Ілля Кульбачний, засновник і креативний директор Cosmos Studio: Дизайн — це робота, причому, іноді досить важка і стресова

Про дизайн зараз говорять майже на кожному кроці. І говорять зовсім різне — з одного боку, складається враження, що дизайнером може стати кожен, з іншого — що все це доступно тільки небожителям. Отже, практичної інформації про початок кар'єри досить мало — і це варто виправляти.

17 вересня на своїй лекції в UNDERHUB Creative Space засновник і креативний директор Cosmos Studio Ілля Кульбачний розповість, як увійти в професію дизайнера і втриматися в ній, як і навіщо світитися на премії Awwwards, а також де варто вчитися, розвиватися і брати натхнення.

Ілля, вітаємо! Насамперед, розкажи трохи про себе — з чого починалась твоя кар’єра?

Десь в 2013 році я працював у великій агенції SMM-менеджером — писав пости й підбирав до них картинки для доволі солідних брендів. В мене була неймовірна SMM Head, яка з усієї моєї презентації з 120 постів обирала 1-2 та переписувала їх так, що з одного абзацу мого тексту залишалося 1 речення, але при цьому меседж доносився повністю. Як же це мене вибішувало! Але я чітко розумів, що тільки так можна рости як спеціаліст. Так я вчився копірайтингу і трішки Фотошопу.

В нас був креативний відділ, з яким мені дуже подобалося проводити час, спілкуватися та виходити на каву в обід. Там були дизайнери, ілюстратори і креативні директори. Вони декілька раз брали мене, 18-річного хлопця, на участь у брейнштормі тендеру для нового бренду. Власне, тоді я і почав цікавитися інтерактивними історіями, дизайном презентацій та створенням ідей.

Потім стався Майдан, скорочення штату, і я залишився вдома без роботи. Десь побачив курс по веб-дизайну, потім ще один, і ще один. Потім у 2015 році пройшов курс «Менеджмент дизайн-студії» Євгена Кудрявченко у Проджекторі і світ трошечки змінився. Отже, завдяки Youtube і курсам, я почав (і продовжую) вчитися тому, чим зараз займаюсь.

Як виникла COSMOS Studio і що вона сьогодні собою являє?

Коли ти чоботар без чобіт — це не дуже круто. Коли створюєш сайти, досить очевидно, що потрібно мати свій, на якому можна було б показати власні навички, роботи і ціни. Так з’явився Космос. А потім з’явився мем «Ти просто космос» і я зрозумів, як вдало назвав свою компанію.

Зараз це невеличка команда дизайнерів і розробників, розподілена по всій Україні. Я думаю, що кожному потрібно давати можливість працювати з будь-якої точки світу при умові, що це не шкодить самій роботі. До того ж є дуже багато талантів у областях та регіонах. І втрачати шанс попрацювати з ними — не дуже практично.

У планах на 2020 рік — перейти до моделі бутикової студії з офісом у Києві, де буде основна частина команди. Але ми будемо продовжувати розвивати ще і розподілену команду.

Окреме питання, якому ти плануєш приділити час на своїй лекції — нагороди. Розкажи, яку роль на твою думку вони сьогодні відіграють для дизайнерів та дизайн-студій.

На мою думку, нагороди — це часткове підтвердження того, що ти вмієш робити свою роботу добре. Нагороди — це ще шанс, що тебе помітять і будуть сприймати як гарного фахівця в дизайн-спільноті. Такі міжнародні нагороди як, наприклад, Awwwards або CSS Design Awards — це шанс вийти на міжнародний ринок, отримати клієнтів з Німеччини, Іспанії, Австралії, Штатів, Франції тощо. Такі клієнти більш платоспроможні та відкриті до нових ідей.

Наприклад, десь півтора роки тому ми отримали наш перший Site Of The Day від CSS Winner та Honorable Mention від Awwwards за сайт для мого друга Кирила Притули. З того моменту моє життя змінилося: почали кликати проводити лекції, звуть виступати на конференції, співпрацюємо з клієнтами з різних країн світу і намагаємося зробити кожен наш сайт сильнішим, ніж попередній. Відповідаючи на питання — нагороди допомагають нам зростати.

З приводу нагород нещодавно була цікава колонка Віктора Шкурби з ISD Group. Він писав зокрема про те, що Red Dot — це радше бізнес. Буцім-то всім фестивалям вигідно створювати якомога більше номінацій, щоб на цьому заробляти, адже отримання фізичної нагороди теж коштує грошей. По-перше, як ти сам до цього ставишся? По-друге, як зрозуміти, які нагороди реально корисні, а які — просто про гроші?

Я не в стані об’єктивно оцінювати таку премію, як Red Dot Awards та її вплив на бізнес, тому що ми ще її не отримували. Але діджитальні нагороди на кшталт SOTD від Awwwards окуповуються одразу ж.

