Джинса, війна, кримінал та гроші: про що пишуть найпопулярніші онлайн-медіа Миколаєва?

Під час великої війни частина миколаївських ЗМІ або просто зникла з регіонального медіаполя або суттєво скоротила свою роботу. Хтось навпаки, в умовах невизначеності, зумів масштабувати діяльність за рахунок підтримки міжнародних донорів.

Але ті, хто зашилися в місті і адаптувалися до нової воєнної нормальності, продовжують працювати. Очевидно, що більшість їхніх новин присвячено війні. Про що ще пишуть миколаївські медіа під час повномасштабного вторгнення росії, з’ясував Миколаївський кризовий медіацентр під час дослідження.

Метою моніторингу, який тривав з 16 по 20 жовтня та з 13 по 17 листопада 2023 року, було дослідити поточну ситуацію в медіасфері Миколаєва. А також з’ясувати, які теми найчастіше висвітлюються в регіональних онлайн-медіа під час війни, а також визначити кількість матеріалів із ознаками замовності.

Ситуація на регіональному медіаринку

Життя локальних ЗМІ в Миколаєві, як і всієї України, розділилося на до і після 24 лютого 2022 року. Обмеження джерел фінансування, зокрема падіння доходів від реклами стали викликом для багатьох регіональних медіа.

Так, в Миколаєві за час війни припинили повністю або частково свою діяльність друковані газети «Николаевские новости», «Южная правда», «Вечерний Николаев», «Рідне Прибужжя», «Голос Баштанщини», «Промінь», «Березань», «Очаків», «День за Днем», «Нове життя», «Перемога», «Прибузький вісник», «Вперед» та «Вісті Снігурівщини».

Повністю зникли з інформаційного простору онлай-видання «Николаевская общественно-политическая интернет газета», «Сатурн», «НикМедиа», «Mk.news», «НовостНик», «Богоявленск.Инфо», «Маяк Медіа», «Зеркало.Мк» «РодНик», «БлиNКом», «Медиа Инфо». Призупинив мовлення телеканал «НІС-ТВ». Інтернет-видання «NikLife» переформатовало роботу й публікує матеріали виключно на сторінках соціальних мереж.

Чи не усі редакції місцевих новин зазнали суттєвого скорочення штату працівників. Однак підкреслимо, що за рахунок збільшення міжнародних грантових проєктів, спрямованих на підтримку медіа в умовах війни, особливо у прифронтових регіонах, до якого належить Миколаїв, деякі місцеві ЗМІ не лише вижити, а й навіть покращити свої доходи, оновили матеріально-технічну базу й масштабували свою діяльність.

З тих самих причин спостерігаємо появу нових інформаційних онлайн-ресурсів. Зокрема, в національній мережі гіперлокальних медіа «Район.in.ua» запрацювали чотири нові миколаївські сайти: «Район.Миколаїв», «Район.Баштанка», «Район.Буг» та «Район.Вознесенськ».

Дотримання мовного закону

Відповідно до норм Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної», які стосуються використання мови в мережі інтернет та мови інтерфейсів комп’ютерних програм, встановлених на товарах, усі інтернет-ресурси, зокрема інформаційні, повинні мати основну версію українською мовою за замовчуванням.

Проаналізувавши кілька миколаївських інтернет-ЗМІ, звернули увагу на мовне оформлення їх ресурсів. До вибірки увійшли видання: «Миколаївські новини», «НикВести», «Преступности.НЕТ», «Новини N», «Корабелов.ІНФО», «Інше.ТВ» та «Сайт 0512».

Виявилось, що лише одне медіа «Інше.ТВ» повністю перейшло на українську без можливості обрати іншу мову. Всі інші ЗМІ, що потрапили до моніторингу, залишаються двомовними, обираючи як основну українську. Проте, українська версія деяких сайтів відображається в адресному рядку браузера з додаванням шляху /uk або /ua до основної URL-адреси. Тільки три двомовні миколаївські видання «Сайт 0512», «НикВести» та «Корабелов.ІНФО» одразу пропонують читачеві контент державною мовою, уникаючи зайвого перенаправлення читача до відповідного бажаного місця на сайті.

Зазначимо, що низка сайтів, які дотримуються мовних норм, досі повністю не переналаштували інтерфейс на українську. Так, наприклад, при обранні рубрик «Кримінал», «Політика», «Гроші», «Події» та «Суспільство» на сайті «Преступности.НЕТ» бачимо ліворуч стрічку новин державною мовою, а праворуч – ряд тематичних новин саме російською. Схожа ситуація і з рубрикою «Комікси» на сайті «НикВести», де бачимо у стрічці архівні матеріали російською поруч з новими публікаціями державною мовою.

