Перша віртуальна виставка Чорнобиля презентована під час пандемії COVID-19

ARTEFACT: CHOrnobyl — перша віртуальна виставка Чорнобиля у світі, розроблена для перегляду онлайн та у VR-шоломах, презентована на одинадцятому фестивалі медіа-арту MADATAC в Іспанії за підтримки Українського культурного фонду. Експонати ARTEFACT: CHOrnobyl — дуже різноманітні. Серед них роботи як відомих українських художників: Чорнобильська серія Марії Примаченко, що жила на кордоні з Зоною Відчуження, серія пророчих картин Івана Марчука, 3D фоторобота Арсена Савадова, так і нові імена українського медіа-арту.

Понад 100 українських митців працювало над створенням ARTEFACT: CHOrnobyl, щоб більше ніж 50 нових експонатів весь світ побачив віртуально та абсолютно безкоштовно зі звичайного комп'ютера. Через пандемію COVID-19 та карантинні обмеження іспанський фестиваль медіамистецтва MADATAC цього року проходить онлайн, тому експонати виставки представлені у віртуальному просторі Чорнобиля на сайті — artefact.live.

Митці вчилися працювати у віртуальних просторах та занурювались у тематику Чорнобиля під час унікальних освітніх арт-резиденцій ARTEFACT, саме там більшість учасників створило свої експонати. У віртуальний простір увійшли також найкращі твори виставки ARTEFACT: Chernobyl33, які були показані в Києві у 2019 році, створені за допомогою технологій VR та AR, лазерних та відеоінсталяцій, нейроінтерфейсної технології та параметричної архітектури. Повний список учасників та експонатів виставки - на сайті та ще оновлюється.

Світлана Коршунова, координаторка проєкту ARTEFACT: «Перша віртуальна виставка Чорнобиля під час пандемії COVID-19 стала для нас знаковою подією і великим викликом одночасно. Вперше всі артисти представили свої роботи віртуально, створюючи окремі віртуальні світи для експонатів. Мистецтво лише починає опановувати ці простори, але здається, що вони створені для нього. І для глядача там все знайомо і природньо, бо більшу частину свого часу ми проводимо онлайн. Тому, завдяки таким технологіям, мистецтво стає ближче до людей, до сучасного часу, як завжди краще за будь-що відображає свою епоху».

Закритий передпоказ виставки відбувся у діджитальній галереї ART AREA в Києві, де можна було потрапити у віртуальні експонати на величезних екранах та у VR-шоломах. Завдяки сучасним технологіям віртуального кіберпростору кожен художник зміг створити свій власний світ, щоб зануритись у тему з її особливою атмосферою та почуттями. Як тільки карантинні обмеження будуть скасовані, виставка може бути представлена фізично в галереях світу. Наразі виставка ARTEFACT: CHOrnobyl доступна для перегляду на сайті або окремою експозицією віртуального фестивалю MADATAC.

Засновник фестивалю MADATAC, Юрій Лех, випереджає світові тенденції й був готовий до повної віртуалізації свого фестивалю. Юрій Лех розповідає про проєкт ARTEFACT та його роль в українському медіамистецтві: «Українці дуже талановита нація. Через такі соціальні культурні проєкти, через сучасне переосмислення минулого ви можете розповісти світу, хто ви є насправді.

Сподіваюся, що ARTEFACT стане експонентом виникаючого мистецького авангарду України, завдяки якому світ зможе зрозуміти, чим насправді є Україна. А також проєкт дозволить реорганізувати українське суспільство навколо концепції однорідного, але відкритого громадянства до нових міжнародних тенденцій, щоб Україна знову стала великою країною, якою вона була, але через несприятливі обставини була позбавлена ​​своєї культурної ідентичності та свободи».

Міжнародна презентація ARTEFACT: CHOrnobyl відбудеться 30 жовтня у головному просторі виставки ARTEFACT: CHOrnobyl на платформі Mozilla Hubs з представленням всіх експонатів та участю міжнародних спікерів. Потрапити на неї може кожний просто за посиланням.

ARTEFACT — це інноваційний український соціально-культурний проєкт, що завдяки новим технологіям сучасного мистецтва привертає увагу до соціально важливих тем, на прикладі проблематики Чорнобиля, та працює над переосмисленням трагедії Чорнобиля в нашому минулому. Проєкт розглядає аварію на ЧАЕС не лише як найбільшу техногенну катастрофу світу, але як інформаційну – наповнену дезінформацією, фейками та радянською пропагандою. Аварія на ЧАЕС є показовим кейсом інформаційної катастрофи в рамках однієї країни, яка може мати наслідки для всього світу.

Проєкт реалізується за підтримки: Українського культурного фонду, Міністерства Культури та Інформаційної політики України, Державного агентства України з управління зоною відчуження, Ukrainian National Chernobyl Museum, МГО “Центр ПРИПЯТЬ.ком”, МГО “Європейський Інститут Чорнобиля”.

728