Ольга Шевченко, креативний директор Vintage: про кар'єру дизайнерів, дизайн-битви та Creative Practice

Ольга Шевченко — креативний директор Vintage Web Production, володарка численних нагород у сфері веб-дизайну, авторка проекту «2 Hours Design Battle» і експерт проекту Creative Practice. Ми поспілкувались з нею про участь в нашому проекті, кар’єру в дизайні та ідею бійцівського клубу в дизайн-середовищі.

Розкажіть, з чого почалася ваша кар'єра в дизайні?

Зі школи. У школі мені пощастило через те, що мені попалася викладачка, яка познайомила мене з графікою і фотошопом. Вона перша, хто розповів мені про існування олімпіади з графічного дизайну серед шкіл.

І власне, любов до отрисовки різних елементів, колажів, макетів у мене почалася саме там. Правда, коли я вступила до університету на маркетингові технології, я на дизайн трохи забила, тому що доводилося багато сидіти за вищою математикою.

Як ти опинилась у Vintage?

На другому курсі мені пощастило познайомитися з творцями VIntage, які розповіли мені, що таке сайти, та дали спробувати використовувати свої дизайнерський навички на фрілансі з живими клієнтами.

Я почала з фрілансу, пару років просиділа там, поки в один момент хлопці не сказали: «Слухай, а давай ти будеш малювати тільки для нас». І потім вже все закрутилося. І тепер я креативний директор студії, яка входить в топ-30 кращих студій світу за версією Awwwards.

Як відрізняється початок кар’єри дизайнера тоді й зараз?

[Я засвоювала дизайн] методом проб та помилок. У мій час ще не було вчителів або менторів, які могли навчити дизайну. Тоді набитися до якогось крутого дизайнера в підмайстер’я було практично неможливо.

Тому [мені допомагали] відеоуроки, живі клієнти, кидалово на гроші тощо. У сукупності це все дало класний досвід, який допоміг рости не тільки як фахівцю зі знанням інструментарію і графіки, а також прокачувати soft skills, емпатію і розуміти, наскільки різноманітний буває світ.

Що сьогодні заважає молодим фахівцям на старті?

Мені здається, що на старті у багатьох або завищені очікування, або нерозуміння суті професії.

Тобто, вони щось чули, щось бачили, але вони це ще не пробували на дотик і не розуміють, в чому взагалі суть. І в цьому немає нічого поганого, це нормально. Напевно, просто такий період.

Нещодавно Vintage стали партнерами Creative Practice. Чому ви вирішили підтримати проект?

Ми зацікавлені в крутих талановитих дизайнерах з палаючими очима та їх швидкому розвитку. А також в крутих продуктах, які можна робити разом з цими талановитими людьми.

Адже на практиці дуже багато витрачається часу на навчання дизайнерів-новачків. Іноді це бувають базові речі.

Але уявімо, що вже на старті новачок буде відмінно знати базу (а за допомогою Creative Practice, ми сподіваємося, її знатимуть всі), яка допоможе направити зусилля не на банальні речі, а настройку особливої ​​специфіки роботи для кожного дизайнера. Залучати їх до того проекту, який для них максимально підходить. Завдяки цьому ми отримуватиме крутий продукт, щасливого клієнта і світове визнання.

Що для цього потрібно?

На мою думку — це давати більше практичних завдань, на яких можна тренуватися новачкам. Щоб вони могли з них виловити для себе практичний досвід.

Саме накопичення такого досвіду дозволить їм набагато швидше рости вперед і робити круті продукти.

А чому креативні компанії роблять проект спільно?

[Бо] креативні агенції як ніхто інший зацікавлені в створенні даної платформи. Адже кожна агенція хоче мати в штаті якісні кадри, які виробляють якісний продукт. А для цього потрібно, щоб на ринку було достатньо талановитих профі та зрозумілі умови.

Поодинці ринок не виростиш. А ось спільними зусиллями це зробити куди простіше. Тому в агенцій є можливість проінвестувати в один великий проект, який дозволить дати великий ривок на ринку України.

Тут виграють усі. Дизайнери будуть отримувати хороші зарплати — агентції будуть отримувати достатньо кваліфікованих кадрів. Плюс це зростання клієнтів в тому числі. Адже якщо на ринку будуть відкриті ціни та розуміння, скільки який продукт коштує і що за ним стоїть, тоді будуть зовсім інші правила гри. Це дозволить всім бути в здорової конкуренції. Ми говоримо про конкуренцію в якості та креативі, а не в банальному демпінгу.

Якими ви бачите завдання Creative Practice?

Підняття рівня сучасної освіти на ринку України. [А] це [в свою чергу] спричинить:

  • появу великої кількості кваліфікованих кадрів на ринку,
  • підвищення зарплат,
  • зростання якості продуктів, який можуть конкурувати на світовому ринку,
  • вихід України на міжнародний рівень.

Давайте трохи захопимо ваш проект «Двогодинна битва дизайнерів». Розкажіть трохи про те, як і з чого він почався?

Я давала команді дизайнерів завдання, виконання якого вони оцінили в 5 або 6 днів. Мене це страшенно обурило. Зазвичай вони, з усіма правками, робили такі завдання за 3–4 дня.

І ось таким чином пару років назад було придумано, як швидко виміряти, адекватний дизайнер чи ні. Особливо, коли дизайнер запитує: «Чому він отримує стільки грошей і вважається синьйором, а я джуніором?».

Перший раз я експериментально провела його в школі Projector. Студенти були в захваті, особливо від фідбеку журі. Вони сказали, що це цінна інформація. Що ти дійсно концентровано бачиш основні помилки, які допускаєш протягом двох годин. І потім, на черговому батлі, одна з груп запитала мене: «А коли будуть круті боротися? Було б цікаво». Я запитала у громадськості в фейсбуці: «Хочете?» І отримала більше 150 заявок на участь. Так ми прийшли до першого дизайн-батлу.

Скажіть, молодий фахівець може стати учасником такої битви? Чи спочатку йому варто за нею трохи поспостерігати зі сторони?

Може. Ми залишаємо одне аукціонне місце, яке кожен охочий може виграти. Така опція була на початкових батлах і практикується на регіональних.

На всеукраїнському батлі, який пройде 14 грудня у Києві, на жаль, такої опції не буде. Адже там будуть боротися переможці всіх попередніх батлів за право представляти Україну на міжнародній арені (про це ми розповімо трохи пізніше) і за квиток на конференцію Awwwads в Амстердамі.

Коли, як і де молоді дизайнери зможуть дивитись наступну битву?

До кінця цього року ми плануємо провести ще 3 події:

2682