Звернемо увагу, що більшість миколаївських видань продовжують використовувати російськомовну назву у своєму логотипі. Також спостерігаємо додаткове використання регіональними ЗМІ транслітерованих назв латиницею, як «NikVesti», «Korabelov Info.» та «NEWS.PN».

Тематичні пріоритети

Тематичне наповнення новинних стрічок миколаївських онлайн-медіа можна вважати різноманітним. Зокрема тут домінують велика війна, кримінал, надзвичайні події та політика. При цьому, спостерігаємо і випадки використання джинси.

Такі висновки можна зробити після проведеного нами аналізу головних тем новин онлайн-ЗМІ Миколаєва за період з 16 по 20 жовтня та з 13 по 17 листопада 2023 року. До аналізу потрапили стрічки новин найпопулярніших інтернет-видань: «НикВести», «Преступности.НЕТ» та «Новини N». Загалом проаналізували 1690 публікацій.

Тематичний аналіз матеріалів у стрічках новин онлайн-медіа Миколаєва охоплював такі напрями: політика України; місцева політика, волонтерство і суспільне життя; діяльність місцевої влади; економіка; війна та життя на тимчасово окупованих територіях; реформи та відновлення; комунальні проблеми; соціальні теми; релігія; кримінал; надзвичайні події; освіта і наука; медицина; спорт; культура. Та інші теми, які виокремлені у змішану категорію. 

Новини про війну

Майже п’ята частина усіх миколаївських новин, або 19%, прямо стосуються війни в Україні та її наслідків. Найбільше таких публікацій на сайті «Новини N» – 176 матеріалів. В основному, це бойові зведення Генштабу ЗСУ, повідомлення про оголошення та відбій повітряної тривоги, про російські обстріли мирних територій України, про успіхи українських захисників та інші події на лінії фронту, а також про дії окупантів на тимчасово окупованих територіях.

На сайті «Преступности.НЕТ» менше таких новин – 54 матеріали. Однак підкреслимо, що журналісти щодня ведуть інформаційний марафон під назвою «ВІЙНА РОСІЇ ПРОТИ УКРАЇНИ», де публікують окрему стрічку новин про перебіг воєнних дій, яка постійно оновлюється. Тому сукупно новинних матеріалів про війну на цьому сайті буде більше, ніж охоплено моніторингом.

Опосередковано про війну

Трохи більше матеріалів, або 22%, містять повідомлення про постачання Україні озброєнь країнами Заходу та іншу підтримку з боку міжнародних партнерів (про військову допомогу від Фінляндії, про ремонт військової техніки у Литві, про розчистку від мін кораблями НАТО морського маршруту, по якому Україна експортує зерно. А також про виробництво або передачу нового озброєння (про передачу США ракет, про передачу Данією морських дронів, про поставки танків Німеччиною.

Сюди ж потрапили численні повідомлення про перебіг мобілізації в України. Найбільше таких новин на сайті «Новини N» – 13 матеріалів. Журналісти писали про: рейди ТЦК по ресторанам і барам міста й вручення повісток відвідувачам цих закладів; про затримку чоловіків призовного віку, які намагалися незаконно перетнути державний кордон; про порядок дій на випадок отримання повістки; про намагання жінок повернути мобілізованих чоловіків; про затримку співробітниками військкомату водія автобуса, що віз дітей на змагання; про поради щодо проходження військово-лікарської комісії; про втечу українського спортсмена під час змагань в ЄС, щоб уникнути мобілізації; про запит ЗСУ під час мобілізації; про примусову мобілізацію у Львові й Одесі; про статистику втікачів від призову; про заробіток на ухилянтах на Закарпатті.

Ще 8% новин хоч і торкалися тем місцевої й національної політики, проте привертали увагу аудиторії до питань національної безпеки й оборони в умовах триваючих військових дій в Україні. Тому, теж висвітлюють перебіг війни, хоч і опосередковано. Найбільше про це інформували кореспонденти «Преступности.НЕТ» - сукупно 49 матеріалів. Тут найчастіше згадують президента України Володимира Зеленського, прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, міністра закордонних справ Дмитра Кулебу та керівника Офісу президента Андрія Єрмака.