По-перше, участь в такому конкурсі коштує значно менше (50 євро за 1 сайт). По-друге, звідти приходять клієнти, які «хочуть так само круто!».

Тому для мене це просто: якщо від нагород бізнес зростає — це добре, якщо тільки витрачає на них гроші — напевно, потрібно зосередитися на тих преміях, які приносять відразу і клієнтів, і проєкти, і гроші.

Сьогодні багато молодих людей прагнуть стати дизайнерами. Попит на професію в молоді очевидно зростає. Як вважаєш, чому?

Знаєш мем про «войти в ай-ти»? Частково від цього. Надивилися картинок про те, як хтось працює на пляжі Балі з макбучком, попиваючи піна коладу, та радіє життю. І думають, що це все так і є. Можливо, дехто так і робить, але я з такими дизайнерами особисто не працював. До речі, працювати на пляжі — доволі незручно: сонце засвічує екран, інтернет слабкий і пісок в усіх щілях. Перевірено.

Багато хто почув від друзів, що «веб-дизайн — це весело і прикольно». Деякі люди хочуть щось змінити в своєму житті. Дехто почув про великі зарплати й мріє на старті отримувати 2000 доларів, при цьому нічого не вміючи.

Але є й такі, хто дійсно та свідомо хоче стати дизайнером. Це ті люди, котрі хочуть створювати сайти, анімацію (та багато іншого), і їх впирає від цього. Таких ми готуємо у Проджекторі на курсі «Веб-дизайн. Основи».

Нещодавно освітня платформа Creative Practice проводила опитування арт-директорів та дизайнерів, які працюють з молодими фахівцями, і вони в цілому оцінили рівень джунів як посередній. А які в тебе відчуття з цього приводу?

Я не думаю, що потрібно узагальнювати та усереднювати усіх дизайнерів-початківців: дехто дуже старається і зростає як на дріжджах, а хтось нічого не робить, не вчиться і посередньо працює.

Все залежить від конкретної особистості: якщо людина хоче розвиватися — вона буде постійно читати, вчитися, дивитися корисні блоги про дизайн на Youtube, намагатися робити свою справу якомога краще. Якщо хтось знаходить собі кожен раз виправдання на рахунок того, чому його портфоліо не покращилося за останній рік і він робить одне й те саме кожен день — то це привід задуматися, чи на своєму він місці. Можливо, це просто взагалі не його.

А якщо вірити, що дизайн — однозначно «твоє» — треба зробити квантовий стрибок у наступному ж проєкті. Тоді з’явиться натхнення, поліпшиться портфоліо і все стане добре. Але є маленьке «але» — так потрібно робити кожного разу.

Про що має думати людина, яка сьогодні планує почати кар’єру у сфері дизайну? До чого готуватись і як навчатись?

Напевно, як я вже казав вище, людина думає, що це «круто і весело». Частково так і є. Але не варто забувати, що дизайн — це робота. Причому, іноді досить важка і стресова.

Готуватись треба до постійного навчання. Це не про те, що варто ходити на всі можливі курси й увесь свій час витрачати на навчання (що загрожує перетворенню на «вічного студента»). Це більше про те, щоб працювати і вчитися одночасно. Десь чув жарт про те, що 80% часу розробники витрачають на гугління. Можливо, це й жарт, але ж в кожному жарті тільки частка жарту.

Потрібно постійно тримати руку на пульсі розвитку технологій і дизайну. Вже зараз є загроза тому, що найближчим часом веб-дизайнери, котрі тільки малюють кнопочки та формочки, будуть замінені штучним інтелектом. Вже є робочі прототипи таких систем. Тому треба навчатися й суміжним професіям, таким як моушн-дизайн, 3D-моделювання, створення концепцій та ідей та все інше, з чим штучному інтелекту буде важче у найближчі 10 років.

Щодо освіти, то навчатись можна самому, але це довго і не дуже ефективно (не припускайтеся моїх помилок). А можна піти на якийсь курс, про який ви чули. Варто отримати ментора, який і після курсу зможе давати вам аргументований фідбек по проєктах й допомагатиме зростати як дизайнеру.

На правах реклами можу порекомендувати ще раз курс «Веб-дизайн. Основи», де ми з колегами намагаємося зростити сильних та голодних до роботи джунів-дизайнерів.

А ще більше про все це поговоримо на лекції «З чого починати кар'єру в веб-дизайні», яка відбудеться вже сьогодні, 17 вересня з 19:30 до 21:00 у UNDERHUB Creative Space за адресою вулиця Мечникова, 3 у Києві.

Запис лекції буде доступний за посиланням: https://cases.media/video/z-chogo-pochinati-karyeru-v-veb-dizaini

2130