих зі сфери. 53% з них зазначили, що резидентство компанії у Дія.City жодним чином не вплине на їх рішення про співпрацю, а більше чверті – точно або скоріше погодяться на співпрацю. Лише 6.9% респондентів зазначили, що точно або скоріше не співпрацюватимуть із такою компанією.


Плани проєкту

У цьогорічному дослідженні команда MacPaw прагнула ретельніше вивчити становище бренду роботодавця продуктових ІТ-компаній на українському ринку. Особливо нас цікавила зміна цінностей та пріоритетів кандидатів і кандидаток за останній 2022 рік. Дослідження з необхідними нам акцентами та рівнем деталізації раніше не проводили, тож ми вирішили реалізувати його силами власної аналітичної команди. Я вдячна компаніям-партнерам за довіру та приємну співпрацю. З їх підтримкою ми охопили значно більшу аудиторію та отримали достовірніші результати. У 2023 році MacPaw планує оптимізувати процес збору даних, масштабувати дослідження та залучити нових партнерів , – зазначає Дар’я Овчаренко, Senior Employer Brand Specialist MacPaw.

MacPaw планує провести другу хвилю дослідження у 2023 році, розширити вибірку та залучити більше команд продуктових ІТ-компаній в Україні.

3486