Новини про кримінал та надзвичайні події

Не втратили актуальності кримінальні хроніки та повідомлення про надзвичайні події: в аналізованих медіа таких новин було не менше ніж 22%. Частина цих новин так само стосувалась війни, зокрема воєнних злочинів та повідомлень про викриття правоохоронцями фактів співпраці з ворогом. Найбільше про це писали на сайтах «Новини N» - 145 новин, та «Преступности.НЕТ» - 135 матеріалів. Обидва медіа найбільше згадували про колаборантів, шпигунів та агентів рф, про вилучення контрабандних цигарок, про розтрату бюджетних коштів, про шахрайство, побутове вбивство, або про ліквідацію наслідків стихійного лиха, пожежі, розшук зниклих безвісти і смертельні ДТП.

Новини про роботу місцевої влади й співпрацю з міжнародними донорами

Менше писали про роботу органів місцевого самоврядування, лише 5%. Найбільше новин на цю тему опублікували «НикВести» - 42 матеріали. Зокрема, передусім це інформація про бюджетні закупівлі, як то повідомлення про оголошений тендер на ремонт укриття в Баштанці, про гроші на будівництво водогону у Миколаєві, про витрати на благоустрій в Южноукраїнську, про ремонт у будівлі мерії Миколаєва чи придбання світлодіодного LED-екрану комунальним телеканалом.

Про реформи і роботу з відновлення писали ще менше – лише 3% від усього контенту. Хоча, ці теми є досить актуальні для Миколаєва, адже за час війни місто опинилось в полі зору багатьох міжнародних організацій й отримує пряму інституційну підтримку від урядів країн Європи, зокрема – Німеччини та Королівства Данії. Найактивніше згадували про це журналісти «НикВести» - опубліковано 21 матеріал. Це і повідомлення про отримання навантажувачів від Данії та іншої допомоги місту від цієї країни, про отримання миколаївськими піротехніками підводного металодетектору, про появу у миколаївських громадах поліцейських станцій тощо.

Комунальні проблеми

До 3% від загального об’єму матеріалів сповіщали про комунальні проблеми: різного роду відключення води, проблеми з опаленням та аварійні роботи. Найбільше ж новин про це було у зоні уваги кореспондентів «Новини N» - 20 повідомлень, 14 з яких висвітлювали проблему з водопостачанням та аварійним відключенням води в місті. Інші новини розповідали про порив каналізації та відключення електроенергії.

Економіка

На сторінках миколаївських онлайн-медіа зафіксовано лише 6% матеріалів, які можна зарахувати до новин економіки і бізнесу. Так, сайт «Преступности.НЕТ» лідирує серед інших за цією тематикою – 38 матеріалів. Зокрема, писали про повернення в Україну IKEA, H&M і Zara, про реєстрацію індустріального парку, що вирощує і перероблює технічну коноплю, про долю України у світовому виробництві волоського горіха, про грантову підтримку бізнесу, про об’єми зібраного ПДВ з Google та Netflix, про створення Українського фонду на €50 мільярдів тощо.

Гуманітарна сфера

Сукупно майже 13% усіх новин приділили увагу темам гуманітарного блоку (соціальна сфера, медицина, освіта, наука, релігія, культура і спорт).

За нашими підрахунками, в новинних стрічках онлайн-медіа зустрічаємо 49 новин про освіту і науку, або 3%. Проте, варто зауважити, що більшість із них стосувались повідомлень про звільнення Ірини Фаріон з посади професорки Львівської політехніки через мовний скандал і студентські протести.

Ще 45 новин, або 3%, повідомляють про культурні події. Значна частина таких матеріалів стосувались процесів деколонізації в українських містах: щодо боротьби з радянською символікою в київському метро, демонтаж пам’ятника Пушкіна в Києві, про роботу топонімічної комісії в Одесі і Миколаєві. А також тем збереження української культурної спадщини, як то публікації про оцифрування матеріалів миколаївського архіву та повернення до музейного фонду України викрадених росіянами культурних цінностей.

Писали миколаївські медіа і про соціальні теми. Загалом нарахували 39 подібних новин, або 2%. Так, журналісти найчастіше висвітлювали теми статусу і прав українських біженців у Європі, про проблеми з відновленням житла на деокупованих територіях та повідомляли про повернення українських дітей, викрадених росією.

