На YouTube з’явився новий феміністичний проєкт «Жіночі Студії». Він розповідає про історію України через жіночий погляд

В Україні стартував новий YouTube-проєкт «Жіночі Студії», присвячений українській жіночій історії. Проєкт реалізовано завдяки грантовій підтримці від Projector Foundation в рамках програми «Сама собі ціль».

Головними героїнями проєкту є українські дослідниці: історикині, етнографині та інші експертки, які досліджують історію з жіночої перспективи. Це не просто лекції про минуле — це можливість побачити історію з нової точки зору, яка раніше залишалася поза увагою. «Якщо ми не знаємо історію половини людства — жінок, то чи можемо стверджувати, що знаємо свою історію взагалі?» — саме це питання стає центральним у проєкті.

«Жіночі Студії» створені засновницями феміністичної спільноти WOMEN UA Іриною Мусій та Мілою Мороз.

Чому більшість пам'ятників та історичних подій зосереджені на чоловіках — учасниках воєн і політичних діячах, тоді як досвід жінок часто залишається поза увагою? Це питання мене хвилювало ще під час навчання на історичному факультеті, де жінки майже не згадуються в підручниках. Історію писали чоловіки, тому вона фокусується на чоловічих досягненнях. Сучасні виклики, такі як знищення нашої культури та загроза культурним пам'яткам з боку Росії, спонукають нас переосмислити минуле і відобразити всі людські досвіди. Наш проєкт має на меті не тільки висвітлити ці аспекти, але й підсилити видимість українок, які відіграють важливу роль в нашій історії», — коментує запуск Ірина Мусій, одна з авторок проєкту.

Проєкт «Жіночі Студії» має на меті не лише розповісти більше про жіночі постаті в українській історії, але й сприяти популяризації музеїв та історичних пам’яток, які відображають жіночий досвід.

Зйомки першого сезону відбулися у Львові, Ужгороді та Харкові. Ці міста були обрані не випадково — кожне з них має свою унікальну історію, пов’язану з видатними жінками. У Харкові авторки відвідали Музей жіночої та гендерної історії, створений Тетяною Ісаєвою у 2008 році. В Ужгороді команда записала лекцію з Тетяною Літераті, яка поділилася історіями жінок міста. А у Львові зйомки відбулися в Музеї етнографії та художнього промислу, одному з найбільших музеїв України за кількістю експонатів.

Проєкт стане цікавим як для професійних істориків та історикинь так і для тих, хто лише починає відкривати для себе історію України. Він також актуальний для всіх, хто цікавиться гендерною рівністю та роллю жінок в історії.

З метою просування проєкту ми зняли короткі відео у вигляді діалогів феміністки минулого з феміністкою сьогодення. У цих відео Мотря з XIX століття розповідає про своє життя та дивується тому, що змінилось і не змінилось у XXI столітті», — додає Міла Мороз, одна з авторок проєкту.

Експерткою першого випуску «Жіночих Студій» стала докторка історичних наук, голова Асоціації досліджень жіночої історії Оксана Кісь. В ньому обговорюється роль жінок у музейних колекціях, теорія матріархату та його відображення в українському фольклорі. Також порушуються питання значення терміну «берегиня» та досліджується роль Оксани Хоружинської, дружини Франка, у феміністичному русі.

«Жіночі Студії» — це перший крок до більш глибокого розуміння нашого минулого, яке включає всі голоси, зокрема тих, хто раніше залишався поза увагою.

Спільнота WOMEN UA активно підтримує і підсилює українок. З початку повномасштабного вторгнення активістки організовують кар’єрні консультації, психологічні сесії, розмовні клуби та тренінги, щоб надати жінкам необхідні ресурси та підтримку.

Проєкт вже доступний на платформах YouTube, Instagram, TikTok.

301
Events
Community
Videos
About Us