Навіщо українському мистецтву — європейський глядач? Куратори українського павільйону провели екскурсію для європейців на міжнародній виставці сучасного мистецтва NordArt-2021

Україна — фокус-тема одної з найбільших виставок сучасного мистецтва в Європ — NordArt. Виставка проводиться щороку у місті Бюдельсдорф на півночі Німеччини. В цьому івенті беруть участь художники з усього світу. Українські куратори днями провели екскурсію для європейських відвідувачів. Ділимося цікавими інсайтами та фотографіями з екскурсії.

У 2020-му році Україна вперше за роки існування виставки отримала запрошення бути представленою у центральному павільйоні. Але саме 2020-го року виставка не відбулася у офлайні з причин пандемії. Та це не завадило Україні стати центральною темою виставки NordArt-2021. Сьогодні у головному павільйоні виставки на площі 2000 квадратів розміщені роботи 22-х українських митців.

Днями з метою фото і відеофіксації виставки до українського павільйону прибула делегація на чолі з кураторами виставки від України.

Євген Карась і Дарина Момот — куратори проєкту NordArt Ukraine, разом з ко-кураторкою NordArt Інгою Ару провели ексклюзивну екскурсію виставкою від України.

Дарина Момот, кураторка проєкту NordArt Ukraine, поділилася інсайтами екскурсії: «Проєкт вийшов достатньо напружений. Навіть вже починаючи з того, який саме об’єкт першим зустрічає глядача при вході в Український павільйон. Це скульптури Марії Куликовської з балістичного мила, розстріляні з реального зброї. Саме їх першими бачать відвідувачі, коли потрапляють в український павільйон.

Ми не намагалися уникати гострих кутів, незручних тем і робити проєкт легким і приємним для європейського глядача. І судячи по фідбеку, який я отримала, тому, що саме цікавило учасників екскурсії, саме наші чесність та відкритість у побудові діалогів навколо складних тем, і було тим, що зворушило європейського глядача.

Зрозуміло, що європейські глядачі знаходяться поза контекстом того, що відбувається в Україні, і не є на тому рівні, аби зчитувати візуальні символи і образи, доступні й зрозумілі українському глядачеві.

Відмінною рисою цієї екскурсії було те, що характер запитань, які задавали гості екскурсії, не були абстрактними і схожими на: «А давайте поговоримо, в цілому, про філософію й мистецтво».

Запитання відвідувачів демонстрували їхню безпосередню зацікавленість щодо конкретних тем, авторів, щодо того, що є більш чи менш привабливим з точки зору колекціонера, покупця мистецтва. І це не питання й погляд аудиторії, яка приходить на виставку як до музею. Це погляд гравців європейського арт-ринку».

Навіщо Україні — NordArt?

Показати творчий потенціал українських митців на виставці подібного масштабу у Німеччині — це шанс для України напряму поспілкуватися з європейським поціновувачем мистецтва.

Важливість потрапляння України на NordArt 2021 була очевидною для кожного, хто розуміється на драйверах розвитку арт-ринку.

Тому, незважаючи на складнощі з прогнозуванням майбутнього та збором коштів на перевезення робіт українських митців, організатори зробили все можливе й неможливе, аби змонтувати український павільйон на NordArt з робіт більше 20 незалежних митців, враховуючи мистецькі колаборації. Їхні роботи було попередньо відібрано компетентним журі. З повним списком учасників можна ознайомитися на офіційному сайті виставки.

Кордони реальності

Назва української експозиції: «Кордони реальності» відбиває сутність представленої експозиції та зусилля, докладені організаційною групою для того, аби виставка відбулася.

Кілька днів тому, дорогою до Бюдельсдорфу, команда NordArt протягом двох діб тричі не змогла перетнути кордони з Польщею та Словаччиною, незважаючи на підготовлений пакет документів, запрошення і паспорти вакцинації.

Та все ж перетнула кордони і розпочала свою роботу у павільйоні.

2000 квадратів у колишньому ливарному заводі

Українці, серед яких і всесвітньо відомі майстри, і молоді талановиті автори, представляють власні витвори у центральному, найбільшому павільйоні, що займає 2000 м2.

Під виставкові площі відведено індустріальну пам’ятку – будівлю колишнього ливарного заводу Carlshütte та частину території старовинного скульптурного парку.

Українська експозиція проходить під патронатом Посла України в Німеччині Андрія Мельника.

Коли?

Дати NordArt-2021: 5 червня–11 жовтня 2021 року. У цій масштабній культурній події беруть участь понад 200 художників з 40 країн світу, роботи яких отримали схвальні відгуки авторитетних експертів.

Щороку виставку у Бюдельсдорфі оглядають близько 100 000 відвідувачів, які обирають найкращого автора та віддають йому спеціальну винагороду NordArt Public Choice Award. Головну премію NordArt Prize отримує учасник, обраний журі. Впевнені, що українці вкотре продемонструють гідний мистецький потенціал нашої країни та бажаємо перемоги.

Зміст і сенси Українського павільйону NordArt 2021

Кожен арт-об’єкт є втіленням особистого сприйняття художника та несе окремий емоційний контекст. Та у спільному просторі принципово різні за формами, напрямками та техніками виконання роботи складають органічну структуру, що дає можливість зрозуміти і відчути підґрунтя сучасного мистецтва України.

Фотографія, скульптура, живопис, графіка, об'ємні композиції, текстильні колажі, інсталяції створені людьми, які перебувають всередині суспільних процесів держави, яка історично і територіально є місцем конфлікту європейських свобод та авторитарної системи.

Варто зазначити, що назва української експозиції «Кордони реальності» початково мала на меті окреслити сьогодення найбільшої країни Європи, висловлене мовою мистецтва. Проте зараз, коли через пандемію людство опинилося у стані цілковитої невизначеності і реальність виявилася вкрай хиткою, ця назва набула глобального сенсу.

Мистецтво ставить питання і шукає відповіді, що означає бути людиною в умовах відсутності кордонів реальності. Ми можемо стати свідками, як мистецтво досліджує і зіставляє новий набутий досвід із попереднім цивілізаційним спадком, щоб виробити новий поняттєвий апарат для навігації у світі, де реальності, втративши кордони, стикаються, накладаються, перетинаються, конфліктують та шукають порозуміння.

Чи побачать виставку в Україні?

Фото- і відеоматеріали, зібрані української командою у Німеччині, мають намір відтворити ефект повного заглиблення у атмосферу виставки для кожного, хто хотів, але не потрапив до українського павільйону, та для всіх українців, які слідкують за іміджем Україні в світі, розвитком її культури та амбітними проєктами.

Повномасштабна документалізація проєкту «Український павільйон на Nord Art 2021» стала можливою завдяки підтримці Українського культурного фонду.

Більше інформації на офіційній Facebook-сторінці проєкту.

408
Пробний період
Отримайте 7 днів доступу до всіх курсів безкоштовно

Отримайте доступ до всіх онлайн-курсів від Креативної Практики про дизайн, розробку та креативне підприємництво.

Отримати безкоштовно