9 кроків до створення ефективної СММ стратегії
Що таке СММ стратегія та для чого вона потрібна?
Стратегія розвитку в соціальних мережах - це детальний план для просування бізнесу та досягнення поставлених цілей (про цілі далі детальніше).
Стратегія потрібна для того, щоб зекономити ресурси (гроші, час, люди) та на старті почати покроково втілювати конкретні дії для досягнення бажаних цілей. Неправильно почавши чи визначивши не ті цілі більш імовірно, що певний час роботи зійде нанівець та доведеться починати все заново.
Крок 1. Ставимо цілі.
Для постановки та досягнення цілей застосовуємо методику SMART.
SPECIFIC - ціль повинна бути конкретною. Наприклад, збільшити продажі, якщо у вас є офлайн магазин, і додатково ви хочете продавати товари онлайн.
MEASURABLE - Ціллю може бути ріст впізнавальності бренду, і якщо в продажах буде вимірюватися кількість продажів, то для впізнавальності метрикою успішності буде охоплення.
ACHIEVABLE - Ціль повинна бути реальною та досяжною, а не "Хочу стати блогером мільйонником за 2 місяці".
RELEVANT - Ціль розвитку соцмереж повинна перекликатися зі стратегією та цілями загальної маркетингової стратегії.
TIME-BOUND - Для досягнення цілі варто поставити дедлайн, це може бути одна велика ціль з підпунктами і тоді до підпунктів встановлюємо терміни.
Крок 2. Аналізуємо цільову аудиторію.
Цільова аудиторія (ЦА) - це люди, які будуть взаємодіяти з вашим брендом. Серед першочергових критеріїв: вік, демографія, сфера діяльності, проте це не все - потрібно розуміти які проблеми, страхи та болі є у вашої потенційної аудиторії.
Наприклад, бренд з яким співпрацює агенція Vluchno - Resquad AI, має декілька сегментів ЦА, серед яких малі та середні підприємства, які потребують інструментів для більш ефективного управління процесом набору співробітників, але не мають великих ресурсів на повноцінні HR-відділи.Щоб уникнути великої кількості кандидатів та ручної обробки резюме, можна скористатися готовим рішенням наймом найкращих фахівців.
Крок 3. Досліджуємо конкурентів.
Першочергово ми формуємо список тих, хто пропонує аналогічні послуги чи товари, якщо це важливо для даної ніші - обираємо тільки в потрібній гео локації. Шукати можна через пошукові системи чи соцмережі. Якщо у вас інноваційний продукт і прямих конкурентів немає, орієнтуйтесь на непрямих. Наприклад, для ресторану непрямим конкурентом буде сервіс з доставки їжі.
При дослідженні конкурентів, звертаємо увагу на їх сильні та слабкі сторони, відгуки клієнтів, як взаємодіє аудиторія з брендом, який контент краще перформить і тд.
Крок 4. Обираємо платформи.
Для того, щоб вирішити на якій платформі просуватися треба згадати хто ваша цільова аудиторія. Тут ми зрозуміємо де найбільша концентрація потрібних вам людей, також візьміть до уваги, що у всіх соцмережах різний контент, тому оцініть чи є у вас потрібний ресурс - наприклад, для монтажу відео для TikTok чи Instagram Reels. Для бренду PrayForMe ми додали в стратегію відео контент, який допомагає збільшувати охоплення.
До прикладу, Facebook найбільше підходить для інформаційних матеріалів і тут великий вибір форматів публікацій, також є групи для просування.
Крок 5. Створюємо контент-план.
Контент-план допомагає структурувати роботу, визначити цілі та зберігати послідовність у публікаціях. Контент план має включати різні типи контенту, кожен для своєї цілі, наприклад UGC контент, мотиваційний контент, розважальний, продуктовий. Один з найважливіших аспектів контент-плану — це регулярність публікацій. Визначте оптимальну кількість постів на день або тиждень для кожної соціальної мережі. Це залежить від платформи, цілей, ресурсу і тд. Не забувайте, що планувати потрібно з урахуванням сезону, свят, акції та інших активностей.
Крок 6. Розробляємо візуальний стиль.
Розробка візуального стилю в рамках СММ стратегії є важливим етапом у створенні єдиного іміджу бренду в соціальних мережах. Візуальний стиль допомагає бренду бути впізнаваним, підвищує його професіоналізм і створює емоційний зв'язок із аудиторією.
Розробіть кольорову палітру, використовуючи основні кольори бренду, оберіть шрифти та розробіть графічні елементи (іконки, зображення).
Зручно буде підготувати шаблони для публікацій, таким чином можна буде швидко слідувати плану.
Окрім візуальних елементів, важливо, щоб стиль контенту відповідав загальній атмосфері бренду, це і про текстовий стиль, і емоційність.
Крок 7. Визначаємо механізм взаємодії з клієнтами.
Механізми взаємодії з клієнтами в соцмережах є важливими для формування лояльної аудиторії, підтримки позитивного іміджу бренду та стимулювання продажів.
У вас в команді повинен бути менеджер, який буде відповідати за активне спілкування в коментарях, щоб своєчасно відповідати.ю залучати клієнтів до обговорення. Частиною взаємодії є ігровий формат, такий як розіграші чи конкурси, опитування.
Також використання форматів прямого ефіру (Instagram Live, Facebook Live, YouTube Live) дозволяє взаємодіяти з клієнтами в режимі реального часу, відповідати на їхні питання і залучати до активної участі.
Крок 8. Обираємо типи просування.
План просування вашого проекту обов’язково має містити стратегію просування платного, органічного, інфлюенс-маркетингу.
Найпоширенішими інструментами для просування в соцмережах є:
Вірусний контент — це контент, яким користувачі активно діляться, і який часто потрапляє до розділів рекомендацій.
Взаємопіар — стратегія співпраці з іншими подібними проєктами для взаємного просування та підтримки.
Купівля реклами — використання рекламних можливостей платформ через рекламні кабінети для залучення уваги до вашого проєкту.
Просування через лідерів думок — співпраця з блогерами та інфлюенсерами для популяризації вашого бренду.
Крок 9. Аналіз та коригування стратегії.
Збирайте та аналізуйте статистику, слідкуйте за поточними результатами і контролюй KPI.
Контент-план потрібно оновлювати, тестувати різні підходи. Якщо в процесі реалізації стратегії виникають невідповідності, вносьте корективи відповідно до проведеного аналізу. Крім того, важливо постійно відслідковувати зміни на платформах і коригувати стратегію відповідно до нових умов та змін в алгоритмах.
Тож, ефективна СММ робота — складний процес, який потребує підготовки, команди та часу.