Ревіталізація площі Митної у Львові
Цільова аудиторія
- Мешканці міста, що живуть і працюють поблизу;
- студенти Поліграфічного коледжу;
- туристи.
Контекст
Словом «ревіталізація» часто описують процес, коли стару занедбану будівлю перетворюють на культурний або промисловий центр. Але іноді відновлення потребують і громадські простори — вулиці, парки, площі. З часом виникає потреба зробити їх безпечнішими, зручнішими, доступнішими для всіх і просто цікавішими.
Група активістів ГО «URBANIDEAS» виступили з ініціативою відкрито обговорити стан громадських просторів із жителями й гостями міста, фахівцями з архітектури та благоустрою і місцевою владою. Так вдасться досягти реальних змін і дати приклад прозорих рішень про перетворення міста.
Площа Митна розташована на перетині вулиць Личаківської та Винниченка. На ній легко впізнати будівлю колишнього костелу Кларисок (Музею Пінзеля).
Процес
16–21 червня 2014 року в рамках Майстерні Міста (GIZ) група архітекторів, урбаністів і громадських активістів дослідила площу й запропонувала план перетворень. Після відкритого обговорення з жителями міста план взялася втілювати міська влада.
Підтримка проекту
Воркшоп відбувся в рамках Майстерні міста у співпраці з Інститутом міста й Управлінням охорони історичного середовища. Організатором воркшопу виступило ГО «URBANIDEAS», а організаторами Майстерні — проект «Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова».
Наразі реконструкцією площі займається Управління охорони історичного чередовища спільно з Личаківською районною адміністрацією Львівської міської ради та ГО «URBANIDEAS».
Інсайти
На початку воркшопу група учасників поспілкувалася з користувачами площі: з продавчинею морозива, заступником директора Поліграфічного коледжу, зі студентами та перехожими.
- У просторі складно орієнтуватися: перехожі не можуть знайти Музею Пінзеля; хаосу додають автомобілі, що паркуються на пішохідній площі.
- Бракує місць для сидіння, захисту від сонця — а отже, комфорту для тих, хто хоче залишитися на площі на деякий час.
- Потрібна реставрація підземного переходу, сходів, що ведуть до нього, мощення й даху над музеєм.
- Шум від машин і продавців заважає студентам коледжу.
Деякі особливості площі не проблемні, але суперечливі:
- Стихійна торгівля приваблює людей на площу, оживляє її, але одночасно захаращує і засмічує.
- Голуби на площі — більше, ніж птахи. З ними фотографуються, про них дбають самотні люди. І все ж птахи сильно забруднюють площу. Ремонт даху Музею (костелу Кларисок) міг би залишити голубам менше місця на площі.
Дослідження
Пересування
Учасники воркшопу визначили головні потоки пересування і зіставили їх із місцями зупинок, перебування продавців, туристів і голубів.
Зараз мало хто затримується на Митній надовго. Хоч тут багато людей і постійно вирує життя, місце дає мало можливостей зупинитись і передихнути. Бракує води, зелені, захисту від шуму і смороду дороги.
Люди могли би залишатися на площі, якби на ній була розширена зона відпочинку, захищена від дороги. Музей може приваблювати відвідувачів до площі, а комфортна площа — до музею.
Сприйняття місця
До реконструкції площа викликала переважно топографічні асоціації — з вулицями та закладами.
Що асоціювали з площею до реконструкції
Якщо ж площі повернути репутацію місця, де відпочивають студенти та відвідувачі музею, вона стане привабливою і для інших гостей.
Бажані асоціації
Перші зміни у просторі
Одночасно з опитуванням учасники воркшопу спробували зробити мінімальні зміни площі, на які на той час вистачало ресурсів. Це мали бути вуличні меблі, відносно прості для виготовлення, але водночас цікаві. Кошти на спорудження меблів надало Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ).
Меблі були створені так, щоб на них можна було не просто сидіти, а, наприклад, опустити ноги у воду з лавки-пірса або помилуватися небом, лежачи на лавко-лежаку.
Уже перша лавка відразу ж стала популярною.
Концепція
Однак меблів було б замало для того, щоб площа стала комфортним і сучасним простором. Тому учасники проекту проаналізували все почуте від користувачів площі й розробила концепцію перетворень. Її вже можна було презентувати громадськості та міській владі.
Нове мощення
На плитах автори проекту запропонували встановити світлові елементи й пішохідні фонтани: вода битиме вгору прямо з отворів у мощенні.
Таке рішення має відразу кілька переваг:
- площа освітлена рівномірно;
- вода освіжує повітря та відмиває мощення від пташиного посліду
- оскільки фонтан не огороджений, його легше торкатися;
- у конструкції нема чаші, в якій зазвичай накопичується сміття.
Дерева довкола площі
Спершу в авторів проекту була думка посадити на площі липи, але врешті від них відмовилися, оскільки ці дерева схильні надмірно розростатись. Натомість обрали кулясті клени, райські яблуні та груші «Шантеклер», оскільки:
- клени і груші добре переносять забруднення від машин;
- райські яблуні обрали через гарний вигляд, квіти і плоди;
- за свідченням історика Ілька Лемка, саме райські яблуні росли на площі в 50–70-х роках ХХ століття.
Мистецтво на площі
Фасад музею, за концепцією проекту, має стати виразнішим (як, наприклад, у Pergamonmuseum). Сама площа теж може стати місцем для інсталяцій просто неба.
Таким чином:
- місце викликає асоціації з мистецтвом;
- музей просто знайти.
Оптимізація дорожнього руху
На площі час оновити наземні переходи, заборонити паркування та створити велодоріжку. Із цими перетвореннями:
- переходи стануть безпечними для пішоходів;
- на площі буде більше місця для перехожих і більше порядку.
Перенесення торгових місць
Якщо відремонтувати підземний перехід, у нього можна буде перенести торгові місця з поверхні площі. У результаті:
- на площі не буде сміття від стихійної торгівлі;
- торгівля не заважатиме пересуватися площею;
- сходи в підземному переході стануть безпечнішими.
Громадські обговорення
26 червня 2014 року проект презентували у Майстерні міста біля Університету ім. Івана Франка. Разом із робочою групою Львівської міської ради розробили детальний план із кошторисом.
Результати
У 2015 році Львівська міська рада виділила на ремонт площі Митної 6 мільйонів 78 тисяч гривень. Реконструкцію планують завершити до кінця 2016 року.
Фінансування
Проект реконструкції площі Митної фінансується із бюджету Львова. Також активісти ГО «URBANIDEAS» намагалися залучити місцевий бізнес, але крім дрібних торгівців із переходу, усі більші заклади відмовилися долучитися до переоблаштування площі.
Ремонтні роботи на площі
Від червня до початку холодного сезону 2015 року на Митній повністю замінили всі інженерні мережі та спорудили фонтан.
У 2016 році роботи відновили у травні. Реконструкцію планують завершити до кінця року. До відкриття у 2017 році вже готовий пішохідний фонтан із 25 форсунками і спеціальним обладнанням, що регулюватиме висоту струменів залежно від сили вітру. Також площа вже має влаштовану нову основу.
Зараз тривають роботи з оновлення мощення, ремонту фасадів Музею Пінзеля та Поліграфічного коледжу. На площі встановлять систему освітлення, нові лавки та зелені зони, а по периметру висадять дерева. Насадження частково подарувала львівська митниця, іменем якої названа площа. Нещодавно стало відомо, що підземному переходу також приділять увагу.