Канали та засоби комунікації проєкту

Цей матеріал створено в межах безкоштовного онлайн-курсу «Європейські гранти для культурних та креативних проєктів» від рамкової програми Європейського Союзу «Креативна Європа» та освітньої платформи Креативна Практика.

У будь-якого проєкту є кілька аудиторій. Наприклад, у книжкового ярмарку це водночас і читачі, і автори, і видавці, і офіційні установи. З кожною треба налагоджувати комунікацію. І часто до різних аудиторій доводиться звертатися через різні канали комунікації. Причому вже на етапі подачі заявки доведеться показати, що ви маєте чіткий план дій, і розумієте, яким чином про проєкт дізнаються всі, кому він адресований.

Тож з’ясуймо, які канали комунікації варто описувати і на що при цьому слід звертати увагу.

Що таке канали та засоби комунікації

Канал комунікації — це спосіб або технологія, якою аудиторія отримує повідомлення.

А засіб комунікації — це конкретна форма повідомлення.

Наприклад, канал — це соціальні мережі, а засіб — певна рекламна кампанія у цій мережі. Як-от серія відеороликів. Або ж інший приклад: канал — це певне ЗМІ, а засіб — пресреліз, інтерв’ю, огляд тощо.

Які канали та засоби комунікації існують

Є багато різних каналів та засобів комунікації. Здебільшого їх конкретний перелік є індивідуальним для кожного проєкту. Одним проєктам більше підходить активна робота з медіа. Інші можуть зосередитись на цифровій комунікації.

Найбільш поширеними каналами комунікації є:

  • Інтернет — це найпопулярніший канал. Для просування в цифровому вимірі можна використовувати сайт проєкту, цифрову рекламу (тобто банери або контекстну рекламу), соціальні мережі (Facebook, Instagram тощо), стрімінгові сервіси, влоги, відеоплатформи, подкасти.
  • Засоби масової інформації — традиційний канал, тобто радіо і телебачення, друковані ЗМІ, онлайн-ЗМІ. Ви можете давати для них інтерв'ю, брати участь у передачах або писати колонки, долучатися як експерти.
  • Персональні зустрічі з різними цільовими групами — митцями, медіа, представниками влади тощо.
  • Власні заходи — це конференції, воркшопи, майстер-класи, інші заходи, які ви можете організовувати, щоб розповісти про свій проєкт.
  • Участь в сторонніх заходах — теж дієвий спосіб розповісти про свій проєкт: ви можете виступати від його імені на профільних заходах, форумах, панельних дискусіях, читати лекції тощо.
  • Інформаційні матеріали — це будь-які засоби зовнішньої реклами (білборди, сітілайти), реклама в друкованих ЗМІ, а також буклети, розсилки, каталоги.
  • Наявні контакти та мережі — можна залучати до поширення інформації про проєкт свої власні контакти та різні професійні об'єднання на кшталт асоціацій та союзів. Вони часто самі зацікавлені в тому, щоб розповісти про ваш проєкт своїм членам, якщо вважають, що це буде їм цікаво.

Як описувати канали та способи комунікації в заявці

Всі канали, які ви плануєте залучити, треба описувати в заявці. Кожен з них треба обґрунтувати та оцінити з точки зору завдань та витрат. Наприклад, якщо ви збираєтесь зробити посадкову сторінку, треба описати, скільки буде коштувати її розробка, який бюджет ви закладаєте на її просування та скільки відвідувачів розраховуєте залучити.

Деякі з перелічених вище засобів комунікації є умовно безкоштовними. Наприклад, якщо ви просите своїх партнерів розповісти про ваш проєкт в їхніх соцмережах, вони, як правило, не беруть з вас за це гроші. Але ж про те, що така комунікація теж дасть вам якійсь результат, ви маєте написати у заявці.

Майте на увазі, що бюджет на комунікаційну кампанію має становити не більше 20-30% від загального бюджету проєкту.

Як забезпечити візуальну цілісність вашого проєкту

Коли ви створюєте проєкт та починаєте його популяризувати у різних каналах комунікації — від зовнішньої реклами до реклами в інтернеті — вкрай важливим є, щоб усі ці зусилля допомагали робити ваш проєкт впізнаваним. Ось чому вашому проєкту потрібна візуальна ідентичність (це ще називають айдентикою) — логотип, унікальна колірна палітра, шрифти, візуальні прийоми тощо.

Можливо, на момент, коли ви подаєте заявку на грант, айдентика вже існує — і це корисно вказати у заявці. Але якщо її ще немає, її обов’язково потрібно буде розробити.

Айдентика потрібна, щоб ваш проєкт відрізнявся з-поміж інших проєктів, з якими буде стикатися ваша аудиторія, та щоб люди відразу впізнавали ваш проєкт за візуальними матеріалами. Тому цієї візуальної ідентичності треба чітко дотримуватися у всіх каналах комунікації. Це дуже поширена помилка — коли, наприклад, візуальний стиль сайту відрізняється від візуального стилю сторінок у соцмережах та зовнішньої реклами. Через це проєкт не сприймається цілісним, і люди його не запам'ятовують. Щоб цього уникнути, треба мати затверджене керівництво з фірмового стилю та надавати його всім підрядникам, що розробляють візуальні матеріали.

Керівництво з фірмового стилю може бути дуже простим документом, де описані лише принципові візуальні константи — текст, кольори та логотип, а може — більш розгорнутим. Важливо, щоб менеджер проєкту, який працює з підрядниками, стежив за дотриманням описаних в ньому правил.

Щоб зрозуміти, як такий документ має виглядати, подивіться керівництво з фірмового стилю «Креативної Європи».

До речі, у вашій візуальній комунікації обов’язково має міститись лого програми: https://eacea.ec.europa.eu/about-eacea/visual-identity-and-logos-eacea/creative-europe-visual-identity-and-logos_en

Що далі

Отже, ми поговорили про те, що таке канали та засоби комунікації, як ними користуватися та як зробити так, щоб ця комунікація допомагала популяризувати ваш проєкт.

Але вам також потрібно знати, що у проєктів «Креативної Європи» є ще ряд можливостей розширити свою аудиторію — якщо використовувати інформаційну підтримку Європейської комісії.

Про це й піде мова в наступній статті.

30728