Писали в новинних стрічках також і про спорт – 34 публікації, або 2% із загальної кількості. Зокрема висвітлювали перемогу «Ніко-Баскету» у трьох матчах чемпіонату Вищої ліги, успіхи миколаївських волейболісток в чемпіонаті України, збір «врожаю» медалей миколаївськими рапіристками на Кубку України та інші спортивні досягнення.

Ще менше приділяли увагу медицині – лише 27 повідомлень на цю тему, або 2% усіх новин. З них лише дві новини про ковід: про статистику захворювань в місті та перспективі введення карантину через 13 нових штамів коронавірусу.

Також зустрічаються поодинокі тексти на тему релігійного життя в Україні (9 публікацій або 1% від загального об’єму моніторингу). Найбільше писали про схвалення Верховною Радою закону щодо заборони УПЦ МП та перехід трьох громад Миколаївської області з УПЦ МП до ПЦУ.

Джинса

Зі включених до моніторингу новин хочемо виокремити і ті, що мають ознаки комерційної і політичної замовності. Не аналізувались ті матеріали, які містять позначку «Реклама».

Перш за все, мова йде про ряд новин, які стосуються діяльності очільника Миколаївської обласної ради. А саме:

- новина від 19 жовтня «Антон Табунщик із робочим візитом відвідав Березнегуватську громаду», що опублікована на сайті «Новини N», та матеріал від 20 жовтня «Представники «Слуги Народу» оглянули прифронтову Березнегуватську громаду, де відбувалися активні бойові дії» на сайті «Преступности.НЕТ». Обидві публікації майже ідентичні за змістом;

- дві новини від 15 листопада «Шкільні укриття та відновлення після російських обстрілів: представники «Слуги Народу» провели нараду в Миколаївському районі» та від 16 листопада «Антон Табунщик взяв участь у нараді з керівництвом Миколаївського району» на сайті «Преступности.НЕТ», та публікація розміщена того ж дня на сайті «НикВести» із тотожною назвою «Табунщик взяв участь у нараді з керівництвом Миколаївського району»;

- публікація від 17 листопада на сайті «НикВести» із назвою «Плануємо внести зміни до програми соцзахисту «Турбота», – Табунщик», та аналогічне повідомлення того ж змісту на сайті «Преступности.НЕТ» під назвою «Плануємо внести зміни до програми соцзахисту «Турбота», – Антон Табунщик».

Крім того, відмітимо ще два матеріали з ознаками політичної замовності, а саме: новину від 16 листопада «Корейська Posco хоче побудувати на Миколаївщині завод з виробництва сталевих модулів» на сайті «НикВести» та матеріал від 17 листопада «Корейська компанія POSCO планує збудувати завод на Миколаївщині — сталеві модулі прискорять процес відновлення житла» на сайті «Преступности.НЕТ». Обидві публікації стосуються діяльності начальника Миколаївської військової адміністрації і майже ідентичні за своїм змістом.

Скоріше за все, маємо ще один подібний випадок публікацій матеріалів щодо діяльності ЧНУ ім. Петра Могили. Всі вони розміщені на сторінках «Преступности.НЕТ». Мова йде про новини від 18 жовтня «У ЧНУ імені Петра Могили відбулася зустріч із представниками Верховної Ради та «Об'єднання Студентських Самоврядувань», від 14 листопада «У ЧНУ імені Петра Могили пройшов тренінг з підготовки фасилітаторів для надання психосоціальної підтримки жителям Херсонщини», від 15 листопада «Студенти миколаївської «Могилянки» перемогли в конкурсі зі спортивного програмування та представлять ЧНУ на чемпіонаті світу».

Впадає в око новина від 13 листопада із назвою «Дзен Чорної п’ятниці: як зберігати спокій під час хаотичних розпродажів» на сайті «Новини N». Цей матеріал містить ознаки комерційної замовності і фактично рекламує послуги одного з онлайн-магазинів.

Дотична ситуація в новині від 17 жовтня «Медична директорка клініки ZDRAVO розказала про безоплатні онлайн-консультації для ВПО, які надаються завдяки канадському гранту для ГО “Б2 - центр дій”» на сайті «Преступности.НЕТ», що публікується, вочевидь, теж з рекламною метою.

Дмитро Ларченко, спеціально для Миколаївського кризового медіацентру

Моніторинговий звіт створений в межах проєкту «Мікромедіа ЩоТам: Миколаїв» за підтримки Фонду ім. Гайнріха Бьолля, Бюро Київ — Україна. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю Миколаївського кризового медіацентру.

1321
Спільнота
Відеотека
Про нас