Як стати айтішником і яку спеціальність обрати?

У 2022 ІТ стала єдиною українською індустрією, яка завершила рік із рекордним показником експорту – $7,34 мільярди за даними Нацбанку. Згідно довоєнних прогнозів, щороку попит на нових ІТ-фахівців мав складати 30-50 тисяч осіб. Незважаючи на те, що реальний приріст скоригується, доля айтішників, які приходять у сферу без профільної освіти, залишатиметься суттєвою.

Фотографія: charlesdeluvio на Unsplash

Якщо ви вирішити змінити кар’єру і перейти в українське ІТ, цей текст для вас: розбремо найпопулярніші питання, які постають перед майбутніми світчерами до сфери ІТ.

Чи можна почати кар’єру в ІТ-сфері без профільної освіти

Попри те, що оптимістичні прогнози щодо збільшення робочої сили в ІТ змінилися через російську агресію, щорічний приріст мінімум у 10-15% від кількості ІТ-спеціалістів зберігається. За даними YouControl, на кінець лютого 2023 року в Україні нараховувалося майже 272 тисячі ФОПів у сфері ІТ (а це хоч і домінуюча, але не єдина форма співпраці в індустрії).

Щорічно українські виші випускають близько 16 тисяч бакалаврів з ІТ-спеціальностей. Окрім того, що ця кількість не закриває всі потреби в нових кадрах, є ще два важливих чинники:

  • завжди є великий відсоток випускників, які вирішують не працювати за спеціальністю;
  • консервативні програми більшості ВНЗ не встигають зі змінами в навчальному процесі, які дозволили б їм готувати спеціалістів, що повністю відповідають вимогам ІТ компаній.

Згідно з даними рекрутингової платформи BazaIT, у 2023 році понад 86% опитаних українських компаній наймають джунів та світчерів (людей із "не айтішною" освітою або фахом) або принаймні готові до співпраці з ними цьогоріч.

Як і де навчатися ІТ-спеціальностям

Коли мова йде про підвищення навичок на поточній роботі, більшість із нас знає, що потрібно робити. Скажімо, порадитися із більш досвідченим колегою, почитати додаткову літературу, чи розібратися "методом тику". А як навчитися іншій професії з нуля, не витрачаючи 4-5 років в університеті на нову спеціальність? У вас є дві можливості.

1. «Самотній самурай»: самостійне навчання.

Ви обираєте бажану спеціальність, самостійно складаєте програму навчання, базуючись на тому, що ви знаєте про навички та інструменти, знання яких очікують бачити в цього спеціаліста, та комбінуєте різні джерела навчання. На допомогу можуть прийти безкоштовні джерела, як-то онлайн-туторіали чи блоги великих компаній, які мають безліч корисних матеріалів на цікаву для вас тему. Звісно, варто додати відео з тематичних YouTube-каналів, а щоб добре розібратися в основах – професійну літературу.

На думку студентів курсу з програмування JavaRush, у самостійному вивченні програмування дуже важливо мати послідовний графік навчання, добре продумати механізм оцінки власного проєкту та забезпечити себе достатнім навантаженням практикою з кодом.

Плюси: вільний графік навчання, відносно низька вартість освіти, шалене покращення ваших навичок пошуку і дослідження (а це – важливо для будь-якого айтішника). Безліч якісних ресурсів є лише англійською, тож іноземну мову також можна прокачати.

Мінуси: якщо нема самодисципліни – навчання може розтягнутися на роки, або взагалі закінчитися передчасно. Є ризик "потонути" в океані нової інформації і не зрозуміти, що треба вчити обов’язково, а що можна відкласти на потім. До того ж, дуже важко скласти збалансовану схему навчання.

2. «Командна гра»: групове навчання з ментором у оффлайн- чи онлайн-школах.

Ось що кажуть про переваги навчання в групі студенти, які пішли на курси програмування з ментором:

«Світчеру без досвіду в IT потрібна людина, яка допоможе все розставити по поличках. Саме тому присутність ментора дуже важлива. Найскладніше – на початку, коли в голові відбувається вибух від великої кількості інформації, нових термінів і понять. Життєво необхідно була присутність людини, яка пояснить простими словами, як працює програмування і як правильно застосовувати ту чи іншу технологію», – каже Денис Дудник, випускник першого потоку онлайн-університету JavaRush.

Натомість, заняття в групах на курсі з менторингом знімає ці виклики з плечей майбутнього айтішника і перекладає відповідальність на онлайн- чи оффлайн-школу, яка пропонує курси навчання на ІТ-спеціальності.

Плюси: окрім більш збалансованої програми навчання, зворотного зв’язку від ментора, та чіткого графіку, який спонукає вчитися, конкуренція серед ІТ-курсів змушує їх бути більш вигадливими і пропонувати додаткові бонуси студентам. Наприклад, курси англійської мови, чи допомогу в складанні резюме і під час пошуку першої роботи.

Мінуси: диявол в деталях. На перший погляд, усі ІТ-курси та їх "передвиборча програма" виглядають однаково добре, але обирати треба розважливо.

На допомогу у виборі прийдуть реальні відгуки від студентів та оцінка програми, яку вам пропонують. Якщо у вас є знайомі, які вже працюють в ІТ-сфері, а особливо – по спеціальності, яку ви плануєте отримати, спитайте їхньої думки. Існує велика вірогідність, що вони самі, або їх колеги на нинішний роботі навчалися на таких курсах, і якісь із них порадять із 100% впевненістю, а якісь – оминати. Адже скільки б не було в компанії грошей на рекламу, все одно найкраще працює сарафанне радіо.

