Інклюзивний фітнес: тренування для людей з ампутаціями

За даними ВООЗ близько 31 мільйона осіб у світі живуть з ампутованими кінцівками, а до 2030 року ця цифра може зрости до 38 мільйонів.

Щоб допомогти людям, які перенесли ампутацію, відновити оптимальну роботу кінцівок і підготуватися до процесу протезування, українська компанія BetterMe, яка дбає про фізичне й ментальне здоров’я понад 150 мільйонів людей по всьому світу, у співпраці з виробником біонічних протезів Esper Bionics та благодійним фондом Future For Ukraine, який забезпечує якісне протезування українських військових за кордоном, розробили програму тренувань для людей з ампутаціями у застосунку BetterMe: Health Coaching.

Втрата кінцівок впливає як на фізичне, так і на ментальне здоров’я, проте дослідження Journal of Intellectual Disability Research показало, що люди з інвалідністю, які регулярно займаються фізичними вправами, відчувають покращення самооцінки та якості життя.

Тренування для людей з ампутаціями від BetterMe – це цифровий інструмент, створений сертифікованими фізіотерапевтами, який надає людям з ампутованими кінцівками цілодобовий доступ до фізичних вправ.

📌 Програма передбачає тренування для людей з ампутацією верхньої або нижньої кінцівки (загалом понад 200 унікальних вправ) різної інтенсивності та тривалості. Комплекс складається з відео вправ, що виконуються п’ятьма людьми з різними видами протезів. Це дозволяє детально продемонструвати особливості кожної групи вправ.

Програма тренувань зосереджується на 4 важливих аспектах:

  • Зміцнення м’язів кукси та кора для нормалізації ходи;
  • Підтримка рухливості суглобів та профілактика м’язової скутості за допомогою вправ на гнучкість;
  • Підвищення витривалості за допомогою кардіотренувань;
  • Сприяння розвитку стабільності та загальної рівноваги за допомогою вправ на рівновагу.
Тренування для людей з ампутацією нижньої кінцівки

Комплекс включає тренування до та після встановлення протеза. Середня тривалість кожного тренування складає 25 хвилин. До програми входять такі вправи, як різні види планки, вправи лежачи на спині, скручування та розтяжка з протезом.

Програму було спеціально розроблено лікарем-фізіотерапевтом, доктором фізичної терапії, спеціалістом із лікування ЧМТ Фархадом Остоварі (Dr. Farhad Ostovari, PT, DPT, CBIS) за сприяння фонду Future For Ukraine. Д-р Остоварі є клінічним директором із лікування та протезування пацієнтів, які перенесли ампутацію, центру ортопедії та протезування MCOP, офіційним партнером Міністерства оборони США з протезування військових.

Остоварі зазначає: «Регулярні тренування загалом покращують якість життя людей, які перенесли ампутацію. Моя програма тренувань для людей з ампутованими кінцівками допомагає зберегти гнучкість і запобігти скутості під час ходьби; елементи розтяжки зменшують м’язову напругу та підтримують рухливість суглобів. Крім того, регулярні фізичні вправи зменшують стрес, тривогу та депресію, які часто виникають у людей з ампутаціями».

Тренування для людей з ампутацією верхньої кінцівки

Програма тренувань для людей з ампутацією верхньої кінцівки включає тренування до та після встановлення протеза. Середня тривалість кожного тренування складає до 10 хвилин. До програми входять такі вправи, як згинання та розгинання рук, розпрямлення ліктьових суглобів тощо. Крім того, можна виконувати окремі вправи з використанням додаткового обладнання, наприклад, гантелей або вагових пластин.

Програму розробив Данило Інтелегатор, лікар-реабілітолог, спеціаліст у галузі фізіотерапії на етапі протезування, спеціаліст з реабілітації ампутацій верхніх та нижніх кінцівок у протезно-ортопедичних установах.

«Ефективні фізичні вправи надзвичайно важливі для реабілітації людей з ампутованими кінцівками, підтримки загального здоров'я та розвитку рухливості. Ці вправи розроблені для того, щоб підготувати людей з ампутованими кінцівками до процесу протезування та допомогти їм відновити м'язову чутливість, координацію тощо. Крім того, люди, які вже користуються протезами, можуть виконувати ці вправи для підтримки м'язової активності», – зазначив Данило Інтелегатор.

📌 У лютому 2022 року застосунок BetterMe: Health Coaching став безкоштовним для всіх українців. Крім того, для людей з ампутованими кінцівками, що живуть в інших країнах світу, BetterMe: Health Coaching надає знижку 80% від звичайної ціни. Ба більше, прибуток від плати за підписку спрямовуватиметься на забезпечення протезами українських військових.

Тренування для людей з ампутаціями представлені в застосунку BetterMe: Health Coaching, доступному для завантаження на iOS та Android.

101