Добро в дії: як онлайн-марафон «ДоброДвіж» формує в Україні сталу культуру волонтерства

За даними соціологічних опитувань, до волонтерської допомоги нині долучаються близько 61% українців та українок. Однак в умовах повномасштабної війни важливо, щоб волонтерство стало невід’ємною складовою життя кожного свідомого громадянина європейської держави.

Щоб популяризувати волонтерство в дії серед усіх категорій населення, Координаційний центр «Сила молоді» Української академії лідерства у листопаді реалізував в Україні масштабний марафон добрих справ «ДоброДвіж: Будь другом».

Як виникла ідея проєкту?

Марафон добрих справ «ДоброДвіж» вперше реалізували студенти Української академії лідерства у квітні 2020 року. У розпал пандемії COVID-19, коли тисячі людей були змушені сидіти вдома, активна молодь вирішила запустити простенький чат-бот в Телеграмі із завданнями — добрими справами, виконати які під силу кожному, навіть якщо не виходити з квартири. Тоді за 19 днів марафону люди з різних куточків країни зробили 1277 проявів добра.

Проєкт вирішили продовжити, вже у листопаді-грудні 2020 року з’явилася ініціатива «ДоброДвіжики Kids» для дітей, а марафон добрих справ «ДоброДвіж» став щорічним.

У травні 2022 року команда Української академії лідерства провела нову хвилю проєкту й адаптувала завдання до сучасних реалій, реагуючи на виклики, пов’язані з повномасштабним російським вторгненням. Тисячі українців гуртувалися і разом плели маскувальні сітки, допомагали переселенцям, готували гарячі обіди, донатили на ЗСУ та наближали перемогу України кожен на своєму фронті.

Також хвилі «ДоброДвіжу» відбулися у листопаді-грудні 2022 року та у квітні 2023 року. Попри постійні обстріли українських міст та блекаути до проєкту долучилися понад 1500 учасників. Спільними зусиллями вони втілили в життя майже 3000 добрих справ. 

А як було цього року?

Кожна нова хвиля проєкту тематична. У листопаді 2023 року гаслом марафону обрали важливу життєву цінність — здатність бути другом.

Будь другом!
Із Всесвітом, із людством, із Україною,
З кожним хто поруч, хто тут і сьогодні,
Щоб нами почате не мало кінця!

— так звучить одна з фундаментальних цінностей Української академії лідерства.

Ключовий меседж команда Координаційного центру «Сила молоді» вдало відобразила і у візуальній айдентиці проєкту.

Також організатори створили інтерактивний телеграм-бот, у якому кожен міг знайти можливості для волонтерства і втілити у життя корисні ініціативи. Усе просто: учасник/-ця реєструється і отримує доступ до понад 70 завдань різного рівня складності — від буденних проявів добра до комплексних та системних волонтерських активностей.

«Ми переконані, що кожна добра справа має значення. Без винятку. І кожна людина може стати частиною великого руху добра. Марафон "ДоброДвіж: Будь другом!" — це можливість для кожного з нас творити кращий світ навколо себе та наближати перемогу України», — каже керівниця Координаційного центру «Сила молоді» Олена Джевага.

За кожну виконану добру справу марафонцям нараховували 5, 10, 30, 60 або 100 балів. По завершенню марафону найактивніші учасники отримали приємні подарунки: настільні ламки, книжки, стікерпаки та брендований мерч.

«Цьогорічна хвиля "Добродвіжу" познайомила українців та українок з різними напрямами волонтерства: від післявоєнної відбудови і розвитку національної свідомості до урбаністичного волонтерства та допомоги людям старшого віку. Це гарна можливість не лише зробити добру справу, а й дослідити себе, збагнути, де твої навички та вміння можуть бути корисними», — розповідає комунікаційна менеджерка проєкту Наталя Засядько.

Цього року до розробки завдань приєдналися понад 17 українських громадських та волонтерських організацій, серед яких Let's do it, Ukraine, Відкриті клітки, Будуємо Україну Разом, Восток SOS, Let's help, Голоси дітей, Діти дітям, Сміливі відновлювати, Рух Олександра Педана «JuniorS», Active Generation Project, U-Report, Starenki, Українська античність, Зелена хвиля, Книжкові сили України, Поруч та інші.

То які результати?

  • 4000+ добрих справ
  • 1916 проактивних учасників
  • 28 днів волонтерства
  • 24 області України, а також Польща та Німеччина

Як ми досягли таких показників: 5 практичних кроків

Потужність партнерської спільноти

Що більше партнерів, то вагомішим стає імпакт ініціативи. Кожна волонтерська організація, яка приєдналася до «ДоброДвіжу», розповіла про участь в марафоні у своїх соцмережах. Таким чином ми охопили десятки тисяч українців, які вже активно волонтерять, або ж тільки хочуть долучитися до волонтерського руху.

Видимість в українських медіа

У перші два дні марафону добрих справ про ініціативу написали 7 українських медіа, серед яких «Свідомі», «ШоТам», «Рубрика», «Na chasi», «NV», «Happy Monday», «Український погляд». Також команда марафону долучилася до прямого ефіру ранкового шоу «Ранок.Про» на Радіо Промінь.

Співпраця з управліннями освіти в регіонах

Щоб ефективно впроваджувати сталу культуру волонтерства, зокрема й серед дітей та підлітків, ми розповсюджували інформацію про марафон через управління освіти на місцях. Це дозволило залучити до проєкту цілі школи.

Постійна підтримка зв’язку з учасниками

Протягом марафону кожен учасник/-ця мав змогу звернутися до технічної підтримки чатботу або написати нам в соцмережах та поділитися своєю історією волонтерства чи рефлексією після виконаної доброї справи. Кращі розповіді ми публікували в соцмережах, а також систематично ініціювали обговорення, ділилися підбірками книжок, мультфільмів та фільмів про добро і волонтерство.

Постійна комунікація дозволила сформувати ком'юніті небайдужих. Опісля марафону для учасників ми провели онлайн-зустріч, під час якої розповіли більше про діяльність Української академії лідерства та види волонтерства в Україні.

Вдалий формат та елементи гейміфікації

Формат марафону покликаний гуртувати, об’єднувати та йти до фіналу, він добре працює навіть онлайн. А елементи гейміфікації з нарахуванням балів, рейтингом та бонусами за добрі справи у вихідні добре втримували увагу учасників й посилювали інтерес.

Більше про проєкти Координаційного центру «Сила молоді» Української академії лідерства читайте на сайті, а також на наших сторінках в Instagram, Telegram та Facebook.

1025
Community
Videos
About Us