Яку ІТ-професію обрати світчеру

Рекомендуємо провести невелике дослідження, яке дозволить вам скласти грунтовне уявлення про сучасний ринок праці в ІТ-сфері. Варто подивитися, скільки спеціалістів і за якими напрямками вже працюють в індустрії, для яких спеціалістів є найбільше вакансій, якими є вимоги до початківців, чи охоче беруть "джунів".

Згідно даних від DOU, за кількістю вакансій перша п’ятірка професій в ІТ виглядає так:

  • Розробник (Developer) – 49% усіх вакансій в українському ІТ.
  • Тестувальник програмного забезпечення (QA) – 8%.
  • DevOps інженери – 5.1%.
  • UX/UI дизайнер – 4.6%.
  • Data Analyst – 3.6%.

Також варто переглянути зарплатну статистику: скільки платять "на вході" та скільки можна заробляти у перспективі. Це суттєво, якщо ви вже маєте професію з достатньо високим рівнем заробітку, але хочете перекваліфікуватися в ІТ.

Якщо говорити про зарплати початківців, найвища планка – у початківців у Data Science (від $1000), але й пропозицій для них на ринку мало. Junior QA може розраховувати на першу зарплату в $600-800 доларів. Розробники (Developer, Software Engineer) найчастіше починають із зарплатні у $700-1000, і пропозицій, навіть попри помітний тимчасовий спад, більше.

За статистикою, світчери без технічного бекграунду часто обирають QA чи програмування на Python та JavaScript, щоб потрапити в ІТ. Мова Java, хоч і вважається відносно складною для початківця, також входить до цього списку. Причини цьому – безліч проєктів, які вже написано на Java, її популярність для розробки у великих компаніях, кількість вакансій, рівень винагороди.

Оскільки ви хочете отримати таку професію в ІТ, яка має і сьогодення і майбутнє, варто поглянути і на сучасні технологічні тренди. Ривок у розвитку Artificial intelligence та зокрема, Machine learning, зробив деякі мови більш перспективними за інші – в тому числі, Python, Java, та C-подібні мови. Цей тренд чітко простежується в одному із найголовніших рейтингів мов програмування – TIOBE, де в першій п’ятірці найпопулярніших мов знаходяться Python, Java, C, C# та C++.

Якщо ж говорити про суто українські реалії, найпопулярнішою трійкою мов без сумніву можна назвати JavaScript, Java та Python.

Скільки часу потрібно, щоб отримати професію в ІТ

Якщо спробуєте пошукати відповідь на це питання, то навіть конкретизувавши свій запит, скажімо, до розробника, у 9 з 10 випадків отримаєте розмиту фразу "це залежить від…": вашої освіти та технічного бекграунду, часу, який ви готові приділяти навчанню, тощо.

У разі самостійного навчання, із підводними каменями, про які говорили вище, навчання може розтягнутися на роки. У разі навчання на курсі з ментором, навіть якщо попередньо ви не мали жодного стосунку до програмування, можна вкластися в 10-12 місяців.

Але тут є "але". Навчання на таких інтенсивах – це не лише відвідування лекцій, а й сумлінна позакласна робота. Мінімум часу, який потрібно приділяти навчанню – 10 годин на тиждень. Ще краще – 15-20 годин. Тож, якщо є можливість приділяти стільки часу навчанню, супер. Якщо ні, подумайте, як можна це організувати.

Як підготуватися до пошуку першої роботи та де саме її шукати

Для успішного пошуку вам потрібно резюме на головних платформах для пошуку ІТ-спеціалістів в Україні – djinni та LinkedIn. Коли ви лише розпочинаєте кар’єру, ініціатива, звісно, йде з вашого боку, тож вміння писати класні мотиваційні листи та спілкуватися на співбесідах просто необхідні.

На що ІТ компанії звертають увагу при наймі початківця-світчера

Опитування від рекрутингової компанії BazaIT показало, що найважливіше у кандидата, який хоче розпочати кар’єру в ІТ – це мотивація (92.8%), адекватність (74.4%), вміння працювати в команді (59.4%). Знання англійською також є великим бонусом (46.4%).

Із об’єктивних факторів впливу виділяють наявність позитивного досвіду роботи світчерів у команді (69,6%) та готовність досвідчених працівників менторити новачків (63,8%).

Важливим аргументом на вашу користь буде відповідність резюме до вимог (технологічний стек, знання інструментів) та портфоліо проєктів – те, що ви можете напрацювати під час свого навчання.

Втім, найголовнішою і для вашого навчання, і для пошуку роботи є персональна мотивація. Вона вплине на весь ланцюжок подій. Щоб обрати свій план входу в ІТ, дізнайтеся більше про різні спеціальності, "приміряйте" їх на себе та свої здібності, почитайте, що пишуть про них люди, які вже в професії. Дайте собі відповіді на питання: чи буде мені подобатися цьому вчитися? Чи хочу я займатися цією справою професійно? Захоплення професією – найкраща мотивація, щоб її опанувати і згодом докласти всіх зусиль для того, щоб розпочати нову кар’єру.

2659
Community
Videos
About Us