Два роки як Covid-19: обмеження офлайн стали викликом, що перетворився на успіх
Саме в таких нових реаліях розпочалася для команди Агенції комунікацій «Варто» робота з проєктами USAID «Демократичне врядування у Східній Україні» (DG-East) та «Економічна стійкість» (ERA) над розробкою нової стратегії комунікації для залучення громадян до планування міста Маріуполь на найближчі 10 років. Метою проєкту було надати абсолютно усім жителям міста доступну інформацію про хід самого планування, надихнути на участь у розробці «Стратегії 2030», пояснити деталі участі, захистити прийняття фінального документа та сформувати підстави для її ефективного впровадження. І нова стратегія комунікації стала справжнім викликом.
Завдання та виклики нових реалій
Попередній досвід проєктів USAID у світі свідчив — думати про такі глобальні зміни, мріяти про те як має оновиться місто через десятиліття, найкраще виходить на офлайн заходах із залученням сотень і тисяч — форумах, конференціях, фестивалях. Й такий план існував і для роботи над стратегією для Маріуполя. Очікувалось жваве обговорення ідей, до яких залучаються експерти різних галузей, чиновники, громадські активісти і місцеві жителі.
Проте, як залучити півмільйона жителів і сотні експертів до заходів, коли максимальна кількість таких зустрічей обмежується в 5 людей, через карантинні обмеження?
Ми розуміли, треба йти в онлайн. Однак, як врахувати можливість кожного виділити час на участь, а головне — зберегти жвавість діалогу, коли включаючись в онлайн залученість і увага падає з кожною хвилиною, а обговорення тривають годинами? Інтерактив!
Ми зрозуміли, що наш шлях до успіху простий — це симбіоз онлайну та інтерактиву! Наш інстайт став максимально простим — українці, які будуть обмежені в спілкуванні офлайн точно засумують за спілкуванням, й вирішили це використати на свою користь. Просто об'єднали всі можливі формати в одній платформі — де можна було і включитися онлайн у відео, і аудіо, і голосування, і коментування чи писати в «приватні» сторінці проекту.
Обравши шлях комунікації, наступним кроком стало розв'язання питання — як же залучити маріупольців до онлайну? Й зробити це простим для кожного — від молоді до пенсіонерів, подбати про доступність для інклюзивних верств. Вирішити це завдання допомогла в першу чергу омніканальність: щоб максимально всім розповісти, через ті канали комунікації, до яких вони звикли. Загальне висвітлення анонсів, матеріалів про проєкт, релізів про заходи та інтерв'ю представників робочих груп, трансляції онлайн-заходів в регіональних ТБ, радіо, онлайн та друкованих ЗМІ принесло понад 5,2 мільйона контактів. За час активного промо — з серпня по лютий, ми отримали 243 виходи у медіа та додатково розповсюдили містом 20 000 плакатів і листівок.
Ми залучили до промо проєкту громадських діячів, лідерів думок і блогерів. Місто говорило про проєкт, про можливості які він відкриває для кожного жителя. А комунікація будувалась на простому меседжі
«Маріуполь 2030 — місто твоєї мрії. Долучайся і ти!»
А щоб у кожного жителя була реальна можливість надати своє бачення стратегії у зручний час — ми тримали постійний зв'язок з аудиторією через соцмережі, а також спеціально створену платформу, де розміщували всі онлайн заходи і зберігали їх після завершення. Кожне відео супроводжували опитування, можливість коментування та поставити питання спікерам і експертам, які залученні до обговорення. Справжньою фішкою стала можливість навіть долучитися до обговорення, просто зайшовши за лінком до вікна предмодерації, де асистенти заходу опитавши учасника, надавали доступ в основну панель обговорення онлайн. Так жителі міста стали учасниками творення стратегії для себе, аби за 10 років Маріуполь став містом, в якому реалізуються мрії кожного.
Ефективність = Креатив + Досвід
І головне в цьому кейсі те, що оцінивши всі ризики, всі зміни що сталися, нашій команді «ВАРТО» знадобилося всього 14 днів. Креатив помножений на досвід — те що допомогло нам не просто знайти хороше рішення, а перевернути формат залучення людей до стратегічного планування міст. І сьогодні наш досвід комунікації із Маріуполем втілився у десятирічну стратегію, що зовсім скоро буде затверджено до виконання. А кожен житель міста не просто знає про документ, а отримав реальний шанс долучитися до її створення. Всього в онлайні взяли участь понад 30 000 людей, а більш ніж 3 000 місцевих жителів звернулися до нас через соціальні мережі, відкриті чати та на пошту проєкту зі своїми ідеями щодо стратегічного планування міста.