Основи та Depositphotos підготували візуальну подорож в українські 90-ті

24 лютого 2022 року о 5 ранку Росія розпочала повномасштабну війну проти України. Росіяни бомбили мирних жителів по всій країні. Вони обстріляли дитячі садки, лікарні та житлові будинки. Ця війна стала справжнім геноцидом українського народу. Ця війна є найважливішим переломом в історії України. Перед початком повномасштабного вторгнення видавництво «Основи» спільно з Depositphotos створили другий номер українського фотожурналу «САЛЮТ». У цьому випуску ми досліджуємо 90-ті роки в Україні.

Розуміння 90-х років має важливе значення для розуміння трансформації України у вільне демократичне суспільство та того, чому за всією дезінформацією успіх України розглядається Росією як загроза. 90-ті роки були періодом відразу після розпаду Радянського Союзу, і з розвитком незалежності України зростав і гнів Росії. Росіяни завжди вважали Україну менш важливою та залежною нацією, хоча 90-ті були десятиліттям, яке зміцнило українське суспільство на тлі кричущих провалів системи Радянського Союзу, де панувала Росія.

Випуск ділиться на дві смислові частини. Спершу ми говоримо про політичні реалії 90-х: їх проілюструють проєкти Романа Пятковки, Юрія Косіна, Валерія Милосердова, а Олександр Ляпін в інтерв’ю розповість про тогочасну зміну культурних смаків та прояви кітчу як культурного коду, а також про фотографію на авансцені сучасного мистецтва.

Окремого сенсу у період 90-х набуває сама людина та її місце в тогочасному суспільстві. Проєкти Ріти Островської, Сергія Браткова, Миколи Троха та Арсена Савадова тематично охоплять різні прошарки суспільства: від євреїв-емігрантів до дітей-безхатьків. Спеціально для цього розділу ми підготували інтерв’ю з Олександром Чекменьовим про його знакову серію «Паспорт».

Також важливо розглянути вплив 90-х на естетику та реалії сьогодення. Ми порівняли різні погляди на цей період, дослідивши роботи тих, хто ріс та дорослішав в ті самі 90-ті. Проєкти Євгена Нікіфорова, Julie Poly, Валентина Бо та В’ячеслава Полякова покажуть нам яким же насправді було найбільш міфологізоване десятиліття найновішої історії України.

Також у цьому розділі ми презентуємо спільний спецпроєкт Романа Михайлова та платформи Depositphotos. Використовуючи матеріали Depositphotos фотограф створив серію колажів, які передають дух 90-х — з усією їхньою напругою, невизначеністю, скрутою чи небезпеками. Водночас, цим проєктом Роман Михайлов звертає увагу, що чимало людей живуть 90-ми до сьогодні і насправді релії того часу певною мірою актуальні й сьогодні.

«У Depositphotos ми прагнемо підтримувати та надихати креативників з усього світу. Наша місія — надавати якісні інструменти та творчий контент для створення найкращих проєктів. Співпраця з SALIUT – це чудова нагода показати потенціал бібліотеки Depositphotos, яка є повноцінним візуальним архівом та дозволяє працювати із візуальними матеріалами не тільки в дизайні, але й у художній практиці. А також можливість долучитися до розвитку візуальної культури: зокрема, через підтримку нових видань, які сприяють популяризації української фотографії на міжнародному рівні та розповісти світу про талановитих митців і 90-ті, якими вони їх бачили», – Анастасія Федь-Тітова, Head of PR & Communications Depositphotos.

1263