ARTEFACT зробив світлову інсталяцію прапора України на об’єкті «Арка»

Вночі 23 серпня До Дня прапора України та Дня Незалежності проєкт ARTEFACT зробив світлову інсталяцію прапора України на об’єкті «Арка», що є найбільшою рухомою спорудою у світі, зведеною над зруйнованим реактором 4-го енергоблоку Чорнобильської АЕС. 

Окрім прапора України, на знак подяки та поваги на «Арці» засяяли також прапори більше 40 країн-донорів та країн-вкладників фонду «Укриття», що брали участь у зведені НБК. Масштабні світлові інсталяції з’явились не лише на «Арці», але і на інших спорудах Зони Відчуження: оглядовому колесі у Прип’яті та Градирні. 

За підтримки Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Державного агентства з управління зоною відчуження, ДСП «Чорнобильська АЕС» та ДП «Центр організаційно-технічного і інформаційного забезпечення управління зоною відчуження», митці проєкту ARTEFACT цією інсталяцією привітали зі святами країну.

Серія унікальних фото та відео матеріалів, що зробили митці стане частиною нової віртуальної виставки ARTEFACT: CHOrnobyl, що реалізується за підтримки Українського культурного фонду, яку вже у жовтні цього року презентують у Мадриді на міжнародному медіа-арт фестивалі MADATAC.

Захід відвідав міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Абрамовський«Дуже символічно, що ми сьогодні є свідками патріотичної акції з нагоди Дня Державного Прапора та Дня Незалежності України. І, хоча нашій державі виповнюється лише 29 років, а Чорнобильська катастрофа сталася 34 роки тому, саме на нашу долю випало подолання її наслідків. Це питання об’єднало не лише українців, а й увесь світ, адже проблема потребувала нових, нестандартних рішень, які нам вдається знаходити тільки разом. Чорнобильська зона відчуження сьогодні є частиною спільного з Офісом Президента проєкту «Магніти України», який буде розвиватися по трьох напрямках: туристичний, науковий та інвестиційний».

Відомий український медіахудожник Валерій Коршунов, автор проєкту ARTEFACT підкреслив важливість мистецького переосмислення аварії на ЧАЕС: «Вже 3-й рік ми боремося із маніпуляціями та пропагандою щодо Чорнобиля, інформаційною катастрофою навколо нього, осучаснюючи знання про Чорнобильську Зону Відчуження. Цей експонат майбутньої виставки ми створювали вночі до свята, щоб показати, що наша пам’ять про трагедію така ж яскрава, як і 34 роки тому. Проєкції прапора України на відомі локації та об’єкти Зони Відчуження також акцентують увагу на важливості переосмислення Чорнобиля з постапокаліптичного парку Радянського Союзу на Зону культурних та наукових досліджень та інновацій. Надзвичайно важливо не тільки вшанувати постраждалих, а й зберегти і транслювати наш досвід на весь світ, усвідомивши, що саме сталось в Чорнобилі та з яких причин. Чорнобиль є показовим кейсом для України, що може сприяти формуванню нової ідентичності сучасних українців та створювати позитивний міжнародний імідж України».

Мистецька акція також є подякою країнам, що долучились до створення НБК, говорить в. о. очільника ДАЗВ Андрій Пляцко«Новий безпечний конфайнмент накрив собою об‘єкт «Укриття» над зруйнованим 4 енергоблоком. Це головна безпекова споруда зони відчуження, і до його створення долучилися понад 40 держав, яким ми хочемо висловити свою вдячність та повагу напередодні таких важливих для України свят. Вони прийшли на допомогу нашій незалежній державі в одному з найскладніших питань і ця підтримка дуже важлива для нас. Наприкінці липня ЧАЕС отримала окремий дозвіл на дослідно-промислову експлуатацію першого пускового комплексу НБКМи крок за кроком наближаємось до нашої основної мети – перетворення «Укриття» на екологічну безпечну систему».

Проєкт ARTEFACT за допомогою сучасного медіа-мистецтва не перший раз привертає увагу до Чорнобиля з метою переосмислення його, як національної травми та формування нового сучасного сприйняття цієї аварії в Україні та світі, розглядаючи його не лише як найбільшу техногенну, а ще як інформаційну та соціальну катастрофу, в наслідках якої ми живемо сьогодні.

Вже зараз над створенням нової міжнародної виставки про Чорнобиль працює понад 100 митців у арт-резиденції ARTEFACT, за підтримки Українського Культурного Фонду, щоб вже в жовтні кожен, з будь-якого куточку світу, зміг відвідати виставку віртуально – з власного комп’ютера та навіть зі смартфона. Однак для повноцінного занурення організатори рекомендують використовувати VR-шоломи, бо виставка буде містити сучасні техніки медіа-арту з AR та VR технологіями.

Майбутня виставка ARTEFACT: CHOrnobyl x MADATAC – це більше, ніж просто нагадування про 35-ті роковини. Це обговорення зі світом актуальних на сьогодні проблем екології, фейків, замовчування та маніпуляцій мовою сучасного медіа мистецтва на прикладі катастрофи Чорнобиля, в наслідках якої ми живемо останні 34 роки. Саме мова сучасного медіа-мистецтва здатна зацікавити молоде покоління, бути зрозумілою світу, продемонструвати актуальність та нові технології українського мистецтва на шляху переосмислення власного минулого та вивести українську культуру у світовий дискурс.

Проєкт реалізується за підтримки та сприяння Українського культурного фонду, Міністерство Культури та Інформаційної політики України, Державне агентство України з управління зоною відчуження, Національний Музей Чорнобиля, МГО Європейський Інститут Чорнобиля, МОО Центр ПРИПЯТЬ.ком.

657
Пробний період
Отримайте 7 днів доступу до всіх курсів безкоштовно

Отримайте доступ до всіх онлайн-курсів від Креативної Практики про дизайн, розробку та креативне підприємництво.

Отримати безкоштовно