Говорити про пам’ять по-новому: наш кейс для Культурного Проєкту
Є такі меморіали, які вже зовсім не говорять, а кричать: «Агов, почуйте мене, подивіться на мене та мою історію, це важливо!». А що ми чуємо: «Ну, це пам’ятник, який встановили для того… Цікаво, а яка історія та сенси стоять за його створенням?». Впізнали себе? Тоді точно наш кейс є обов’язковим до перегляду для вас.
На початку роботи з проєктом у нас є ряд завдань та цілей. Цього разу потрібно було створити освітній курс так, щоб він був цікавим, зрозумілим та «вірусним» для кожного. Після перегляду курсу ви під враженням ділитеся ним із друзями, ті — зі своїми, і так далі. Це для того, аби люди почали говорити та розуміти меморіали, їхню цінність і вплив.
Не дуже складно здогадатися, що під час реалізації такої амбітної мети буде трохи складностей та факапів. Щоб зробити курс максимально наочним та проілюструвати його, ми:
- перекопали сотні архівів і ресурсів у пошуках «того самого» фото чи відео;
- наша режисерка взагалі робила неймовірні речі: ресерчила Google Maps та відбирала потрібні фото за відгуками;
- дивилися документалки, фільми, новинні сюжети, щоб знайти той чи інший меморіал.
Якщо коротко, то наш креатив просто був за межами всього. Він і режим сну (точніше — його відсутність), але результат того вартий.
Спікеркою цього курсу стала кураторка платформи пам’яті «Минуле/Майбутнє/Мистецтво» Оксана Довгополова. Як зазначила режисерка: «Справжній діамант, професіонал своєї справи, яку нам пощастило зустріти». Упродовж курсу вона розкрила цікаві теми:
- де живе суспільна пам’ять?
- національний меморіал «Віддзеркалюючи відсутність» у Нью-Йорку;
- меморіал під ногами «Камені спотикання»;
- меморіали для тих, хто не має власної могили.
І ще дуже багато всього, що ми не будемо спойлерити.
Ми запитали в режисерки курсу Анни Капацини про те, чи всі ідеї та плани були втілені. І ось, що вона розповіла: «Вдалося реалізувати все і навіть більше! Я пишаюсь цією роботою. Бо цей курс є дуже інформативним, наочним, цікавим. Тут усе побудовано на конкретних прикладах і цікавих фактах. Візуально ніби свята простота — “біла студія, в якій сидить спікер і щось розказує”, — але завдяки роботі стилістів, оператора-постановника, художника по світлу, режисера монтажу й талановитих спеціалістів картинка вийшла сучасною, стильною та яскравою. Я дуже задоволена!».
Кожен меморіал — це не просто об’єкт, а історія, яку нам розповіли за допомогою різних інструментів (символічних або прямих).
Сподіваємося, що цей курс буде для вас корисним. Переглянути його можна на освітньому YouTube-каналі «Культурний Проєкт».
А щоб бути на хвилі нових проєктів TMR, підписуйтеся на нас усюди:
Щодо співробітництва пишіть на нашу пошту: info@twomorerows.com або звертайтеся за номером: +38 095 351 96 95.
Курс підготовлений платформою культури пам’яті «Past / Future / Art» та Громадською організацією «Музей сучасного мистецтва» / MOCA NGO у межах довгострокової програми «Культура пам’яті в повоєнній Україні» (The Post-War Memory Culture in Ukraine), що втілюється за підтримки Швейцарії Swiss Development & Cooperation, Embassy of Switzerland in Ukraine / Посольство Швейцарії в Україні та разом із Міністерством культури та інформаційної політики України й профільними установами.